Алергія на шоколад: симптоми, лікування, як проявляється?

Алергія на шоколад – це, мабуть, чи не найбільш образлива харчова алергія, яка існує на світі. Причому страждати ній можуть не тільки діти, як це прийнято думати, але і дорослі. Найцікавіше, що організм не сприймає не сам шоколад в цілому, а лише деякі його інгредієнти, що мають штучне або рослинне походження.

Чому з’являється алергія?

Основними продуктами, з яких складається будь-шоколад – це масло і какао порошок. Концентрація останнього компонента може змінюватися в залежності від сорту ласощі, молочне воно, біле або повністю чорне.

Похідні какао спочатку займають лідируючі позиції в переліку поширених алергенів, тоді як недобросовісні виробники додатково намагаються замінити їх на більш бюджетні аналоги: масло пальми, кокоса або арахісу. Ось вони-то і викликають складні алергічні реакції.

Йдемо далі. У будь-якому шоколаді присутній ще один харчової алергії – сухе молоко, а, точніше, білок молока. Наскільки ми знаємо, непереносимість лактози вважається мало не бичем сучасного суспільства, зокрема, такий діагноз ставиться діткам до 3-х років.

Будь-який продукт з шоколаду виготовляється із залученням соєвого лецитину, тоді як рідкісна цукерка або плитка робиться без використання арахісу, сухофруктів, наповнювачів та інших добавок, здатних викликати негативну реакцію дитячого і дорослого організму.

Окремої уваги заслуговують такі неодмінні складові шоколаду, як нікель і хітин, численні консерванти, стабілізатори, ароматичні речовини та інші хімікати, завдяки яким плитка ласощі зникає в шлунку буквально за кілька хвилин.

Як проявляється «шоколадна нетерпимість»?

Алергія на шоколад у дітей і дорослих з’являється і розвивається в індивідуальному порядку. Приміром, у деяких вона може позначитися тільки легкої червонуватою висипом, тоді як у інших цілком здатна закінчитися смертю.

В більшості випадків симптоми алергії на шоколад помітні вже через 30-ть хвилин після поглинання ласощі, і вони мають наступний вигляд:

 • чешущаяся дрібна висипка червонуватого забарвлення, локализирующаяся в районі спини, живота, на
  ліктьових згинах і під колінними чашечками;
 • на шкірному покриві з’являються вогнища лущення або мокнучі ділянки;
 • з очей і ніздрів течуть виділення;
 • спостерігається розлад діяльності кишечника і набряк Квінке, нерідко провокує ядуха.

Якщо першопричиною алергічної реакції стала лактоза, то це буде помітно по блювоті, діареї і метеоризмі. Через непереносимості фруктових добавок починає набрякати небо, язик і горло, всі слизові оболонки стравоходу покалывают і сверблять.

Соя ж додатково провокує закладеність носа і різке зниження тиску крові, нудоту і загальну слабкість.

У дітей відторгнення може мати симптоми, схожі з діатезом. Зокрема, шоколад відкидається молодим організмом на тлі вже наявного дисбактеріозу, нестачі вітамінів, вірусної хвороби, переохолодження тіла, нещодавно зробленого щеплення або спочатку нездорового режиму харчування дитини. З-за цього малюкам радять не пропонувати пробувати чорні сорти шоколаду до 5-ти років, інакше ймовірність зіткнутися з епітеліальних сверблячкою, кишковим розладом і болями в районі живота стає неймовірно високою.

Варіанти терапії

Лікування алергії на шоколад триває приблизно місяць, і всі зусилля спрямовуються на виведення алергену з організму та усунення неприємної симптоматики.

Швидше за все, що людині буде запропонована наступна схема:

 • Антигістамінні препарати, вибір яких залежить від видимих проявів нетерпимості. Мазі
  , гелі та креми використовуються для усунення висипань і лущення, тоді як таблетки допомагають зняти загальну клінічну картину;
 • Очищення кишечника і крові, яке являє собою вживання сорбентів типу активованого вугілля. За ним слідує прийом лактобактерій і, за гострої потреби, призначається плазмаферез;
 • Іноді саме дієта може бути єдиним рішенням проблеми. Підбирається вона в приватному порядку, але в будь-якому випадку виключає можливість ласувати кондитерськими виробами, фруктами, міцним чаєм і кавою. У конкретних випадках рекомендується цілюще голодування, розвантажувальні дні, очисні клізми.

Теоретично, всі то, як типово проявляється алергія на шоколад, можна усунути народними методами. Зокрема, шкірні висипання піддаються впливу хвойно-валеріанових купелей, примочок і протирань на основі шавлії, череди, материнки або кропиви. В процесі лікування непереносимості, особливо у дітей, харчування зовсім прибираються солодкі продукти, навіть ті, які робляться на натуральній основі.

Коли слід звертатися до лікарів?

Під час відсутності негативної симптоматики слід звернутися до алерголога, який встановить, чи може у вас бути алергія на шоколад, або всі ознаки провокуються якимось іншим речовиною.

Якщо діагноз підтвердиться, людині призначається специфічна імунотерапія, яка, в більшості випадків, назавжди (або надовго) позбавляє від нетерпимості шоколаду.

Батьків же нехай радує той факт, що така алергія у дітей проявляється до 3-5 років, і по мірі дорослішання проходить сама, без складного медикаментозного втручання.

Залишити коментар