Амніоцентез – показання, протипоказання, результати

Не у всіх жінок виношування дитини протікає без патологій. Іноді при вивченні результатів обстеження вагітної лікар зауважує, що показники не відповідають нормативним. У такій ситуації гінеколог призначає додаткові діагностичні заходи. Одне з них – амніоцентез.

Що таке амніоцентез

Амніоцентез – процедура, у ході якої виконується прокол плодового міхура з метою забору навколоплідних вод для подальшого їх дослідження, введення в амніотичну порожнину лікарських препаратів, відкачування зайвого амніотичної рідини (амниоредукции). Вивчивши навколоплідні води у клінічній лабораторії, можна з’ясувати стан здоров’я дитини, його каріотип (хромосомний набір), резус-фактор, групу крові і наявність генетичних захворювань.

Амніоцентез проводиться починаючи з 8 тижня вагітності. Найбільш оптимальний термін для процедури – 16-20 тиждень, так як в цей період результат дослідження навколоплідних вод максимально інформативним.

Показання та протипоказання

Зазвичай гінеколог рекомендує амніоцентез вагітної, старше 35 років. Дану процедуру призначають, коли в родині жінки або батька дитини є родичі з генетичними або передаються у спадок захворюваннями. Також амніоцентез проводять при виявленні в результатах планового біохімічного або ультразвукового скринінгу відхилень, що свідчать про можливі генетичні аномалії плоду.

Аналіз амніотичної рідини дозволяє діагностувати у плода гемофілію, дефекти нервової трубки, хвороба Тея-Сакса, серповидно-клітинну хвороба, фіброзно-кістозні аномалії розвитку, м’язову дистрофію, синдром Патау, Едвардса, Дауна. Анатомічні вади розвитку систем і органів, наприклад, «вовчу пащу» або «заячу губу», даний метод діагностики виявити не може.

Амніоцентез проводять для діагностики внутрішньоутробних інфекцій, визначення стану плоду при резус-конфлікті або гіпоксії, оцінки зрілості плода. Фетохирургия і фетотерапия (медичні заходи, що проводяться дитині внутріутробний) не обходяться без проколу плодового міхура. Штучний аборт, проведений на пізніх термінів за медичними показаннями, здійснюється з допомогою амніоцентезу: шприцом в матку вводяться гормональні препарати.

Точність методу досягає 99%. Помилкові результати можуть бути з-за недостатньої кількості матеріалу для дослідження, або якщо під час забору рідини в неї потрапила кров жінки.

Протипоказання до амниоцентезу:

  • повільна згортання крові;
  • інфекційні захворювання шкіри живота;
  • міоматозні вузли великого розміру, аномальний розвиток матки, неспроможність шийки матки;
  • плацента, що розташована на передній стінці матки;
  • кров’янисті виділення з статевих шляхів, загроза переривання вагітності;
  • гострі інфекційні процеси, гарячковий стан;
  • загострення хронічних захворювань.

Процедура

Процедура амніоцентезу займає 5-10 хвилин. Попередньо проводиться ультразвукове дослідження, щоб з’ясувати положення плаценти і плода в матці. Потім шкіру живота в місці майбутньої пункції обробляють антисептичним розчином. Під контролем ультразвукового датчика тонкою голкою робиться прокол шкіри і плодового міхура. У шприц набирається 20 мл амніотичної рідини. Іноді паркан навколоплідних вод проводиться через цервікальний канал. Зазвичай амніоцентез роблять без анестезії. За бажанням вагітної їй можуть зробити місцеве знеболювання, що дозволить виключити будь-який дискомфорт.

Протягом 1-2 днів після процедури рекомендований постільний режим. Категорично заборонено підйом вантажів і фізичні навантаження будь-якої інтенсивності. Для усунення неприємних відчуттів призначають прийом дозволених знеболюючих препаратів. При необхідності проводять зберігає і антибактеріальну терапію. Вагітним з негативним резус-фактором протягом 72 годин внутрішньом’язово вводять антирезусний імуноглобулін. Результати амніоцентезу зазвичай відомі через 2-3 тижні після процедури.

Ускладнення

Будь-яка інвазивна процедура пов’язана з ризиком ускладнень. При амниоцентезе в 1% випадків може відбутися відшарування плаценти, пошкодження пуповини, хориоамнионит, передчасні пологи, викидень, передчасне вилиття вод, пошкодження кишечника або сечового міхура, поранення плода. Тому після процедури необхідно уважно стежити за самопочуттям. При підвищенні температури тіла, появі сильних болів у животі, кольок, кровотечі, нетипових виділень з піхви потрібно негайно звертатися за медичною допомогою.

Перед проведенням амніоцентезу вагітна дає письмову згоду на інвазію, тим самим підтверджуючи, що її попередили про ризик можливих ускладнень. Жінка може відмовитися від процедури, вирішивши народити дитину в будь-якому випадку, і прийняти його, навіть якщо він народиться особливим.

Залишити коментар