Антибіотики при отиті у дорослих: назви

Ви відчуваєте сильний пульсуючий біль у вусі, що супроводжується шумом, зниженням слуху, підвищенням температури? Такі ознаки, як правило, вказують на інфекцію вуха — отит. Розглянемо, які антибіотики при отиті у дорослих призначають, а також особливості їх застосування.

Отит під мікроскопом

Найчастіше вушні інфекції є результатом застуди або болі в горлі. Через нежиті віруси можуть проникнути в середнє вухо, де накопичується рідина, утворюючи тим самим ідеальне середовище для розмноження мікробів.

Внутрішня рідина чинить тиск на барабанну перетинку, що може призвести до її прободению і викликати сильний біль. З ураженого вуха починає витікати гній або кров. Це може здатися тривожним симптомом, але насправді розрив барабанної перетинки знімає біль і зазвичай гоїться протягом декількох днів.

Можливі ускладнення

Гострий отит рідко викликає серйозні ускладнення. Найбільш поширеними наслідками є серозний отит та рецидивуючі інфекції вуха. За певних умов вони можуть призвести до втрати слуху. Це захворювання в деяких випадках також може перешкоджати розвитку мови у дітей. Вкрай рідко в результаті отиту розвиваються мастоїдит, менінгіт або параліч лицьового нерва і холестеатома.

Коли призначають антибактеріальні засоби?

Сучасний підхід до терапії вушних інфекцій рекомендує, перш ніж лікувати отит вуха у дорослих антибіотиками, провести ретельний моніторинг розвитку подій у стані здоров’я. Такі спостереження зазвичай проводяться протягом 48-72 годин з моменту появи перших ознак захворювання. У цей період для полегшення болю можна використовувати болезаспокійливі засоби.

Застосування антибіотиків для лікування отиту у дорослих буде виправдано у разі збереження або обтяження протягом зазначеного часу спостережень за хворим таких симптомів, як:

 • відчуття гострого болю у вусі;
 • висока температура (понад 39°C) незважаючи на вжиті жарознижуючі засоби;
 • погіршення загального стану здоров’я;
 • головний біль;
 • медичний огляд показує погіршення стану барабанної мембрани.

Антибіотики при отиту середнього вуха дорослим здебільшого призначають для зниження ризику прогресування запалення в мастоїдит або менінгіт. Антибіотики можуть призначатися і при отиті у дітей молодше 6 місяців, але тільки під контролем педіатра.

Особливості застосування антибіотиків при запаленні вуха

При лікуванні отиту антибіотики зазвичай приймають перорально у вигляді таблеток. Весь курс терапії, як правило, триває від п’яти до десяти днів залежно від тяжкості захворювання і наявності в історії хворого випадків постійних або рецидивуючих інфекцій вуха.

При рецидивуючому гострому отиті може бути рекомендовано профілактичне лікування антибіотиками в осінньо-зимовий період. І хоча це лікування дозволяє зменшити число вушних інфекцій, воно повністю не усуває ризик захворювання. Це обумовлено тим, що прийом антибіотиків протягом тривалого періоду може призвести до вироблення стійкості деяких вірусів до звичайних антибактеріальних засобів.

При терапії антибактеріальними препаратами важливо враховувати наступні аспекти:

 • Надмірне використання антибіотиків або їх неправильне застосування, наприклад, недотримання встановленого режиму прийому дози, може призвести до бактеріальної резистентності до цих препаратів.
 • Антибіотики місцевої дії, що застосовуються для лікування вуха, у кінцевому рахунку можуть знищити нормальну бактеріальну флору вушного каналу. А це підвищує ступінь ризику грибкової інфекції зовнішнього вуха.

Огляд препаратів

Який антибіотик показаний при отиті у дорослих? Найбільш часто для лікування бактеріальної інфекції середнього вуха прописують «Амоксицилін». Це напівсинтетичний препарат бактерицидної дії з широким спектром. Він швидко засвоюється кишечником. Не рекомендується застосовувати його під час вагітності і людям з підвищеною чутливістю до пеніциліну з-за загрози алергічної реакції.

Також застосовуються місцеві антибіотики у вигляді крапель, які вводяться безпосередньо у вушну раковину. Однак їх використання виправдане тільки у випадку зовнішнього отиту, тому що вони не проходять через барабанну перетинку. Краплі іноді використовуються для лікування середнього отиту, якщо у вухо встановлена тимпаностомическая трубка, якою ліки досягає інфікованої ділянки.

При рецидивуючій інфекції вуха призначаються більш потужні антибіотики, які приймаються як мінімум місяць. Однак у разі серозного отиту довгострокова терапія антибактеріальними засобами не рекомендована.

Антибіотики при отиті у дорослих: назви

При лікуванні отиту, пов’язаного з перфорацією барабанної перетинки, призначаються препарати для місцевого застосування:

 • «Офлоксацин». Для лікування гострого зовнішнього отиту рекомендується приймати по 10 крапель у вухо один раз на добу 7 днів. При млявому перебігу хвороби потрібно підтримувати ту ж дозу, але продовжувати терапію протягом 14 днів.
 • «Супракс» — цефалоспорин третього покоління. Цей препарат представлений у вигляді крапель. Він дозволений до застосування у дітей з 6 місяців.

Розглянемо антибіотики системної дії для перорального прийому:

 • «Цефуроксим» — препарат другого покоління цефалоспоринів. Його можна приймати перорально в дозі 250 мг двічі на добу 10 днів.
 • «Азитроміцин». Цей препарат належить до класу макролідів. Дозування — 500 мг препарату в перший день, а потім 250 мг один раз на добу 5 днів.

В останні роки лікування отиту змінилося. Раніше антибіотики призначалися систематично. Сьогодні враховуючи той факт, що майже у 80% випадків вушні інфекції проходять спонтанно, до призначення антибіотиків рекомендується почекати 2 або 3 дні, якщо симптоми не є серйозними.

Залишити коментар