Аукуба японська: догляд в домашніх умовах, формування, розмноження і лікування

Аукуба — цікаве листяна рослина. Відноситься до сімейства гарриевых. Росте переважно в Японії, Китаї і Гімалаях. Головна декоративна цінність аукуби — красиві листя, вкриті жовтими цятками різних розмірів і форм. Догляд за аукуби японської в домашніх умовах потрібен особливий. Тільки створення оптимальних умов вирощування повністю розкриває витончену красу квітки.

У перекладі назва рослини звучить як «завжди зелена». Листя зберігає декоративність круглий рік. Химерні жовті плями на листі часто порівнюють з відблисками сонця і самородками золота. За це аукубу прозвали «золоте дерево».

Як вона виглядає

Росте у вигляді об’ємного чагарнику або невисокого деревця. У природі може витягуватися до чотирьох метрів, висота в штучних умовах — півтора—два метри. Гілки сильно розгалужені. Кора темного зеленого кольору, гладка, часто з бурими або червоними розводами. Нижні листки згодом опадають, на стовбурі від них залишаються сліди.

Листя кріпляться черешками, довгасті, темні, з різними плямами і візерунками жовтого кольору. Характерний згин уздовж основної жилки. Краї листя зубчасті, пилчасті. У природі цвітіння починається на самому початку весни. В квартирі практично не цвіте. Суцвіття волотисте або гроновидні, розташовуються на верхівках пагонів.

Аукуба відноситься до дводомних рослин. Для запилення і зав’язування плодів потрібні два кущі — чоловічий і жіночий. Отримати насіння в квартирі практично неможливо. Після запилення зав’язуються плоди — ягоди насиченого червоного кольору з єдиним насіниною всередині. Ягоди дуже отруйні!

Різновиди в кімнатній культурі

Аукуба не відрізняється різноманітністю. Відомо всього три виду рослини. Тільки два з них придатні для вирощування в кімнаті. Але на основі цих видів селекціонерами виведено кілька цікавих сортів з підвищеними декоративними якостями.

  • Аукуба гімалайська. Не надто поширена в культурі. Листя чистого зеленого кольору, продовгуваті, довгасті. На кінчику листя невелике загострення. Краї зубчасті або цільні.
  • Аукуба японська. Основна різновид для домашнього вирощування. Стебла здерев’янілим, зелені. Листя шкірясті, видовжено-овальні, на стеблі розташовані супротивно. Краї листя зубчасті. На основі виду виведено кілька гібридних сортів з різним розташуванням і розміром жовтих плям.

Багаторічна рослина, довго не втрачає декоративність. В сприятливих умовах живе до десяти років. Молоді рослини розвиваються швидко, інтенсивно набирають зелену масу. Середній приріст за рік — 15-20 див.

Особливості догляду за аукуби японської

Якщо знати всі особливості догляду за аукуби японської, можна уникнути більшості хвороб. В цілому, це не примхлива, просте у вирощуванні рослина. За умови дотримання низки рекомендацій від досвідчених квіткарів з її вирощуванням не виникає проблем навіть у новачків.

  • Освітлення. Створюють розсіяне, але яскраве освітлення. На відкритому сонці не ставлять — на листочках швидко з’являються опіки, згладжується характерний золотистий візерунок. Переносить легку півтінь, але в сильній тіні витягується, втрачає декоративність. Взимку організують додаткову підсвітку — аукуби потрібен довгий світловий день.
  • Температура. Підтримують нейтральні температури в діапазоні 19-20°С. Спеку не виносить — вона провокує швидке старіння і опадання листя. Влітку переставляють на вулицю, але захищають від опадів і відкритого сонця. Взимку потрібна прохолода — не більше 14°С. Похолодання нижче 5°С не допускають. Якщо неможливо організувати холодну зимівлю квітка регулярно обприскують, встановлюють під лампи денного світла.
  • Полив. Поливати рекомендується відразу після просихання верхнього шару субстрату. Влітку поливають рясно, в прохолодну пору — помірно. Пересушування переносить легше, ніж надлишок вологи. Постійної вогкості в аукуби японської чорніє листя.
  • Вологість. Нейтрально відноситься до сухого повітря. Обприскування необхідно взимку при теплій зимівлі і влітку в сильну спеку. Рослина, зимуючу в прохолодному приміщенні, не обприскують — поєднання вологи та холоду провокує розвиток грибкових захворювань.
  • Грунт. Грунт потрібен легкий, пухкий. Найпростіший склад — рівні кількості листової землі та дерну. В якості розпушувача додають пісок. Обов’язково передбачають дренажний шар.
  • Підгодівля. Добрива вносять у весняно-літній період. Інтервали між підгодівлями — тиждень. Частіше вносять мінеральні комплекси, іноді можна підгодувати органікою.
  • Пересадка. Якщо місця коріння недостатньо, правильно буде пересадити аукубу в інший горщик. Дорослі рослини зазвичай пересаджують не рідше одного разу в два роки. Молоді, інтенсивно зростаючі екземпляри пересаджують щорічно. Коріння крихкі, ламкі — пересаджують дуже акуратно. Краще не турбувати кореневу систему — пересаджувати методом перевалки. За день до пересадки аукубу обов’язково поливають. Горщик вибирають широкий і не дуже високий.

Як доглядати за аукуби після пересадки? Аукуби забезпечують максимально комфортні умови — захищають від сонця, підтримують помірну температуру і вологість.

Основи обрізки

Ранньою весною, ще до ознак активного росту рекомендується проводити обрізку аукуби. Обрізають сильно розрослися пагони, надаючи кущу акуратну форму. Обрізка стимулює розгалуження, ріст бічних пагонів, формує пишну крону.

У молодих екземплярів прищипують все нові пагони. Аукуба відноситься до швидко зростаючим культурам. Середній приріст за рік складає до 20 див Без обрізки чагарник швидко виростає до великих розмірів, виходить безформним.

Обрізку аукуба сприймає добре. Довгі, витягнулися пагони щорічно підрізають на третину. Прямі гілки прищипують або підрізають, щоб стимулювати бічне розгалуження. Прибирають гілки, спрямовані всередину куща, хворі та сухі пагони.

Доросле аукубу часто пересаджують в діжку і вирощують в якості підлогового рослини. Добре виглядає у великих просторих вітальнях.

Як розмножити

Вирощування аукуби в горщику в домашніх умовах вимагає періодичної заміни рослини. При відсутності належного формування і просто в силу віку нижня частина гілок поступово оголюється. Краще вчасно подумати про вирощування нового рослини на зміну старому. Існує всього два способи розмноження.

Насінням

Насіннєве розмноження — складний процес. Насіння дуже швидко втрачають схожість, тому висівають їх зазвичай відразу після збору. Але так як отримати їх в домашніх умовах практично неможливо, доводиться сподіватися на схожість магазинних насіння. Сіяти краще з запасом — зійти може тільки мала частина.

Висівають насіння в торфово-піщану суміш, зверху накривають склом або плівкою. Температуру на період проростання насіння аукуби підтримують помірну — близько 21-22°С. Скло щодня знімають, провітрюють парник, за необхідності обприскують грунт.

З появою паростків укриття знімають. Підросли сіянці аукуби можна розсадити в окремі ємності. Перший час дотримуються щадного режиму догляду, до яскравого світла і рясним поливу привчають поступово.

Живцями

Набагато простіше розмножити аукубу живцями у воді або в грунті. У відгуках і на форумах зустрічається інформація, що у воді аукуба пускає коріння довше, але надалі рослина розвивається швидше.

Живці нарізають ранньою весною або ближче до осені. На кожному черешку залишають як мінімум по два листочки. Нижній зріз можна обробити препаратом «Гетероауксин» або «Корневін» для прискорення появи корінців.

Оброблені живці встановлюють у стаканчик з водою з додаванням таблетки активованого вугілля або відразу прикопують в легкий грунт. При вкоріненні у ґрунті використовують укриття з поліетилену або скла. В обох випадках температуру підтримують на рівні 22°С.

Після появи корінців живці пересаджують в окремі маленькі горщики. Молодим рослинам забезпечують ретельний догляд до появи стабільних ознак зростання. Потім поступово перебудовують на стандартний догляд, як за дорослими рослинами.

Труднощі вирощування

Аукуба — екзотична рослина. Для гарного росту, підтримки декоративності йому потрібен правильний мікроклімат, збалансований догляд. Якщо умови утримання порушуються, може виникнути ряд проблем. Найбільш поширені наслідки похибок догляду наведені в таблиці.

Таблиця — Труднощі вирощування аукуби

Виникла проблема Можливі причини
Опадає листя — Низька вологість;
— спека
Листя бліднуть — Занадто яскраве освітлення;
— сонячне місце
Молоде листя дрібнішають — Нестача поживних речовин
Пожовтіння і опадання нижніх листків — Природний процес;
— несистематичний полив;
— різкі температурні перепади
Висихання кінчиків і країв листя — Яскраве освітлення;
— пересихання землі влітку;
— сухість повітря в зимовий сезон
Чорні плями на листі — Зимівля в теплі;
— сухе повітря

З хвороб найчастіше доводиться стикатися з гниллю у результаті надлишкового зволоження грунту. Лікування гнилі — видалення ушкоджених корінців, обробка системними фунгіцидами.

Шкідники аукуби

Чимало проблем доставляють шкідники. Особливо часто атакує аукубу павутинний кліщ, щитівка, борошнистий червець, тріпс та білокрилка. Борються з ними приблизно однаково — механічно видаляють комах проспиртованным ватним тампоном і рослина обробляють інсектицидами. Докладніше ознаки ураження шкідниками наведені в таблиці.

Таблиця — Шкідники аукуби

Назва комахи Ознаки ураження
Павутинний кліщ — Тонка павутинка на зворотному боці листків;
— пожовтіння, висихання листя;
— дрібні світлі точки з зовнішньої сторони листа
Борошнистий червець — В’янення аукуби;
— утворення грудочок «вати» в пазухах листя
Трипси — Поява дрібних світлих крапок з зовнішньої сторони листа, бурих — з внутрішньої;
— листя аукуби здаються сріблястими;
— пожовтіння, засихання та опадання листя
Щитівка — Комахи видно неозброєним оком у вигляді коричневих бляшок на стеблах;
— поява липких крапель;
— в’янення рослини
Білокрилка — Дрібні білі літаючі комахи над квіткою;
— липкі виділення на листках;
— засихання та опадання листя

 

Знаючи і розуміючи, як доглядати за аукуби японської, можна уникнути більшості описаних проблем. Це дуже красиве рослина-довгожитель, який довгі роки буде радувати вас своєю незвичайною декоративним листям.

Залишити коментар