Артикуляційна гімнастика для звуку «р»

Дефект мови або дислалія проявляється порушеним вимову при слуховий нормі і збереженій іннервації артикуляційного апарату. Характеризується утрудненим, порушеним або неправильним вимовою мовних фонем.

Відомо декілька різновидів дефектів мови: неправильної вимови до припинення мовного розвитку в наслідок психологічної або фізіологічної травми.

Ротацизм (звук Р), сигматизм (шиплячі), ламбдацизм (звук Л) – досить поширені дефекти мови, що зустрічаються у дітей на початку мовного розвитку. Якщо вчасно не почати працювати з фахівцем щодо виправлення мовного дефекту, дислалія може залишитися до кінця життя.

Жартома кажуть, що картавим легше дається вивчення французької мови. А ось у японців фахівці відзначають проблеми з освоєнням іноземних мов з-за особливої будови гортані. Дійсно, анатомічна невідповідність може провокувати неправильне вимова звуків. Але в більшості випадків проблема полягає виключно в артикуляційному невідповідність вимови. Тому у логопедії розроблені комплекси артикуляційної гімнастики для звуків Р, Л і інших.

Сьогодні багато корисної інформації можна знайти в Інтернеті: артикуляційна гімнастика для звуку Р в картинках, відео-уроки, опис методики домашнього і спеціального навчання мовному відповідності. Перш, ніж застосувати будь-яку з методик, потрібно точно визначити характер мовної проблеми. Наприклад, у дітей на початку мовного розвитку часто виникають проблеми з вимовою. І у багатьох мова справляється з віком без логопедичної допомоги. Звернутися до логопеда не соромно, спеціаліст точно визначить, чи потрібно займатися артикуляційною гімнастикою для звуків Р, Л, або дати процесу розвиватися природно.

Особливості артикуляційної гімнастики для постановки звуку Р

Як стверджують фахівці, поставити мова, виправивши дефекти вимови звуків, можна в будь-якому віці. У дітей це відбувається набагато швидше і легше за рахунок пластичності психіки і нервової системи.

Дослідження показали, що усна мова, як один з перших факторів розумового розвитку дитини, впливає на подальшу грамотність, розвиток писемного мовлення. Хоча це всього лише статистика. Індивідуальність – ось що відрізняє нас. Система, що показує ефективність в одному випадку, в іншому може дати меншу результативність.

Мова з картавинкой додає пікантності, може стати родзинкою образу. І все ж краще спробувати виправити дислалію або хоча б зробити її менш вираженою.

У вимові Р задіяна вся м’язова структура мови. Рот відкритий, кінчик язика піднятий до основи верхньої щелепи, при видиху сильна спрямована повітряний струмінь проходить посередині язика, викликаючи його вібрацію. Вимовляючи Рь, піднімається спинка мови, кінчик – нижче. Зрозуміти, як діяти, допоможе артикуляційна гімнастика для звуку Р в картинках. Головне, навчитися рефлекторно управляти язиком при вимовлянні звуку.

Комплекс артикуляційної гімнастики для звуку Р

Основа тренування – поліпшення моторики мови. Нижче наведені описи вправ для виправлення ротацизму і параротацизма (виняток і заміна звуку Р).

 • Відкритий рот з мовою назовні. Губами «шлепаем» з мови, видаючи «пя-пя-пя».
 • Ненапряженный мова кладемо плиском на нижню губу, рахуємо до п’яти. Весь рот розслаблений.
 • Гострий язичок высовываем з рота як можна далі.
 • В широко-широко розкритому роті торкаємося гострим кінчиком мови склепіння піднебіння, зубів верхньої щелепи.
 • Рот розкритий з мовою назовні, м’язи розслаблені. Тепер піднімаємо мову вгору до носа, опускаємо до підборіддя.
 • Розкривши рот, широким язиком проходимо по зовнішній, потім внутрішньої стінки зубів, почергово на верхній і нижній щелепі.
 • «Чистимо зуби» язичком.
 • «Фарбуємо» верхнє небо вперед-назад (схоже на вправу №4).
 • Обертання гострим язиком вліво-вправо, намагаємося утримати «нахальца за воротами».
 • Облизываем губи, ніби вони вимазані чимось смачненьким.
 • Широко розкривши рот, піднятим вгору широким язиком намагаємося дотягтися до верхнього неба, але не стосується.
 • У широко розкритому роті пробуємо мові надати форму човники.
 • Рот злегка відкритий, кінчик язика на нижній губі. А тепер повільно рухаємо вперед-назад, як «бовтанку», збільшуючи темп. Додаємо «бл-бл-бл».
 • Пощелкивание кінчиком повільно, потім швидше.
 • Пощелкивание всією поверхнею органу.
 • Присмокталися всією поверхнею язика до верхнього неба, затримали на 3-5 секунд.
 • Завдання №16 підсилюємо відкриванням-закриванням рота.
 • Відкритий рот у посмішці, язичок уперся в зубки. А тепер вимовляємо т-т-т-т, д-д-д-д, поступово прискорюючи темп.

Артикуляційна гімнастика для постановки звуку Р може поєднуватися з вправами для інших звуків. Хоча багато чого з перерахованого дозволяє виправляти різні логопедичні дефекти.

Комплекс артикуляційної гімнастики для звуку Р допоможе дитині, так і дорослому, впоратися з мовним дефектом. Головне, не зупиняйтеся, дотримуйтесь своєї мети. До того ж заняття не вимагають створення спеціальних умов. Навіть професійні диктори перед початком роботи завжди проводять артикуляційну розминку, що дозволяє стимулювати мовний апарат і підготувати його до мовним навантаженням.

Залишити коментар