Алоказія: догляд в домашніх умовах після покупки і відновлення після хвороб

Дуже красива тропічна рослина. Відноситься до сімейства ароїдних. Цінується за красиві великі листя з виразним малюнком із виділяються жилок. Догляд за алоказией в домашніх умовах полягає у створенні сприятливого мікроклімату, підборі оптимального режиму поливу. Які особливості є у алоказіі? Які проблеми можуть виникнути при вирощуванні?

У природі алоказія виростає в Латинській Америці, Малайзії і Австралії. Навіть в регіонах з теплим кліматом використовується тільки в якості кімнатної горщикового рослини.

Ботанічний опис і цікаві особливості

Відноситься до вічнозеленим рослинам. Має великі кореневища, від яких відходять трав’янисті пагони. За формою нагадують коріння витягнуті бульби. Укорочені стебла, прямостоячі.

Листя великі, щільні, форма залежить від різновиду — буває щитовидної, овальної і серцеподібної. Черешки щільні, довгі, біля основи листка розділені на кілька жилок. У окремих сортів довжина листя досягає метра. Краї гладкі або ребристі, поверхня глянцева, забарвлення різних відтінків зеленого.

Цвіте вкрай рідко. Квітконіс щільний, укорочений, у вигляді невеликого світлого качана, практично повністю захованого під покривалом. Розкривається покривало тільки після успішного запилення. Визрілі плоди — круглі червоні ягідки, розкриті по поздовжній жилці.

Особливою декоративної цінності цвітіння алоказіі не представляє. Воно сильно послаблює алоказію — листя починає опадати, загальний ріст уповільнився. Тому багато квітникарі відразу ж зрізають квітконіс.

Кімнатні різновиди

Всього налічується близько 70 видів алоказіі. Для утримання в квартирах придатні лише деякі з них.

 • Амазонська. Красиве рослина з невеликим стеблом і щитовидними листям. Черешки дуже довге — до півтора метрів. Колір черешків незвичайний — зеленувато-рожевий. Поверхня листа нерівна, з виїмками, поділена на частки. Листя темного забарвлення з білими жилками і смужками. У квартирах цвіте вкрай рідко. Суцвіття являє собою невеликий качан, вкритий біло—зеленим покривалом.
 • Сандера. Гібридна різновид. Більше підходить для оранжерей, але іноді вирощується в квартирах. Відрізняється оригінальними витягнутими стреловидними листям. Колір зелена з більш блідими зеленими жилками. По краях виражені невеликі виїмки. Кореневище клубневидное, листя черешкові.
 • Лоу. Високоросла різновид до метра заввишки. Стовбур короткий. Цікава особливість — кріплення черешка до середині листа. Колір листків зелений, жилки зелені або білі. З нижньої сторони з фіолетовим відтінком. Листки овальні або стріловидні.
 • Мідно—червона. Стебло короткий, іноді ховається під землею. Верхня сторона листя з мідним відтінком, нижня — насиченого пурпурного кольору. У квартирах ніколи не цвіте.
 • Клобучковая. Висота рослини до метра, стовбур дуже короткий — не більше 5 див. В підставі листа є невелика виїмка, на кінчику — загострення. Листя дуже великі, з вираженим глянцем. Іноді цвіте, але тільки в дорослому віці. Квітконіс невисокий — не вище 30 див. Суцвіття — невеликий качан з маленьким покривалом.
 • Крупнокорневой. Іноді називають індійською. Дуже велика рослина. Стебло може досягати двометрової висоти, черешки — метровій. Характерно поділ на частки у підставі листа. Цвіте вкрай рідко.
 • Пахуча. Листя довгі, черешкові, шкірясті. Молоде листя щитовидної форми, дорослі лінійно-яйцевидної. Квіти непоказні, зі специфічним ароматом. В штучних умовах цвіте рідко.

Вирощування алоказіі в домашніх умовах вимагає особливої обережності. Рослина отруйна, сік викликає сильне подразнення шкіри. Незважаючи на це, відомі лікувальні властивості алоказіі. Вона знімає запалення, знеболює і стимулює. На основі надземної частини рослини готують мазі, настоянки. При прийомі всередину строго слідують дозуванні — її перевищення загрожує отруєнням.

Особливості догляду за алоказией після покупки

Як доглядати за алоказией після покупки? Якщо ви обрали в магазині міцне, здорове рослина, адаптація пройде швидко. При покупці зверніть увагу, щоб не було ніяких плям, крапок. Важливий колір листя — бліде з жовтизною листя скажуть про проблеми з кореневою системою. Будинку створити всі умови для швидкої адаптації.

 • Карантин. Поставте алоказію окремо від інших квітів. У приміщенні не повинно бути занадто жарко і волого. Уникайте дії прямого сонячного світла, поливайте дуже помірно. Тримайте алоказію на карантині близько десяти днів.
 • Обробка. Профілактично обприскати алоказію фунгіцидом та інсектицидом в низькій концентрації. Інтервал між обробками повинен бути не менше трьох днів.
 • Пересадка. Підберіть підходящу за розміром ємність, хороший склад грунту. Універсальний грунт і тара не годяться для постійного вирощування. Після пересадки дотримуйтеся продовжував чадіти догляду — притените від сонця, поливайте акуратно.

Через десять днів етап адаптації буде закінчений — алоказію можна поставити до інших кімнатним квітам.

Загальні правила догляду

Відноситься до досить невибагливим, швидкозростаючим культурам. Хворіє рідко, втрачає декоративність тільки в дуже несприятливих умовах вирощування. Догляд за алоказией в горщику вимагає дотримання ряду правил.

 • Освітлення. Воліє яскраве, але розсіяне освітлення. Добре росте на східній або західній стороні. Вирощувати з південної сторони можна тільки з притіненням. Різновиди з однотонними листям менш вимогливі до рівня освітленості. Вариегатные сорту при недоліку світла втрачають характерну забарвлення.
 • Температура. Дуже теплолюбива рослина, яка не любить різких перепадів температур і протягів. Влітку сприятлива температура для розвитку — 22-26°С, восени і взимку — не нижче 18°С.
 • Полив. В теплу пору року, в період активного росту поливають рясно і досить часто. Після висихання верхнього шару до поливу вичікують один день. Не допускається перезволоження і пересихання земляної грудки.
 • Вологість. Алоказія любить підвищену вологість. Влітку обприскування йде на користь. В холодну пору року і в похмуру погоду краще не обприскувати. Рекомендується додатково підвищувати вологість розстановкою невеликих мисок з водою поруч з рослиною або установкою горщика в піддон з вологим наповнювачем — сфагнумом, гідрогелю, декоративними камінчиками. В якості гігієнічної процедури регулярно протирають листя вологою ганчірочкою.
 • Підгодівля. Підходять стандартні добрива для кімнатних рослин. Чергують внесення органічних і мінеральних препаратів. Частота підживлень — двічі в місяць. В період цвітіння можна підгодувати додатково засобами з підвищеним вмістом калію та фосфору.
 • Грунт. Готують пухкий, слабокислий, проникний грунт. В його склад включають дерен, торф, перегній, листову землю і пісок. Корисно додавати нарізаний сфагнум і вугілля.
 • Пересадка. Раз на два-три роки потрібно пересадити алоказію в інший горщик. Використовують горщик завищеною форми, на дно обов’язково насипають дренажний шар. Звичайною пересадки воліють перевалку — коріння досить чутливі. Кожен раз діаметр горщика збільшують на 2-3 див.

Алоказію квітникарі прозвали «погодником». Рослина має цікаву особливість — перед дощем алоказія «плаче». На кінчиках листя збираються крапельки прозорої рідини. Так алоказія позбавляється від надлишків рідини у вологу погоду.

Всі способи розмноження

Розмножити алоказію досить просто. Для цього можна скористатися одним з декількох способів. Нижче буде детально описаний кожен спосіб розмноження.

Бульбами

Найбільш поширений і дієвий спосіб розмноження. На кореневищах алоказіі утворюються бульбочки. Іноді вони самостійно відрощують листя. У цьому випадку молоде рослина просто акуратно відокремлюється і висаджується в окремий горщик.

Іноді бульби формуються на стовбурі алоказіі. Відлучають їх тільки після появи корінців. Щоб вони не висохли, стовбур прикривають вологим сфагнумом. Після утворення корінців і початку зростання листочків відсаджують в неглибокі горщики.

Бульбочки можуть перебувати в пасивному стані. Проростають вони дуже довго. Прискорюють процес замочуванням бульбочок у розчині препарату «Епін». Грунт для посадки не повинна бути дуже легкою. Оптимальний варіант — суміш перліту або піску зі сфагнумом. Допускається використання чистого моху за умови постійного підтримання вологості. У сфагнумі можна тільки пророщувати бульби — відразу після появи ознак зростання бульбу пересаджують у відповідний грунт.

Бульбу укладають на грунт «дзьобиком» наверх, присипають субстратом. Для підтримки стабільної вологості і тепла накривають пластиковим стаканчиком або банкою. Росточок регулярно провітрюють.

Замість «Епін» можна скористатися природним стимулятором росту — соком листя алое. Товстий м’ясистий листочок розрізають уздовж, між половинками кладуть бульбу. Лист разом з клубеньком загортають у харчову плівку і залишають на добу. Підготовлений бульбу дає паростки набагато швидше.

Верхівковими живцями

Спосіб підходить тільки для розмноження дорослої алоказіі сорти з вираженим стеблинкою. Саму верхівку стебла можна обрізати і укоренити. В якості субстрату використовують пухку суміш піску з торфом.

Висаджений держак обов’язково накривають банкою або поліетиленом. Деякі квітникарі воліють вкорінювати у воді. Воду беруть тільки кип’ячену. Для профілактики загнивання додають таблетку активованого вугілля. Появи корінців чекають в середньому через два тижні.

Сильно відрощувати коріння не потрібно — держак з зачатками корінців відразу ж пересаджують в пухку ґрунтову суміш. Зазвичай беруть три частини подрібненого сфагнуму, додають до нього одну частину садової землі. Перший час, до появи стабільних ознак зростання тримають під укриттям.

Стебловими живцями

Якщо алоказія сильно витягнулася, втратила декоративність, її можна омолодити і одночасно отримати кілька молодих рослин. Стовбур акуратно зрізують, ділять на відрізки з однією—двома нирками і укорінюють аналогічно верхівковому черешку.

Бруньку залишають над поверхнею грунту. Полив і обприскування регулярні. Живці тримають під укриттям. В субстрат корисно додавати дроблений вугілля, щоб уникнути загнивання підстави черешків. Щоденні провітрювання обов’язкові.

Судячи з відгуків деяких квітникарів, з одного стебла можна отримати ще більше рослин, якщо розрізати живці уздовж. Але ймовірність загнивання черешків збільшується.

Діленням кореневища

Процедуру поділу поєднують з черговою пересадкою. На кожному відрізку кореневища залишають коріння і нирки. Всі зрізи обробляють фунгіцидами та вугільним порошком, щоб уникнути загнивання і зараження грибком.

Деленко алоказіі висаджують в ємності з легкої піщаним грунтом. Поливають помірно, тримають під укриттям. Плівку щодня знімають на півгодини для провітрювання і видалення скупчення конденсату. Періодично у воду для поливу можна додавати трохи стимулятора росту «Епін».

Насіння

Хороша схожість лише у свіжих, нещодавно зібраних насіння алоказіі. Насіннєвий спосіб розмноження застосовується рідко, оскільки отримати насіння в домашніх умовах не завжди можливо — в квартирах алоказія практично не цвіте.

Частіше використовують магазинний посадковий матеріал. Сіяти краще з запасом — проростуть не все насіння. Попередньо насіння обробляють «Епіне» для підвищення схожості. Субстрат беруть пухкий, з переважанням піску у складі. Пророщують обов’язково під укриттям.

Перші сходи з’являються через два-три тижні. Пікіровку можна проводити тільки після формування справжніх листочків — приблизно через два-три місяці. Все це час підтримують температуру 23-24°С, систематично провітрюють теплицю. Сіянці з насіння розвиваються дуже повільно. Перший великий лист сформується лише через рік.

Проблеми вирощування

Незважаючи на невибагливість алоказії, уникнути складнощів при вирощуванні вдається не завжди. В результаті похибок догляду, зараження шкідниками або хворобами алоказія може втратити декоративність або загинути. Нижче наведена таблиця з описом найбільш поширених проблем при вирощуванні алоказіі.

Таблиця — Труднощі вирощування алоказіі

Проблема Можливі причини Способи усунення проблеми
У алоказіі жовтіють листя — Проблема з корінням;
— перезволоження;
— повне пересихання грунту;
— шкідники
— Усувають похибки догляду;
— перевіряють наявність шкідників
Кінчики листя стають сухими коричневими — Недостатні поливи;
— сухість повітря
— Підвищують вологість;
— регулярно обприскують
Листя сохнуть — Шкідники;
— систематичне пересихання грунту;
— дуже низька вологість повітря
— Оглядають алоказію на шкідників;
— нормалізують режим поливу;
— штучно підвищують вологість
Кінчики листя жовтіють — Використання хлорованої, жорсткої води для поливу;
— надлишок азоту;
— нестача поживних речовин
— Перед поливом воду відстоюють;
— добрива вносять регулярно, вибираючи засоби з низьким вмістом азоту
На листках з’являються плями — Борошниста роса (бурі плями);
— попелиця (жовті плями на зморщених листі);
— борошнистий червець
— В залежності від виявленої причини використовують інсектициди фунгіциди або
Алоказія втрачає листя — Загнивання кореневища;
— ослаблення рослини
— Пересаджують з обробкою фунгіцидами;
— влаштовують період спокою в прохолодному місці при помірній вологості
Листя подрібнюються — Нестача поживних речовин — Підгодовують позачергово
Листя бліднуть, втрачають забарвлення — Брак світла — Переставляють в більш світле місце;
— взимку організують додаткову підсвітку

Лікування в кожному окремому випадку підбирається індивідуально. Потрібно проаналізувати умови утримання, зрозуміти, що не вистачає алоказіі для повноцінного росту. При виявленні шкідників проводять багаторазову обробку інсектицидами. При грибкових захворюваннях і загниванні кореневища показана пересадка з видаленням, обробкою уражених ділянок.

Відновлення після захворювань

Реанімувати алоказію після перенесеної хвороби або атаки шкідників не завжди просто. Поширена ситуація — загнивання кореневища. У занедбаному стані єдиний спосіб — зрізати верхівку до здорових тканин і посадити її.

Процедура дещо відрізняється від стандартного вкорінення — верхівковий держак від хворої рослини приживається важче. Перед посадкою живці на півгодини замочують у розчині препарату «Фітоспорин», потім обробляють будь-яким засобом для стимуляції утворення коренів. Наприклад, «Гетероауксином».

Укорінюють алоказію в піщано-торф’яної суміші або чистому сфагнумі. Зволожують помірно, лише при необхідності, підтримують температуру не нижче 24°С. При створенні сприятливих умов держак пустить корінці вже через місяць.

Як доглядати за алоказией, щоб ніколи не виникало проблем? Досвідчені квітникарі рекомендують виробити оптимальний графік поливів з урахуванням пори року і температури в приміщенні. Періодично, в якості профілактики алоказію можна обробляти низькими дозами інсектицидів і фунгіцидів. При дотриманні основних правил алоказія буде радувати вас своїми декоративними листям довгі роки.

Залишити коментар