Аналіз сечі на діастазу у дорослих і дітей

Травний фермент, який синтезується підшлунковою і слинної залози людини, називається диастазой. Це біологічно активна речовина, яка бере участь у процесі синтезу вуглеводів. Цей фермент в людському організмі виробляється в основному підшлунковою залозою, а також слинними залозами.

Цей фермент бере активну участь у травному процесі. З допомогою цього ферменту відбувається розщеплення крохмалю, що надходить у травний тракт разом з їжею, в якій він міститься. Діастаза разом з сечею виводиться з організму.

Крохмаль розщеплюється до олігосахаридів більш простої форми. Що міститься в слині амілаза (діастаза) починає процес синтезу вуглеводів ще в порожнині рота. Після цього, їжа проходить у травні органи, де амілаза, що виробляється підшлунковою залозою, продовжує процес розщеплення. При патологічних процесах в організмі, даний орган починає барахлити і, тому хворий постійно відчуває напади нудоти, загальну слабкість в організмі, а також повторювані болі в животі.

Показання до дослідження

Основним фактором для дослідження урини на рівень амілази (діастазу) є підозра на хронічний або гострий панкреатит. Для цього, з метою раннього діагностування захворювань проводять аналіз сечі на амілазу.

Це обстеження проводять також для визначення причин періодичних коліків в животі, яке призначається за приписом лікаря для відстеження перебігу захворювання та контролю за ходом лікування.

Як правильно здати сечу на діастазу?

В результаті дослідження урини визначається кількісний показник ферменту, здатного розщепити певну кількість крохмалю на невеликі частини за деякий проміжок часу.

Для здачі сечі, її треба зібрати вранці і здати в медичну лабораторію. Якщо лікар запідозрив у хворого захворювання, він в терміновому порядку призначає аналіз на діастазу з відміткою «cito!» Щоб провести дослідження потрібно зібрати всього декілька мг теплою сечі. Сеча повинна бути свіжою, так як при її зберіганні цей фермент може зруйнуватися, і результат буде недостовірним.

Урину необхідно здати в чистій тарі і доставити в теплому вигляді. Перед збиранням необхідно провести гігієнічні процедури статевих органів, щоб унеможливити присутність сторонніх речовин в урині, для одержання правильних результатів аналізу.

При плановому обстеженні береться у пацієнта аналіз сечі, який відразу доставляється в медичну лабораторію. При гострому панкреатиті, з метою виявлення динаміки запалення підшлункової залози, лікар призначає добовий моніторинг, який передбачає кожні три години визначення рівня вмісту амілази в урині шляхом взяття сечі на аналіз. Це дієвий і порівняно недорогий спосіб, який не потребує дорогих і складних маніпуляцій від лікаря і пацієнта.

Норма аналізу сечі на діастазу

В процесі дослідження визначається кількісний показник ферменту, який здатний розщепити певну кількість крохмалистої речовини за деякий період часу. Для проведення цього дослідження в клінічній лабораторії використовуються розчини фосфату, крохмалю і толуолу.

Щоб результат дослідження був правдивим найкраще здавати ранкову урину на аналіз.

Важливо! Рівень ферменту згідно встановленої нормі позначений в межах 16 і 64 одиниць.

Якщо рівень речовини не більше числа 64, досліджуваний пацієнт вважається абсолютно здоровим. Підвищені показники речовини сигналізують про наявність в організмі пацієнта запальних процесів підшлункової залози. Вони також можуть бути виявлені в результаті негативної дії інших хвороб на організм, таких як панкреатиту або холециститу.

Рівень амілази протягом дня може постійно змінюватися, тому краще всього проводити добовий аналіз сечі. На підвищення рівня речовини також впливає прийом медикаментозних препаратів таких, як протипухлинні препарати, тетрациклін, адреналін та інших. Показник ферменту підвищується також при отруєнні від алкоголю або після штучного аборту. У наркоманів, які приймають препарати опійної групи, також спостерігається кількісне підвищення рівня досліджуваного речовини.

Підвищення діастази (амілази)

Хвороба цукрового діабету сприяє підвищенню показників амілази вище норми, при цьому в урині виявляється вміст глюкози, відповідно норми її не повинно бути. При панкреатиті також виявляється вміст глюкози в урині. Для діагностики цих двох важких захворювань – панкреатиту та цукрового діабету, в результаті яких уражається підшлункова залоза, недостатньо тільки визначення кількісного рівня ферменту, необхідно повне обстеження з використанням різних методів і аналізів.

При захворюванні ниркова недостатність у пацієнтів, при проведенні дослідження також спостерігається підвищення цього ферменту, при цьому в сечі виявляється підвищений вміст креатиніну та сечовини. При запаленні слинних залоз, при захворюваннях — сиалоадените і паротиті, рівень біологічно активної речовини також підвищується вище норми.

Тому, можна зробити висновок, що підвищений вміст амілази допоможе діагностувати такі хвороби:

 • Запалення жовчного міхура
 • Діабет цукровий
 • Ниркова недостатність
 • Панкреатична онкологія
 • Панкреатит
 • Апендицит
 • Кишкова непрохідність
 • Вірусна інфекція
 • Перитоніт черевної.

Зниження діастаза

Знижений рівень цієї речовини в сечі виявляється у пацієнтів з хронічним панкреатитом, в яких згодом розвинулася недостатність функції освіти ферментів. Тому показник ферменту діастази в їх сечі нижче норми в 16 одиниць.

Гепатит також може призводити до зниження вмісту досліджуваного речовини в сечі пацієнта, особливо при гострому або хронічному гепатиті, в періоді його різкого загострення. Рівень ферменту в урині вагітних при ранньому токсикозі нижче норми.

Отже, низькі показники (нижче норми) діастаза свідчать про таких захворюваннях:

 • Гастроентерит
 • Панкреатэктомия
 • Недостатність підшлункової залози
 • Ураження печінки.

Дослідження дітей

Аналіз сечі на діастазу (амілазу) береться у дітей. Для того щоб правильно діагностувати хворобу, лікарі уважно вивчають результати всіх лабораторних досліджень та аналізів, при цьому враховуються виявлений рівень діастази в сечі.

Важливо! Нормою для дітей вважається вміст у сечі речовини амілази від 10 до 64 одиниць.

При підвищенні рівня ферменту дається сигнал про неблагополучних процесах в організмі дитини їх лікарю. Підвищені показники ферменту можуть свідчити про патологічних процесах в організмі дитини: коліт, виразка, панкреатит і апендицит. Знижені показники нижче норми також можуть предвозвещать деякі хвороби, наприклад, цукровий діабет або недостатність нирок.

Норма ферменту в урині дитини визначається шляхом лабораторних досліджень біологічних речовин. При цьому необхідно врахувати той факт, що в деяких медичних лабораторіях можуть відрізнятися одиниці вимірювання. Тому кількісні дані про ферменті можуть відрізнятися. У цьому випадку лікар повинен зіставити всі дані проведених досліджень і тільки після цього скласти свій висновок і поставити діагноз.

Проведення дослідження в лабораторії

Щоб правильно провести дослідження в умовах медичної лабораторії досить доставити кілька мг теплою сечі досліджуваного пацієнта. Урина обов’язково повинна бути теплою для проведення аналізу, так як в холодній цей фермент втрачає свою активність.

У клінічній лабораторії для визначення рівня діастази найчастіше використовують метод синтезу (перетравлення) крохмалю цією речовиною. Розчин крохмалю нагрівається до 37 градусів. Потім додається сироватка крові і йод. Дану суміш розливають в декілька пробірок. За допомогою фотометра визначається активність речовини по стійкості забарвлення йоду. Там де діастаза неактивна, рідина в пробірках пофарбована в синій колір.

При підозрі на наявність захворювань підшлункової залози пацієнт проходить комплексне обстеження, яке включає загальний аналіз сечі, а також біохімічне обстеження (аналіз крові. Так як в крові також міститься цей активний фермент, проводиться дослідження його рівня в сироватці крові. В результаті отриманих досліджень, лікар зіставляє результати і тільки після цього ставить діагноз хвороби.

Аналіз сечі на діастазу – важливе дослідження, так як воно допомагає виявити під час захворювання і призначити правильне лікування.

Залишити коментар