Алергія на хлорку: як лікуватися і як захиститися?

З запахом хлорки знайомий кожен житель нашої країни. Дезінфікуючий розчин присутня в миючих засобах, хлор додають у лікарські кошти і будівельні матеріали, їм знезаражують басейни і водопровідну воду.

Широке поширення їдкого речовини у всіх сферах нашого життя призводить до розвитку небезпечної чутливості до хлору у багатьох людей. Чи може бути алергія на хлорку небезпечна? Розберемося з цим питанням докладніше.

Алергія на хлорку: симптоми і ознаки захворювання

Помилково вважати, що алергія на хлорку є професійним захворюванням людей, чия робота пов’язана з миючими та дезінфікуючими засобами. Патологічні реакції можливі у будь-якої людини при використанні побутової хімії або після відвідування басейну.

Як і коли виявляються ознаки алергії на хлорку? Симптоми розвитку чутливості до хлору можуть бути різноманітними і варіюватися від легкої висипки до життєзагрожуючих станів. Їх ступінь тяжкості і швидкість наростання залежить від тривалості контакту з алергеном і індивідуальних особливостей організму.

Реакція здатна виявлятися відразу після взаємодії шкіри з хлористим розчином і через деякий час. Досить поширеним явищем є алергія на хлорку в басейні.

Симптоми захворювання:

 • Контактний дерматит.
 • Нежить.
 • Кон’юнктивіт.
 • Свербіж і кропив’янка.

Кон’юнктивіт та риніт

Симптоми кон’юнктивіту і нежиті при контакті з хлорованою водою нерідко супроводжують один одного і виникають одночасно. У хворого з’являються різі в очах, підвищена сльозотеча або, навпаки, сухість слизових оболонок. З’являється відчуття печіння, очі червоніють, повіки набрякають. Іноді алергія на хлорку проявляється випаданням вій.

Свербіж і кропив’янка

Свербіж і кропив’янка – найпоширеніші супутники алергії будь-якого походження. Свербіж частіше локалізована в одному місці, при алергії на хлорку в басейні у дитини часто свербить шкіра в паховій області і в пахвових западинах.

Симптоми кропивниці виражаються в появі на шкірних покривах червоних пухирців, діаметр яких може значно варіюватися. Особливістю кропив’янки є її різка поява і таке ж раптове зникнення. Нешкідлива на перший погляд, вона нерідко розвивається серйозні набряки, поширюючись в більш глибокі шари тканин, і провокує ядуха.

Контактний дерматит

Контактний дерматит проявляється в трьох різних формах важкості:

 • Простий дерматит супроводжується сухістю шкірних покривів, виникненням пухирів в місці контакту з хлористим розчином. Найчастіше фіксуються скарги на різкий свербіж і печіння, почервоніння шкіри. Реакція розвивається негайно.
 • Алергічний контактний дерматит проявляється на великих поверхнях шкіри. Основною відмінністю від простого дерматиту є локалізації висипу і пухирів не тільки в місці контакту з алергеном. Як правило, реакція з’являється через 10-14 днів після того, як на шкіру потрапляла хлорка. Небезпека алергічного дерматиту криється ризик виникнення екземи, від якої важко позбутися.
 • Токсикодермія виникає в результаті вдихання хлорвмісних випарів. Симптоми проявляються у вигляді сверблячих пухирів, що утворюються на симетричних ділянках тіла. Несуть в собі ризик розвитку ерозій.

Не виключені серйозні прояви алергії, такі, як:

 • Набряк Квінке. Раптова і вкрай небезпечна реакція організму, яка проявляється у вигляді великих набряків обличчя і гортані. Супроводжується високою щільністю постраждалих шкірних покривів, гавкаючим кашлем і ознаками задухи.
 • Анафілактичний шок. Різка алергічна реакція, що виникає негайно при повторному контакті із збудником. Супроводжується біллю в місці контакту, сильним свербінням, нудотою і блюванням, діареєю. Можливі набряки шкірних покривів і гортані, посиніння кінцівок, непритомність.

Причини розвитку проблеми

Хлористий розчин – сильна токсична речовина, яке виявляє негативні властивості при контакті з органічними тканинами. Сама по собі хлорка не є алергеном для організму людини, але при контакті зі шкірою або слизовими тканинами неминуче викликає реакції, подібні з типовою алергією. Сам хімічний елемент хлор, що вступає в реакцію з білкової тканиною епітелію, викликає утворення парів і другорядних продуктів, що провокують алергічні реакції.

Алергія на хлорку в басейні виникає при приєднання хлору до інших органічних речовин – виділень потових залоз, волоссю, частинок епітелію. Алергічні реакції проявляються через посилення чутливості організму людини до зовнішніх подразників. Саме тому ризик появи алергії зростає пропорційно частоті відвідування басейну.

Огляд основних засобів для лікування

Будь-які лікувальні заходи здатні лише тимчасово усувати симптоми алергії, які при подальших контактах будуть посилюватися. Тому перше, що зобов’язаний зробити хворий, – виключити контакт з алергеном. Далі слід приступити до купіруванню симптомів:

 • Якщо причина появи реакції полягає в контакті шкіри з хлористим розчином, тоді необхідно негайно змити залишки хлору проточною водою, після чого пом’якшити шкіру кремом або лосьйоном.
 • При виникненні чутливості на хлористі випаровування слід вийти на вулицю або провітрити приміщення.
 • Для зняття свербіння і запалення в домашніх умовах застосовують ванночки з ромашкою або низкою.
 • Коньюктівіт або алергічний риніт усуваються за допомогою антигістамінних очних і назальних крапель. Перш ніж застосовувати препарат, слід проконсультуватися з фахівцем.
 • В залежності від ступеня тяжкості алергічної реакції приймається рішення про доцільність вживання антигістамінних. Важливо пам’ятати про правильному дозуванні, відповідної віку хворого, і можливих побічних реакціях!

Профілактика

Для людей, організм яких схильний до станів гіперчутливості, алергія на хлорку стане звичним станом в більшості країн СНД. Однак існують прості заходи зниження негативного впливу хлористого розчину на шкіру та слизові оболонки:

 • Знімати макіяж і відвідувати душ до і після візиту в громадський басейн.
 • У басейні слід уникати попадання води в рот або на шкіру обличчя. Для цього існують спеціальні пристосування – носовий затискач-прищіпка, захисна шапочка для волосся, окуляри для плавання.
 • Після відвідування басейну краще не затримуватися в приміщенні, щоб як можна менше вдихати шкідливі хлористі випаровування.
 • При алергії на хлорку у водопровідній воді тривалість водних процедур звести до мінімуму – не більше 3 хвилин.
 • Для вмивання використовувати спеціальні миючі засоби – тоніки, лосьйони.
 • Вживати в їжу або для пиття тільки бутильовану очищену воду або воду з колодязів.
 • Встановити вдома потужні фільтри для води.
 • Для миття посуду або проведення прибирання використовувати латексні рукавички.
 • Слід підготуватися до контакту з хлористим розчином, що містяться у воді або в побутових кошти – придбати антигістамінні препарати і сольові розчини для промивання слизових оболонок носа і рота.
 • Якщо у дитини алергія на хлорку в басейні, батькам краще відмовитися від його відвідування або пошукати басейн з більш сучасними методами дезинфекції – озонуванням, ультразвуковою обробкою.

Залишити коментар