Аналіз крові на реакцію Вассермана: специфіка та особливості

Метод Вассермана як біохімічний аналіз крові використовується кілька десятків років. Він дозволяє виявити серйозну статеву інфекцію – сифіліс.

Реакція Вассермана: історія виникнення аналізу

Реакція Вассермана з’явилася в 1906 році, вперше її запропонував німецький імунолог і епідеміолог Серпень Вассерман. Під цим терміном в даний час розуміються будь-які лабораторні аналізи на антитіла, які дозволяють виявити недугу. Первинний метод перестав використовуватися з кінця 80-х років минулого століття.

Яку користь принесла реакція медичної науки:

 1. Можливість підтвердити або спростувати наявність сифілісу за допомогою аналізу крові;
 2. Підвищила шанси складання правильної методики лікування, успішного контролювання результативності за кількістю показників;
 3. Позитивний результат допомагає з’ясувати не тільки діагноз, але і те, з якого часу антитіла почали згубний вплив на організм.

Це був серйозний прорив для медичної науки 20-го століття.

Всі інші способи були занадто складними і часто давали спотворені результати.

Опис методу

Реакція Вассермана, що це за аналіз? Це імунологічна реакція на зв’язують компоненти антитіл. У пацієнта беруть кров. За технологією RW – одні антигени утворюють єдине хімічна речовина з антитілами за РСК.

Чим відрізняється сучасна реакція Вассермана від решти сучасних методів? Увага концентрується на інших антигенах.

Кров людини, що страждає від сифілісу, наповнюється антитілами, виробленими імунітетом. Збудник сифілісу – бліда трепонема –складається з чутливого до аналізу антигену (кардіоліпіну). Позитивна реакція – це виявлення даної речовини в сироватці крові.

В якості основних компонентів мікробіологічного дослідження виступає гемолітична сироватка (реакція гемолізу еритроцитів і тварин), зразок крові пацієнта. Він попередньо розбавляють у співвідношенні (1:5), а потім рівну кількість речовин від 0,3 до 0,5 мл мл відправляється в термостат, де в умовах температури людського тіла виходить провести першу фазу дослідження.

Друга фаза починається зі змішування еритроцитів тваринної крові і гемолітичної сироватки.

Третя фаза. Отриману суміш знову відправляють у термостат, де її поступово замінюють фіз. розчином. Кожен аналіз позначається індивідуально із зазначенням особливостей дослідження – концентрації крові, способів отримання гемолітичної рідини.

Коли потрібне проведення діагностики?

Реакція робиться в таких випадках:

 • Якщо людина контактує тривалий час з носієм інфекції;
 • При вагітності. Сифіліс негативно позначається на перебіг вагітності, може стати причиною викидня, патологій плоду, а також зараження її венеричною інфекцією;
 • Алкоголізм, наркотична залежність;
 • Професія, що вимагає контакту з різними верствами населення – медичний, соціальний, торговий працівник;
 • Перед донорством;
 • При госпіталізації в психіатричний або неврологічне відділення;
 • Госпіталізація з ознаками, що вказують на захворювання;
 • Підвищення температури з запаленням лімфатичних вузлів;
 • Загроза викидня при вагітності без видимих причин.

Протипоказання

Реакція має ряд причин, за наявності яких результат буде спотворений:

 1. Температура тіла вище 37 градусів;
 2. Пацієнт переніс інфекційне або застуда чи хворіє даний момент;
 3. Менструальний цикл;
 4. При вагітності, коли до пологів залишається 1-3 тижні;
 5. Якщо після вагітності не минуло більше двох тижнів;
 6. Перші два тижні життя дитини;
 7. Злоякісні пухлини;
 8. Цукровий діабет;
 9. Туберкульоз і пневмонія.

Підготовка до процедури

За 2-3 доби до обстеження не рекомендується пити спиртні напої, курити. Змінюється раціон – повністю виключаються жирні, солоні страви. За 7-15 годин до реакції не можна їсти. Зразок крові здається тільки натщесерце. Якщо ви вирішили робити аналіз не натщесерце, знехтували правилами підготовки – отримаєте помилковий результат.

Як проводиться процедура?

Пацієнт приходить в кабінет, сідає на стілець або лягає на кушетку. У дорослих зразок завжди беруть з ліктьової вени. Для того щоб вени добре проступали, пацієнта просять розробити руку – стискати і розтискати кулак чи гумовий м’ячик в руці.

У немовлят кров беруть з черепної вени або маленького розрізу на п’яті.

Використовуються стерильні одноразові шприци з голкою середньої довжини. Лікар обов’язково повинен бути в гумових рукавичках.

Зразок повинен відразу бути доставлений в лабораторію, якщо цього не відбувається, він заморожується на дві доби з температурним режимом – 3-4 градуси.

Реакція Вассермана: особливості при вагітності

Під час вагітності реакція Вассермана, це перший аналіз, який попросить вас здати акушер-гінеколог. Але вагітність сильно позначається на точності результатів. Приблизно у 32% випадків проявляється хибнопозитивна реакція. Якщо у вас позитивний діагноз – не впадайте у відчай, пройдіть диференціальну діагностику.

При вагітності рекомендується перевіряти на сифіліс один раз на триместр. Неважливо чи вступали ви у статевий контакт, перебували з інфікованими людьми, іноді біохімічні зміни в період вагітності можуть приховати захворювання або, навпаки, дати хибний результат. Регулярна діагностика допоможе уникнути цього.

Якщо майбутня мама не виявить сифіліс на ранній стадії, він може передатися дитині. Вроджена форма практично не піддається лікуванню, протікає важче, ніж гостра.

Чи є протипоказання під час вагітності? Вони відсутні, тому що простий збір крові при вагітності ніяк не зашкодить.

Розшифровка результату

З-за додаткових складнощів може з’являтися не тільки негативна і позитивна реакція, але і середні результати:

 • + — сумнівна;
 • ++ — ледь позитивна;
 • +++ — позитивна;
 • ++++ — кінцева позитивна.

Результат розшифрувати вам допоможе лікар, який видав направлення.

Судити про власний капітал за кількістю «плюсиков» не варто, якщо немає симптомів. Можливо, ви стали черговою жертвою хибнопозитивної реакції.

Якщо ви проходите діагностику при наявності протипоказань або під час вагітності, може спостерігатися хибнопозитивна реакція. Щоб виключити можливість помилки, пацієнта направляють на додаткові методи обстеження.

Де пройти обстеження?

Багато хто вважає, що раз обстеження носить такий серйозний характер, то і треба йти в приватну клініку. Дорожнеча процедури зовсім не означає, що результат буде точним і вас ніхто не обдурить.

Зробити реакцію Вассермана можна безкоштовно за медичним полісом у поліклініці і напрямом від терапевта (при вагітності – від гінеколога)

Як швидко робиться? Швидкість постановки діагнозу залежить від віддаленості лабораторії, кількості працівників. Ні для кого не секрет, що платні аналізи крові — першочергові, їх перевіряють швидше, ніж безкоштовні.

Сифіліс – це венерологическое захворювання, яке руйнує слизисті оболонки, шкіру, негативно позначається на всій системі органів. Своєчасна діагностика – відправна точка боротьби з недугою.

Залишити коментар