Ароматерапія: як правильно застосовувати ефірні масла

Люди дізналися про корисні властивості ефірних масел 4 тисячі років тому. Вони застосовували їх в гігієнічних, лікувальних, ритуальних цілях. Ароматерапія – один з видів альтернативної медицини, в якому використовується вплив ефірних масел на організм. Вона з’явилася на початку 20 століття у Франції.

Властивості масел

Ефірні олії – концентровані речовини, одержувані з різних частин рослин. Вони володіють сильною випаровуваністю і летючість, тому легко поширюються по повітрю. Одні з них мають стійкий і сильний аромат, а в інших запах відсутній. Ефірні олії не розчиняються у воді, але можуть змішуватися зі спиртом, хлороформом. Їх колір залежить від пігментів, які перебували в рослині.

Ефірні масла не схожі на рослинні. Вони випаровуються при кімнатній температурі. При попаданні на тканину або папір зникають, не залишаючи плям. Володіють високою хімічною та біологічною активністю: можуть розчинити гуму, поліетилен, сургуч, парафін. Тому їх зберігають тільки у скляній тарі. Для змішування масел користуються дерев’яною паличкою.

На світлі ефірні олії окислюються. Їх слід зберігати в темному прохолодному місці або в темній скляній ємності. Флакон з маслом повинен бути щільно закупорений. Одні види масел рекомендується зберігати в холодильнику, інші – при кімнатній температурі. Ефірні олії легко спалахують.

Користь ефірних масел

Ефірні олії мають антимікробну, противірусну та протизапальну властивості. Крім того, вони надають наступну дію на організм:

  • знімають стрес, заспокоюють нервову систему, поліпшують сон;
  • нормалізують тиск, роботу серцево-судинної системи, жировий обмін, стимулюють імунітет;
  • підвищують працездатність, уповільнюють старіння;
  • сприяють виведенню токсинів, нівелюють дію канцерогенів, що зменшують ступінь впливу радіації і ймовірність виникнення ускладнень після опромінення;
  • прискорюють процес регенерації забитих місць, опіків, ран;
  • купируют больовий синдром при ревматизмі та артриті.

Способи проведення ароматерапії

Для проведення сеансу ароматерапії необхідно спеціальне пристосування з нагрівальним елементом або без нього. До нагрівальних пристроїв відносяться аромакурительница, аромалампа, ароматичні камені – пристрої, що сприяють випаровуванню ефірного масла розведеного водою. В їх нижній частині знаходиться електрична лампа або свічка. У верхній частині розташована ємність, в яку наливають воду і додають 2-8 крапель олії. Коли рідина нагрівається, вона випаровується разом з маслом. В результаті приміщення наповнюється ароматом.

Ефірне масло, розведене водою, можна не тільки випаровувати, але і розпорошувати з допомогою ручного пульверизатора або ультразвукового розпилювача. Ароматична вода для цих пристроїв готується наступним чином: у 1 л холодної кип’яченої води додають ефірну олію (5-20 крапель) і спирт (1 ст. л.). Суміш ретельно розмішують. Рекомендується розпорошувати її по кімнаті 2-3 рази в день.

Ще один ароматерапевтичний метод застосовується при захворюваннях дихальної системи – це інгаляція. В скляну ємність налийте окріп (1 л), додайте в нього ефірного масла (2-6 крапель). Схиліть обличчя над ємністю, закрийте очі, накрийте голову рушником. Протягом 10 хвилин вдихайте пари. Після інгаляції рекомендується не переохолоджуватися. Протягом дня проводите 1-3 сеанси ароматерапії. Тривалість курсу становить 3-7 днів. Щоб інгаляції поліпшили стан хворого, і не спровокували негативну реакцію з боку дихальної системи, суворо дотримуйтесь тривалість застосування, і не перевищуйте дозування ефірного масла.

Ефірні олії можна використовувати для втирання в шкіру або масажу. Для цього їх змішують з основою, наприклад, з оливковою олією. Пропорція – 10-15 крапель ефірного масла на 1 ст. л. основи. Суміш масел втирати до повного всмоктування.

Композиції ефірних масел застосовуються замість духів. Для отримання композиції змішайте масло-основу (10-20 мл) і ефірні масла (10-30 крапель). Рекомендується використовувати від 3 до 5 видів ефірного масла, різною мірою летючості. В такому випадку аромат парфумів буде поступово змінюватися і збережеться надовго. В якості основи виберіть мигдальне масло, олія виноградних кісточок або жожоба. Перераховані масла володіють нейтральним запахом, тому добре поєднуються з ефірними маслами. Також вони довго зберігаються, не втрачаючи своїх властивостей.

Запобіжні заходи

Ароматерапія може чинити на організм як позитивний, так і негативний вплив. Небажано застосовувати її після хіміотерапії, хворим з важкими формами астми і алергії, вагітним і годуючим. При неправильному проведенні ароматерапії або при індивідуальній непереносимості ефірного масла можлива поява побічних ефектів: головний біль, висип, астма, розлад нервової системи.

Категорично заборонено пити ефірні масла. Деякі з них токсичні. Їх вживання може призвести до летального результату.

Страждаючим гіпертонією треба уникати ароматів лаванди і розмарину. Масла багаті фенолами, наприклад, коричне, можуть спровокувати роздратування шкіри. Також не рекомендується розпорошувати їх або втирати в шкіру біля очей.

Перед застосуванням ефірного масла ознайомтеся з інформацією на його етикетці. Деякими маслами не можна користуватися, якщо вживався алкоголь, або приймалися певні лікарські препарати. Не втирайте концентроване ефірне масло в шкіру. Зловживання ефірними маслами і ароматерапією може викликати нудоту і головний біль. Ароматерапія, що проводиться регулярно і правильно, сприяє зміцненню здоров’я, як фізичного, так і душевного.

Залишити коментар