Аскорбінка при вагітності: для чого призначається вітамін С

Вітамін С або аскорбінова кислота – це органічна сполука. Як і глюкоза, вона є одним з основних речовин, що відповідають за нормальну життєдіяльність людського організму, є відновником метаболічних процесів, виконує функцію антиоксиданту, впливає на якість крові. В природі, вона міститься у багатьох фруктах і овочах.

Цікаво, що назви «аскорбінова кислота» і «вітамін С» є синонімами. Між тим у складі кислоти з безлічі складових речовин активний тільки вітамін С, за що корисне з’єднання і отримало загальну назву, хоча в ньому є і інші елементи.

Основні властивості вітаміну С

Аскорбінова кислота підвищує імунний статус організму, зміцнює стінки судин, перешкоджає виникненню підвищеної стомлюваності, стимулює вироблення колагену, що сприяє омолодженню організму.

Аскорбінка міститься практично у всіх вітамінно-мінеральних комплексах, які приймаються в профілактичних і лікувальних цілях. Без неї не засвоюються багато мікроелементи і мінерали – наприклад, залізо, фосфор, селен.

Введення аскорбінової кислоти внутрішньовенно допомагає відновитися при інтоксикаціях і вивести «поганий» холестерин. Виносити вагітність при нестачі цього вітаміну вкрай важко – він необхідний для розвитку плода. Запас вітаміну С розвивається організм черпає з материнського резерву, тому дуже важливо постійно поповнювати. Без аскорбінової кислоти малюк надалі буде відставати в рості і вазі.

Але чи можна пити аскорбінку при вагітності у вигляді вітамінів, або потрібно збільшити в раціоні кількість овочів і фруктів? Серед обивателів існує думка, що аскорбінка при вагітності призводить до загрози викидня. Якщо хочеш перервати небажану вагітність досить випити 1-3 упаковки вітамінок, і ні до якого лікаря йти не доведеться для усунення небажаного стану.

Чи це Правда?

Найважливіший триместр

Початок вагітності вважається одним з найважливіших і найвідповідальніших періодів з точки зору виношування. Саме в першому триместрі відбувається закладка основних органічних систем плода.

В цей час дійсно не слід зловживати прийомом вітаміну С. підвищує імунний статус організму, який при зародженні нового життя обов’язково повинен бути менше норми, інакше ембріон буде відторгнутий, як чужорідне тіло. Тому лікарі в цей час радять не тільки відмовитися від додаткового прийому вітамінного комплексу, але і обмежити вживання цитрусових, полуниці, вишні і смородини всіх видів – в цих продуктах цієї речовини міститься підвищена кількість.

Однак при вагітності з нормальним перебігом – незважаючи на «страшилки» від сарафанного радіо – навряд чи вдасться перервати вагітність без звернення до офіційної медицини.

Швидше за все, заробиш алергію і викличеш ниркові та печінкові коліки.

Після формування жовтого тіла при вагітності може призначатися аскорбінка внутрішньовенно, якщо існує загроза викидня з-за підвищеної проникності судин. Симптомом стану є кровомазанание. В інших випадках для поповнення резерву цієї речовини можна збільшити вміст в раціоні перерахованих вище продуктів.

ІІ та ІІІ триместри

Крапельниця з аскорбінкою і глюкозою при вагітності призначається при важкому токсикозі. Мінімальна щоденна потреба плода в цьому вітаміні 60-80 мг г в день. Якщо у жінки постійна блювота, то стан призводить не тільки до зневоднення – у плода починається відставання у розвитку.

Для відновлення водно-електролітного балансу вводять розчин Рингера або фізіологічний розчин, а дефіцит харчування покриває глюкоза. Разом з аскорбінкою внутрішньовенно при вагітності її вводять тому, що таким чином вони краще сприймаються організмом.

Внутрішньовенне вливання проводиться в ІІ і ІІІ триместрах для купірування маткових кровотеч. Особливо важливо встановлювати крапельницю при пізньому токсикозі при стані гестозу. У ІІІ триместрі перед самими пологами внутрішньовенне вливання не тільки допоможе впоратися з органічними проблемами, але і позитивно впливає на процес пологів. Еластичність тканин підвищується, зміцнюються стінки судин. Це допомагає зменшити кровотечу і уникнути появи множинних розривів.

Особливості призначення вітаміну С

Протипоказанням до призначення вітаміну С є наступні фактори:

  • індивідуальна непереносимість;
  • тромбофлебіти;
  • тромбози;
  • діабет;
  • сечокам’яна хвороба.

Високі дози не рекомендуються при катаракті і цукровому діабеті.

Негативний вплив надає велику кількість вітаміну С на підшлункову залозу, стимулюючи її гіперфункцію, і нирки – вони не здатні вивести з організму всі продукти переробки після її засвоєння, у зв’язку з чим може виникнути стан гестозу – з’являться набряки.

Є ризик проявів механічної жовтяниці. З обережністю застосовують у хворих з ерозійними захворювання травних органів і тільки у формі крапельниці з аскорбінкою. При вагітності вітамін С проникає до плоду, долаючи плацентарний бар’єр.

Тому при призначенні високих доз препарату слід враховувати ефект звикання. Плід пристосовується до високих доз цієї речовини і після скасування у нього починається аскорбінова хвороба, симптоми якої нагадують «ломку» у наркоманів. У новонародженого гальмуються основні рефлекси, з’являється тремор кінцівок, може початися блювота.

Тому при необхідності призначення підвищених доз корисного з’єднання потрібно зіставляти можливі ризики для організму матері і майбутньої дитини.

Побічні ефекти при передозуванні для організму вагітної:

  • підвищення температури;
  • стан, що нагадує клімактеричні припливи;
  • розлад сну;
  • головний біль;
  • підвищення згортання крові та утворення тромбів.

Незважаючи на можливість отримати необхідний запас в організмі аскорбінової кислоти з продуктів харчування, багато жінок намагаються ввести її штучно.

Такі «терапевтичні заходи» не завжди виправдані.

Перестраховка може зробити негативний вплив на здоров’я дитини після народження і може викликати появу алергічних реакцій на вживання продуктів з підвищеним вмістом вітаміну С.

Не можна безсистемно купувати і пити при вагітності комплекс вітамінів самостійно! Якщо це буде потрібно, необхідні призначення зробить лікар.

Залишити коментар