Аналіз на антитіла при вагітності: що таке титр, норми і відхилення

Як відомо, в період вагітності жінка стає частим гостем жіночій консультації, де вона регулярно отримує направлення на різні аналізи та дослідження. Цілі більшості тестів для майбутньої мами цілком зрозумілі, а ось аналіз на антитіла при вагітності нерідко викликає масу питань.

Повинні антитіла присутні в організмі жінки, що таке титр і як не піддатися паніці, якщо аналіз не в нормі? Щоб вагітність протекла без зайвих стресів, пропонуємо озброїтися знаннями на цю тему.

Титр антитіл при вагітності – причини виникнення

Антитілами називають білкові клітини імунітету, що виробляються лімфатичною системою організму. Вони приєднуються до еритроцитів крові і проявляють агресію по відношенню до чужорідних організмів, якими можуть бути сприйняті як небезпечні захворювання, позначені абревіатурою TORCH (краснуха, герпес), так і плід всередині мами під час вагітності.

Таким чином, антитіла виконують позитивну функцію, якщо вони допомагають жінці боротися з TORCH-інфекціями, які представляють серйозну загрозу для малюка, сприйнятого і сценічного образу як чужорідне тіло.

Щоб визначити ступінь небезпеки для життя і здоров’я дитини, лікар призначає майбутньої матусі аналізи на титр антитіл при вагітності:

 • До TORCH-інфекцій.
 • До алогенних конфліктів (резус-конфлікт).
 • До AB0 конфліктів (несумісність групи крові).

Титр – це кількісний вміст вироблених антитіл в крові мами. Кожен аналіз на титр антитіл має свої особливості, а кожен результат індивідуальний. Варто пам’ятати про те, що адекватно оцінити ризики при тих чи інших показниках антитіл може лише лікар. Проте кожна жінка зобов’язана розуміти суть кожного дослідження, щоб правильно здавати аналіз і не турбуватися з приводу результатів даремно.

Аналіз на TORCH–інфекції

TORCH – це загальноприйнята абревіатура для визначення аналізу на антитіла до найбільш небезпечним для плоду інфекцій.

Вона склалася з перших букв латинських назв цих захворювань:

 • T– токсоплазмоз.
 • R – краснуха.
 • C – цитомегаловірус.
 • H – герпес.

Будь-який з цих недуг загрожує дитині різними патологіями розвитку, сепсисом, мимовільними абортами та мертворождением. Захворювання особливо небезпечні під час першого триместру, саме тому цього аналізу приділяється пильна увага. В ідеалі його здають при плануванні вагітності до моменту зачаття, щоб при необхідності зробити жінці відповідні щеплення.

Результат визначення титру антитіл до TORCH-інфекцій не можна однозначно розцінювати як «поганий» або «хороший». Отримані дані говорять про наявність в організмі інфекції або про її давності.

Визначальними для діагностики є імуноглобуліни класів M і G. Їх повна відсутність в крові – норма, яка говорить про те, що жінка ніколи не переносила краснуху або герпес. Це означає, що в її організмі відсутні захисні механізми і ризик захворювання під час вагітності великий. У таких випадках майбутній мамі призначають повторні дослідження кожен місяць.

Найбільш сприятливим результатом є відсутність M-антитіл при наявності G-антитіл. Це говорить про вироблений імунітет мами до TORCH-інфекцій, а значить, навіть якщо вона захворіє під час вагітності, для малюка вони будуть безпечні. А ось виявлені в крові жінки антитіла класу M свідчать про поточний захворювання в гострій стадії або про інфекції, перенесеної відразу після зачаття. У таких випадках доводиться здати додаткові аналізи на кількісно визначення титру. Це дозволяє визначити термін давності захворювання і ступінь ризику для дитини.

Резус-конфлікт

Білки системи резус-фактор, що приєднуються до клітин крові – один з джерел небезпек для вагітності. У кожного четвертого людини на землі ці білки відсутні, тому «негативний резус-фактор» сприймається як варіант норми. А ось при негативному резус у мами і позитивному у дитини виникає ризик так званого резус-конфлікту. Що означає цей термін?

При попаданні крові плода в материнський кровотік негативно заряджені еритроцити вагітної і позитивно заряджені еритроцити малюка притягуються і склеюються. Жіночий організм сприймає це як загрозу, і у відповідь починає активно виробляти антитіла, які починають стрімко руйнувати кров’яні тільця плода.

Це призводить до кисневого голодування, гемолітичної хвороби, відбивається на розвитку внутрішніх органів. В гіршому випадку відбувається викидень або дитина гине при народженні.

Про конфліктній вагітності говорить титр антитіл при вагітності 1 до 4. Такий варіант розвитку подій імовірний в наступних випадках:

 • При негативному резус-факторі у мами і позитивному – у тата.
 • Під час другої і наступних вагітностей, якщо у матері негативний резус-фактор.
 • При різних патологіях під час попередніх пологів і виношування.
 • В результаті перенесених абортів або викиднів.

Малоймовірний резус-конфлікт при першій вагітності, а також при виявленні від’ємних зарядів» у обох батьків. Але якщо аналіз на титр антитіл показав небезпечні результати, сучасна медицина готова запропонувати дієві методи для збереження здорової вагітності. А ось про пологах жінці доведеться забути.

АВО-конфлікт

Крім конфліктної вагітності на грунті різних резус-факторів, існує ризик утворення АВО-конфлікту, причина якого – різні групи крові у мами і дитини. Найчастіше така ситуація відбувається в тому випадку, якщо жінка з групою Про носить дитини з групою крові А чи Ст.

Також виникнення антитіл і конфлікту можливе при таких комбінаціях груп:

 • А Мама – тато Ст.
 • Мама – тато А.
 • Мама А або В – тато АВ.

На щастя, груповий конфлікт не загрожує такими страшними наслідками, як аллогенный. У малюка може лише спостерігатись гемолітична хвороба в легкій формі, яка не потребує лікування.

Антитіла виявлені – пора панікувати?

Як правило, при виявленні титрів антитіл в крові жінки, у тій розвивається стрес, що супроводжується самообвинениями і безглуздими висновками. Це неправильна поведінка в такому делікатному становищі. Немає провини майбутньої мами в тому, що вона ніколи не хворіла на краснуху, або захворіла їй зараз.

Ситуацію з резус-конфліктом і груповим конфліктом до вагітності і зовсім передбачити неможливо. У даній ситуації мамі слід зосередитися на регулярних обстежень та чіткому виконанні приписів лікаря.

Не варто ігнорувати правила здачі аналізів на титри антитіл. Їх недотримання дасть необ’єктивний результат, а це загрожує серйозними наслідками для плода:

 • Протягом 2-3 днів до аналізу не можна їсти гостре і смажене.
 • Заборонені кофеїн і газовані напої.
 • Не рекомендуються процедури у фізіотерапевта.
 • Застосування лікарських препаратів до аналізу на антитіла можливо тільки за узгодженням з лікарем.
 • Перед аналізом з ранку не снідають, так як кров забирають натщесерце.

Своєчасне і якісне визначення титру антитіл при вагітності служить запорукою успішного виношування і здоров’я дитини.

Залишити коментар