Артикуляційна гімнастика для дітей: вправи

Всі батьки хочуть, щоб їхні діти не тільки досконало оволоділи навичками зв’язного мовлення, але й вимовляли звуки чітко і красиво, робили правильні логічні паузи, стежили за інтонацією.

Проте грамотна, гарна мова не з’явиться у початківця говорити малюка сама по собі. Саме тому заняття логопедичної гімнастикою є необхідними для маленьких дітей, їх потрібно проводити, починаючи з півтора-двох років. Що включає в себе логопедична гімнастика? Це вправи, спрямовані на тренування рухливості органів артикуляції, правильну роботу лінгвістичного апарату (язика, губ, гортані) в процесі вимови звуків мови.

Артикуляційна гімнастика для дітей є важливою частиною загального комплексу логопедичних вправ, а також припускає постановку правильного мовного дихання.

Вправи по тренуванню артикуляції

Ці заняття поліпшують рухливість язика і губ маляти, сприяють правильної вимови звукосполучень і слів. Гімнастика для мови обов’язкове, так як мова є найбільш рухомим з звукообразующих органів. Найбільш рухомими є кінчик язика, його верхня і бічна частини. Від рівня вільної рухливості цих частин і залежить якість вимовних дитиною звуків.

Гімнастика для язичка буде найбільш приємною для дітей, якщо демонстрованим завдань будуть даватися веселі образні назви, а самі вправи будуть супроводжуватися детальними батьківськими коментарями.

Вправи можуть бути динамічними, коли мова або губи виконують якісь рухи, або статичними, коли органи фіксуються в певному положенні. Динамічні необхідно повторити 5-7 разів.

«Будиночок»

Дитина сидить з закритим ротом. Поясніть йому, що його ротик – це маленький будиночок з закритими дверима. «Тук, тук!» – хтось постукав у будиночок. Стукаємо по щічці малюка пальчиком. Двері (рот) широко відкриваються. «Поки, поки!» — прощається відвідувач, і рот закривається.

«Вкусняшка»

Попросіть дітей уявити, що він є щось дуже смачне, наприклад, улюблену цукерку. При цьому він повинен трохи прочинити рот і облизнути мовою спочатку верхню, потім нижню губу. Виконайте ці вправи кілька разів.

«Віконце»

Необхідно, щоб малюк широко відкрив рот і виголосив на видиху букву «О». Рот повинен залишатися відкритим протягом 5 секунд.

«Лопатка»

Дитина висовує язичок як можна далі, кладе його на нижню губу і утримує в такому положенні 5-7 секунд.

«Надувати бульбашки»

Робимо вдих, закриваємо ротик і надуваємо щоки. Потім малюк повинен трохи пристукнуть себе пальчиками по надутим щічках і видихнути, імітуючи звук «пф-ф-ф».

«Здивована мавпа»

Покажіть дитині її губки. Потім запропонуйте йому за рахунком «раз, два, три» широко розтягнути їх в усмішці, як роблять маленькі мавпочки. Потім мавпочка, побачивши щось, дивується – тоді малюк повинен, округливши губи, голосно вимовити «О-О-О».

«Стриб-скок»

У цій вправі язичок як би «підстрибує», висовуючись з ротика. Кінчик мови поперемінно тягнеться до носика і до підборіддя. Вправа повторюється кілька разів.

«Хованки»

Широко відкривши рот, дитина кладе кінчик язика за нижні зубки, таким чином, «сховавши» його. Наступний рух – язичок «знайшовся». Кінчик язика піднімається, закриваючи собою верхні зубки.

«Чистимо зубки»

Всі малюки знають, що для чищення зубів зубна щітка необхідна. Запропонуйте їм спробувати почистити зубки язичком. Як це зробити? Дитина повинна відкрити ротик провести кінчиком язика спочатку по нижніх зубах і яснах, потім – за верхнім.

«Мавпа-забіяка»

Ці вправи містять елементи мімічної гімнастики, їм можна закінчувати артикуляційну розминку для дітей. Всі діти люблять будувати пики, показувати мову і дражнитися, тому з задоволенням виконують ці завдання.

Мавпа посміхається – широко посміхаючись, діти прикладають розкриті долоні до вух і хитає головою з боку в бік.

Мавпа дражниться – зберігаючи попереднє положення долоньок, дитина час від часу швидко вихиляє і ховає кінчик язика.

Мавпа вкрала мандаринку – малюки набирають в рот повітря і перекочують його з однієї щоки в іншу, імітуючи, таким чином, «вкрадену» мандаринку.

Логопедичні змійки

Цей вид роботи над вимовою дозволяє добре відпрацювати постановку звуків «л», «з», «ш», «з», «ц». Виріжте з товстого картону контур змійки, намалюйте їй очі і язичок.

Виберіть картинки з дитячого лото (можна також використовувати дитячі журнали або газети), на яких зображені предмети, що містять потрібну букву.

Наприклад, відпрацьовується вимова літери «З». Виберете зображення тих предметів, які починаються або закінчуються на букву «З» або містять цю букву посередині слова.

Це можуть бути такі слова:

сумка, стакан, сова, літак, ананас, пістолет, солдатів, собака, і т. д.

Розташуйте картки із зображеними предметами по тілу змійки. В цілому необхідно викласти на змійку близько 15 карток. Потім, примовляючи, «повзе змійка, в’ється, звук «З» намагається вимовляти», запропонуйте назвати викладені на змії предмети, не зупиняючись і не роблячи довгих пазу між словами.

Під час виконання цієї вправи необхідно стежити за чистотою і якістю вимови потрібного звуку. Дитина повинна вимовляти називати потрібні предмети швидко, але при цьому чітко, не допускайте утворення в роті «каші».

Регулярне промовляння слів, у складі яких є потрібна буква (за умови поступового нарощування швидкості вимови) відмінно сприяє постановці важких звуків.

Відпрацювання вимови приголосних: м’які і тверді звуки

Велике значення має правильне вимова дошкільням твердих і м’яких приголосних. Справа в тому, що коли вимовляється м’який приголосний звук, мова сильніше піднімається до неба, і прохід, по якому проходить повітря, звужується. Приголосний звук вважається м’яким, якщо за ним у слові йдуть голосні «е», «е», «ю», « я», «і» м’який знак «ь».

Необхідно стежити за тим, щоб у процесі промови дитина відрізняв вимова м’яких і твердих приголосних, для тренування цієї навички можна використовувати скоромовки і вірші.

Котик Тимко поїхав клубок у куточок.

Стриб-скок під тин, прямо в тінь!

Сокира в пень – дзень!

Знову п’ять хлопців знайшли біля пенька п’ять опеньків.

Попросіть дитину повторити скоромовки спочатку повільно, потім швидше. Проаналізуйте разом, які приголосні звуки зустрічаються у них частіше? Як вони звучать? Зберіть логопедичну змійку, використовуючи слова на певну приголосну, яка знаходиться в слові в м’якій позиції.

Наприклад, слова, які включають звук (C’):

оселедець, сідло, волошка, альтанка, сито, лисичка, квочка, серце, порося.

Розвиваємо мовленнєвий слух

Розвинений мовний слух є запорукою гарного сприйняття дитиною текстів, які вимовляються вголос. Саме цей навик дозволить робити менше помилок у шкільних диктантах, дозволить краще засвоювати мова викладача на уроках.

«Весела сімейка»

Розкажіть дітям про веселому колекції маленьких жабенят, які проживають на болоті.

Жаб’ячий тато був найбільшим і зеленим і квакал ось так: ква-ква-ква-а. Жаба-мама була менше і тому квакала тоненько і не так голосно, ось так: ква-ква, ква-ква. А їх маленьке жабеня синок був дуже пустотливим і любив співати пісеньки ось так: ква-ква, ква-ква-ква!

Потім попросіть малюків вгадати, хто квакає? Дорослий зображує квакання членів жаб’ячої сім’ї – мами, жабеня і жаби-папи, а діти відгадують. Якщо вони плутаються і не можуть відгадати відразу, попросіть їх не поспішати, і ще раз уважно прослухати, як квакає лягушиная сім’я. При цьому маленькі учасники гри повинні намагатися зафіксувати відмінності.

В кінці гри запропонуйте дітям проквакали самостійно, ретельно відтворивши особливості кваканья членів жаб’ячої сім’ї.

Розвиваємо слухове увагу

Будинок – Те – Ком

Для цієї вправи знадобиться картинка, на зимову тематику, на ній повинні бути зображені будиночок, занесений снігом, і маленький хлопчик, який ліпить сніговика.

Покажіть дитині, що зображено на картинці, поясніть, «Це – дім, це – хлопчик, який ліпить сніжний ком». Попросіть його показати, де Те, а де будинок і ком. Потім вказуючи пальцем на потрібні картинки, швидко називайте «будинок», «ком», «Том».

Через деякий час дитина повинна самостійно називати потрібні слова, показуючи на картинки і не плутаючись. Поступово збільшуйте швидкість, з якою він вимовляє потрібні слова, слідкуйте, щоб слова називали предмети вірно.

Займаємося з задоволенням

Які б вправи з розвитку мовлення ви не виконували з дітьми, намагайтеся, щоб вони отримували від їх виконання тільки позитивні емоції. Дошкільнята не здатні повністю усвідомити необхідність логопедичних занять і ту користь, яку вони приносять. Тому не наполягайте, якщо бачите, що дитина втомилася або у нього немає настрою. І обов’язково відзначайте маленькі «перемоги» в освоєнні складних для нього звуків, стимулюйте його бажання добитися успіху у цій нелегкій справі.

Передача на тему: чи вам Потрібен логопед. Артикуляційна гімнастика для дітей:

Залишити коментар