Аналіз мочі по Сулковичу

Лабораторна діагностика дозволяє в короткі терміни виявити і почати лікувати будь-яке захворювання. У медичній практиці існує безліч різних досліджень, і серед них — аналіз мочі по Сулковичу.

Як правильно підготуватися до такої процедури, що показує цей метод і як розшифрувати отримані результати?

Опис методики

Проба Сулковича – це дослідження сечі, що дозволяє встановити рівень кальцію і вітаміну D в біологічній рідині. Найчастіше аналіз мочі по Сулковичу застосовують в педіатрії, щоб визначити кількість солей, що виводяться з сечею, або для підбору правильного дозування вітаміну D – препарату для профілактики рахіту.

Проте це не єдині свідчення до проведення дослідження. Сучасна медицина часто використовує аналіз для діагностики у дорослих пацієнтів онкологічних, ендокринологічних, гінекологічних та урологічних захворювань. Сечу для дослідження збирають у наступних випадках:

 • з метою визначення передозування вітамінів А і D;
 • для ранньої діагностики порушень обміну кальцію;
 • щоб підтвердити або спростувати саркоїдоз;
 • для виявлення збоїв в роботі щитовидної залози – гіпотиреозу або гіпотиреозу;
 • при виявленні доброякісних і злоякісних пухлин.

Суть методики полягає у візуальному визначенні помутніння проби, після того як біологічна рідина вступає в реакцію з реактивом Сулковича. Далі в залежності від ступеня помутніння діагностується рівень вмісту кальцію в сечі.

Як розшифрувати результат?

Розшифровка аналізу сечі по Сулковичу досить проста, оскільки передбачає отримання негативного або позитивного результату.

Негативним вважається повна відсутність помутніння, що позначається у бланку аналізу знаком «-». Такий показник може говорити про дефіцит вітаміну D в організмі людини або про розвиток гіпопаратиреозу – порушення в роботі щитовидної залози, пов’язаного з нестачею кальцію.

При позитивному результаті тесту розшифровки можуть бути наступними:

 • «+» та «++» – показник вважається нормальним;
 • «+++» і « ++++» – свідчать про надмірну кількість кальцію, виведеного з сечею.

Патологічно активне виведення солей у дорослої людини найчастіше вказує на захворювання ендокринної системи або розвиток пухлин. Якщо ж такі результати показав аналіз мочі по Сулковичу у немовляти, це говорить про необхідність скорегувати дозу прийнятого вітаміну D та препаратів кальцію.

Важливо! Проба Сулковича – це, насамперед, скринінговий тест, призначений для ранньої діагностики захворювання, коли які-небудь його симптоми відсутні. Тому для точного визначення концентрації кальцію і вітаміну D потрібно додатково здати аналіз крові.

Для правильної оцінки стану здоров’я необхідно проконсультуватися з лікуючим лікарем. Тільки він зможе правильно поставити діагноз на підставі результатів дослідження сечі, так і крові.

Як підготуватися до аналізу?

Правильно взятий матеріал визначає, наскільки достовірним буде аналіз мочі по Сулковичу. Як збирати сечу у дорослої людини? Від нього буде потрібно ранкова порція цієї біологічної рідини, як і для звичайного дослідження.

Якщо ж аналіз призначили дитині, батькам потрібно діяти наступним чином:

 • ретельно помити промежину і геніталії малюка теплою водою з милом;
 • пропустити початкову порцію – приблизно 1/3 всієї ранкової сечі;
 • решта 2 частини рідини зібрати в спеціальний стерильний контейнер;
 • доставити контейнер з сечею у лабораторію протягом 2 годин після збору.

Часто батьки збирають матеріал на пелюшку або вату, які згодом віджимають в контейнер. Такий порядок дій може спотворити результат аналізу сечі по Сулковичу. Розшифровка у дітей буде достовірною тільки в тому випадку, якщо матеріал був зібраний безпосередньо в стерильну ємність. Якщо урину потрібно взяти у немовляти, можна закріпити спеціальний контейнер в промежині малюка і дочекатися моменту сечовипускання.

Особливу увагу потрібно приділити і підготовці до дослідження – правильно організувати харчування дитини. За 3 дні до здачі аналізу пропонується виключити з його раціону напої і продукти, що містять велику кількість кальцію. В заборонений список включаються всі молочні продукти, свіжа зелень, кондитерські вироби, мінеральні води і кави.

Проба Сулковича – дуже важливе дослідження, що дозволяє вчасно виявити проблеми зі змістом деяких вітамінів і кальцію. Це, в свою чергу, дає можливість діагностувати цілий спектр порушень в роботі як дорослого, так і дитячого організму. Незважаючи на простоту оцінки, результати такого аналізу допомагають отримати чітку картину хвороби і вчасно почати лікування.

Залишити коментар