Аспленіум: догляд в домашніх умовах, розмноження, обрізування і пересаджування

Аспленіум — красивий декоративний папороть родини аспленевих. Легко приживається вдома, вимагає мінімального догляду, чим і заслужив популярність серед квітникарів. Його різновиди зустрічаються по всій земній кулі. Найкрасивіші види завезені до нас з тропічної зони. Який же потрібен догляд за асплениумом в домашніх умовах? Розберемо всі тонкощі вирощування.

В природі зустрічається понад 700 видів аспленіума. Всі вони відносяться до трав’янистим рослинам. Примірники розрізняються за зовнішнім виглядом, способом вирощування. Серед аспленіумов є епіфітні і наземні форми рослини, листопадні і вічнозелені.

Опис і особливості

Друге поширена назва — костенец. Цей рід папоротей дуже численний, багато видів придатні для вирощування в квартирах. Висота дорослої рослини варіює від 10 см до декількох метрів. У деяких різновидів довжина листової пластини сягає метра.

На відміну від більшості інших видів папоротей, рослини мають не розсічені, а цільні листя. Забарвлення світла — блідого зеленого відтінку. Поверхня глянцева, зовні виглядає як клейонка — аспленіум часто приймають за штучний квітка. Форма листя дуже різна, краю звичайно хвилясті.

Деякі різновиди в природі існують як епіфіти — ростуть на деревах і корчах. Такі ж умови цілком реально створити для них будинку. Кореневище у епіфітних видів аспленіума товсте, з численними корінцями. Його поверхня вистилають м’які лусочки.

Аспленіум не цвіте навіть в природі. Це особливість всіх папоротей. Замість насіння на вивороті листа дозрівають спори. Спорангії виглядають як коричневі крапки або смужки. Дозрівання спор — ознака гарного догляду і відповідних умов утримання.

Кімнатні різновиди

Вирощування аспленіума в домашніх умовах цілком може перерости хобі. Крім окультурених природних різновидів, квітникарям пропонуються цікаві селекційні гібриди. Найпопулярнішими вважаються 11 сортів.

  1. Гніздовий. Великий епіфіт. У природному середовищі листя досягають метрової довжини. У квартирах вирощується як ампельної культури. Формує щільну розетку. Листки сидять на коротких черешках.
  2. Живородний. Особливість сорту — спори перетворюються у виводкові бруньки прямо на листі. З бруньок формуються дочірні розетки, які потім опадають і вкорінюються.
  3. Цибуленосний. Досить велика різновид. В горщику виростає до 70 см. Цікава забарвлення — у підстави листя темне, до кінчика більш світлі. Листя розсічене на кілька сегментів. Спосіб розмноження аналогічний асплениуму живородящему. Молоді листки їстівні.
  4. Сколопендровий. Цей різновид квітникарі називають оленячим мовою. Відрізняється дуже щільними, не розітнутим листям, з гофрованими краями. Листова розетка не щільна. Молоде листя спрямовані нагору, по мірі зростання починають вигинатися дугою під власною вагою.
  5. Південно-азіатський. Відрізняється дуже великими листами, що досягають півтора метрів в довжину. З листя формується щільна чашевидних розетка. Цікаві особливості — пурпурова середня жилка і дозрівання суперечка на зовнішній поверхні аркуша.
  6. Волосовидний. Дуже компактна різновид, не вище 20 див. Листя никнуть, розетка практично не формується. Черешки коричнево—червоного кольору. Відмітна особливість — стійкість до заморозків. Цей вид аспленіума придатний для вирощування на вулиці.
  7. Поник. Характерні нетипові ажурні листя з пір’ястими сегментами. Листя досить великі, завдовжки до 70 см.
  8. Ебеновий. Розетка середнього розміру, зазвичай не вище півметра. Особливість сорту — здатність рости при штучному освітленні. Листки розсічені на дрібні сегменти, сидять на тонких черешках. Часто використовується у вертикальному озелененні.
  9. Чорний. Розетка компактна до 30 см. Дуже витривалий сорт. Листя трикутної форми, сидять на поникающих черешках.
  10. Північний. Одна з найбільш компактних різновидів папороті. Дорослий екземпляр не перевищує 10 см у висоту. Листя за зовнішнім виглядом нагадують травинки. Характерно розсічення у верхній частині аркуша по типу зміїного мови.
  11. Гірський. У дикій природі зустрічається тільки на сході США. Росте на кислих грунтах. Грубо розсічені листя практично без прожилок, відрізняються незвичайним голубуватим відтінком. Черешки у молодих листя шоколадного кольору, у дорослих — майже чорні. Підходить для схрещування з іншими різновидами аспленіума.

Вважається, що аспленіум підвищує рівень вмісту кисню в приміщенні. Рослина покращує мікроклімат квартири, нейтралізуючи багато шкідливі для людини речовини.

Утримання і догляд за асплениумом в домашніх умовах

Як правильно доглядати за асплениумом? Це стійкий до впливу несприятливих факторів, просте у вирощуванні рослина. Основні вимоги — підвищена вологість повітря і грамотний полив.

  • Освітлення. Яскраве світло асплениуму не потрібен. Його можна вирощувати на північному вікні або при штучному освітленні. У зимовий час рекомендується переставляти горщик з вікна в більш затишне місце.
  • Температура. Чутливо ставиться до температурі. Різких температурних перепадів і протягів потрібно уникати. Оптимальні показники — близько 18-20°С. Незначне підвищення температури витримує. Більшість видів не витримують сильного похолодання.
  • Полив. Поливати аспленіум потрібно регулярно, але помірно. Уникають різких перепадів вологості грунту — грунт не повинен пересихати або бути занадто сирим. Використовують нижній полив — ставлять горщик на піддон з водою до насичення ґрунту вологою. Уникають потрапляння крапель води на листову розетку. Взимку полив зменшують, але не припиняють зовсім.
  • Вологість. Оптимальний показник вологості — 60%. Потрібні регулярні обприскування. Горщик встановлюють на піддон з вологим наповнювачем — декоративної галькою, керамзитом, мохом. Для обприскування вибирають самий дрібний розпилювач, в центр розетки не бризкають. Воду використовують теплу, попередньо відстояну. У прохолодну погоду обприскування не виробляють.
  • Грунт. Молоді екземпляри висаджують в живильний грунт. Хороша комбінація, торф, листова земля, перегній і пісок. В грунт для дорослих рослин до цих же компонентів додають дерен, подрібнений вугілля і сфагнум.
  • Підгодівля. Чергують мінеральні і органічні добрива. Віддають перевагу засобам для декоративно-листяних культур. Вносять їх тільки навесні і влітку, взимку підгодівлі не потрібні. Підгодувати можна раз в два тижні розчином низької концентрації. Дозу знижують вдвічі порівняно з рекомендаціями, зазначеними на упаковці.
  • Пересадка. Пересаджувати аспленіум в інший горщик рекомендується по мірі росту коренів. Пересадка не потрібна до тих пір, поки вони вміщаються в ємності. Під час пересадки коріння повністю звільняють від старого ґрунту, уважно оглядають. Висохлі і підгнилі ділянки акуратно обрізають. Коріння відновлюються повільно, тому обрізка повинна бути помірною. Діаметр горщика збільшують незначно. Оптимальна форма — низька, але широка ємність.
  • Обрізка. Періодично доводиться обрізати аспленіум. Видаляють старі, пошкоджені листя, щоб вони не перешкоджали зростанню молодих, не порушували декоративності куща.

Зовні листя аспленіума здаються дуже міцними. Насправді вони ламкі і крихкі. Як доглядати за асплениумом, щоб не нашкодити йому? Не рекомендується чіпати листя без необхідності, обробляти їх аерозолями для додання блиску. При пересадці потрібно діяти дуже обережно.

Способи розмноження

Існує кілька способів розмноження. Вибір одного з них залежить від різновиду папортника. Наприклад, живородний і цибуленосний аспленіум можна легко розмножити виводковими бруньками. Для інших видів цей спосіб не підходить.

Діленням куща

Поділ куща поєднують із чергової весняної пересадкою аспленіума. Материнське рослина акуратно поділяють на кілька частин. Намагаються не травмувати кореневу систему і листя. У кожного дочірнього відростка має бути кілька точок росту.

Чим менше точок росту, тим слабше і повільніше розвиватиметься аспленіум. Після поділу молоді кущики на деякий час припиняють ріст. Нові листя починають з’являтися тільки після формування повноцінної кореневої системи.

Виводковими бруньками

Розмноження аспленіума нирками — найпростіший і ефективний спосіб. Але він підходить не для всіх видів папороті. На кінчиках листя аспленіума живонароджених і луковиценосного утворюються виводкові бруньки. Відразу відокремлювати їх не потрібно. Краще дочекатися розвитку повноцінної листової розетки та її опадання. Це означає, що дитинка повністю дозріла, готова до укорінення. Для укорінення використовують легкий субстрат. Беруть суміш торфу з піском або грунт для сукулентів. Субстрат злегка зволожують, висаджують у нього опале розетку. Для прискорення процесу можна полити дитинку стимулятором коренеутворення.

Спорами

Будь-яку різновид аспленіума можна розмножити спорами. Для отримання спір зрізають великий лист з дозрілими спорангиями.

Спори акуратно зшкрібають ножем на аркуш паперу. Висівають суперечки на початку весни в легкий грунт. Густо не укладають — паростки будуть заважати один одному. Субстрат попередньо прожарюють і поливають розчином марганцівки або фунгіциду. Тримають під укриттям, в темряві, в ємності з нижнім підігрівом. Оптимальна температура для проростання — не менше 21°С. Проростають спори досить довго — не менше одного місяця. Процес проростання може затягнутися до трьох місяців. Після появи сходів укриття знімають. Підросли сіянці можна розсадити, відбираючи найбільш міцні рослини.

У відгуках досвідчених квітникарів часто зустрічається рада, що в один горщик краще висаджувати відразу кілька сіянців аспленіума. Так швидше сформується пишний, гарний кущ.

Помилки при вирощуванні та їх наслідки

Неправильний полив, недостатні чи надмірні підживлення, невідповідна вологість або температура повітря — всі ці фактори позначаються на здоров’ї рослини, його зовнішньому вигляді. Визначити проблему, вчасно усунути її допоможе таблиця з описом найпоширеніших похибок догляду та їх наслідками.

Таблиця — Наслідки неправильного догляду за асплениумом

Проблема Можлива причина Шляхи вирішення
Пожовтіння листя у підстави, коричневі плями — Висока температура;
— сухість грунту;
— холодний протяг
— Розташування горщика взимку подалі від батарей;
— підвищення вологості повітря
Відсутність приросту, засихання кінчиків листків — Сухість повітря — Обприскування;
— використання спеціального зволожувача
Блідість, втрата забарвлення листя — Надлишок світла;
— відкрите сонце
— Розташування аспленіума в затіненому місці
Слабке зростання, блідість листя — Нестача харчування — Внесення збалансованих добрив;
— регулярна підгодівля
Відмирання листя — Пересихання субстрату;
— сухість повітря
— Нормалізація режиму поливу;
— регулярне обприскування аспленіума
Млявість листя при вологому ґрунті — Загнивання, пошкодження коренів — Пересадка рослини з повною заміною грунту і видаленням підгнилих коренів

Поширені шкідники

Шкідники люблять аспленіум за ніжні листя. Щитівки, павутинний кліщ, попелиця харчуються соком рослини, що часто призводять до його загибелі. Рекомендується регулярно оглядати аспленіум на наявність шкідників, щоб помітити їх на початковій стадії ураження. Ознаки, що вказують на наявність шкідників, назви комах і способи боротьби з ними, ви знайдете в таблиці.

Таблиця — Шкідники аспленіума і методи боротьби

Назва шкідника Основні ознаки Способи боротьби
Павутинний кліщ — Світлі точки на початковій стадії;
— обширні сухі ділянки на пізній стадії;
— покриття павутиною тильного боку аркуша
— Підвищення вологості повітря в приміщенні;
— обприскування препаратом «Актара»
Щитівка — Липкий наліт;
— поява комах у вигляді твердих бляшок коричневого кольору;
— в’янення аспленіума
— Ручне видалення щитівок;
— протирання проспиртованным ватним тампоном;
— обприскування препаратом «Інта—Вир», «Актеллік»
Борошнистий червець — Дуже дрібні білі комахи;
— білястий восковий наліт;
— грудочки, схожі на вату;
— липкий наліт
— Протирання спиртом;
— обприскування будь-яким системним інсектицидом
Попелиця — Поява колонії дрібних зелених комах;
— липкість листя;
— скручування, збліднення листя
— Промивання мильним розчином;
— обприскування настоєм тютюнової пилу
Листова нематода — Поява блідо-зелених, поступово висихають плям;
— освіта червоно-коричневих крапок на нижній стороні листа;
— зупинка росту;
— витончення, висихання і пожовтіння листя
— Півгодинна обробка у ванній кімнаті, заповненій гарячим пором;
— обприскування препаратом «Декарис»;
— неодноразова обробка препаратом «Фундазол»;
— додавання будь-якого фунгіциду у воду для поливу
Білокрилка — Поява маленьких білих літаючих комах;
— освіта колонії зелених личинок на зворотному боці аркуша;
— пожовтіння і відмирання листя
— Обробка аспленіума препаратами із вмістом перметрина через кожні три дні

Хвороби та методи боротьби з ними

Хвороби не обминають аспленіум стороною. Найчастіше його вражають такі захворювання, як сіра гниль, бактеріоз, вірус бронзовості листя. Лікування включає в себе обробку спеціальними препаратами, зміна умов утримання. Основні ознаки хвороб, їх назви та методи лікування наведені в таблиці.

Таблиця — Хвороби аспленіума

Назва хвороби Симптоми Методи боротьби
Неінфекційне побуріння листя — Поява бурих рисок;
— побуріння і засихання листя
— Обрізка хворих листя;
— обробка розчином фунгіциду;
— уникнення переохолодження і перепадів температури
Сіра гниль — Утворення плям, покритих сірим пухнастим нальотом з чорними крапками;
— зупинка зростання і в’янення
— Видалення пошкоджених листків;
— обприскування і полив з дводенними інтервалами відповідним фунгіцидом;
— пересадка в стерильний грунт
Вірус бронзовості листя — Поява на краях листя коричневих плям — Обрізка уражених листків;
— обробка інсектицидом від тріпс (розносять)
Бактеріоз — Поява плям;
— в’янення аспленіума;
— загнивання кореневої системи
— Обрізка уражених частин;
— обробка фунгіцидом;
— пересадка в стерильний грунт;
— проведення систематичних обприскувань фунгіцидами до одужання

Враховуючи всі особливості догляду за асплениумом в горщику, можна звести до мінімуму ризик захворювань. Рослина своєї декоративним листям внесе різноманітність в будь-який інтер’єр, очистить повітря в квартирі, створить відчуття затишку і комфорту.

Залишити коментар