Алергія на глютен: причини, симптоми, лікування

Алергія на глютен – досить рідкісна патологія. Глютен – це високомолекулярний білок, що міститься в ряді злакових культур. Захворювання найчастіше діагностується у дітей віком 6-12 місяців і дорослих від 30 до 40 років.

Як і чому проявляється алергія на глютен

Глютен, або клейковина, міститься у великій кількості в багатьох злакових культурах, відповідно, в хлібі та іншої випічки, кондитерських виробах, пластівцях, пиві. Існує ряд продуктів, які це речовина вводять штучно для підвищення їх еластичності.

Потрапляючи разом з їжею в шлунково-кишковий тракт, речовина розпадається на фракції, одна з яких, а саме гліадин, сприймається імунною системою організму як чужорідний білок. Тобто, в результаті слідує відповідь – виробляються імунні комплекси, які в першу чергу ушкоджують стінки кишечника.

Потім тонкий кишечник запалюється, атрофується його слизова оболонка, знижується функція органу, що припиняється нормальне всмоктування необхідних мікроелементів і корисних речовин. При цьому останні перетворюються в продукти розпаду, викликаючи загальне отруєння організму.

Алергія вражає не тільки травну систему, але і порушує функцію нирок, серця, судин, головного мозку, органів ендокринної системи.

Захворювання проявляється у двох формах: тимчасовій і целіакію. Перша найчастіше виникає у немовлят під час введення прикорму. Це обумовлено недостатністю системи травлення. Коли шлунково-кишковий тракт повністю дозріє, заселиться потрібними біфідобактеріями і ферментами, то алергія може зникнути в дошкільному або шкільному віці. Друга форма – целіакія – виникає при відсутності в організмі ензиму, який відповідає за розчинення глютену. Така патологія призводить до того, що організм не засвоює продукти, що містять глютен, в результаті чого розвивається отруєння, виробляється аміак, погано впливає на клітини мозку.

Причини несприйняття глютену

Тимчасова алергія на глютен у немовляти найчастіше спровокована самими батьками, які
занадто рано приступаючи до введення прикорму. При цьому в організм вводяться продукти, що містять цей ялинок у великій кількості. У немовляти, що знаходиться на грудному вигодовуванні, негативної реакції на білок бути не може, тому що в материнському молоці даного елемента не міститься.

Не можна вводити прикорм раніше 5-6-місячного віку.

Перевагу краще віддати рисової, гречаної і кукурудзяної каші. Перераховані злакові культури не містять глютен, тому добре перетравлюються ферментами, навіть якщо кишечник ще недостатньо сформований. З часом організм малюка почне виробляти більше ферментів, заселитсялактобактериями, тому будуть добре засвоюватися і інші каші.

У дорослих целіакія протягом тривалого часу може залишатися непоміченою, так як часто супроводжується досить млявою симптоматикою – рідкісні коліки, метеоризм, зниження працездатності, втома – ці симптоми часто приписуються іншим захворюванням.

Різке загострення захворювання провокують сильні психічні стреси і навантаження; надмірне вживання алкогольних напоїв; аутоімунні патології – хвороба Хашимото, синдром Дауна, діабет першого типу.

У дітей шкільного віку захворювання може виникнути на тлі важкої кишкової інфекції, після застуди або прийому антибіотиків. Тобто причиною його розвитку стає дисбаланс кишкової мікрофлори, який впливає на правильне засвоєння даного білка.

Симптоми алергії на глютен, з’являються у дитини і дорослого

Негативна реакція з боку організму у немовляти може виникнути вже через кілька годин після введення прикорму і через кілька тижнів. Її прояви досить різноманітні і не завжди можуть бути розшифровані, як алергічна реакція.

Ознаки захворювання багато в чому залежать від особливостей конкретного організму, але найчастіше виникають такі симптоми:

 1. Диспепсичні розлади. Стілець стає пінистим, набуває яскраво виражений запах;
 2. Малюк постійно вередує, погано спить, досить дратівливий;
 3. На шкірі з’являються висипання, які з часом переходять в дерматити. Такі найчастіше локалізуються на ліктях, колінах, стегнах, волосистої частини голови;
 4. Дитина втрачає у вазі, у нього стають чітко видно кісточки;
 5. Порушується функція кровотворення, знижується продукція гемоглобіну, розвивається анемія. Це проявляється в блідості і легкому жовтому відтінок шкірних покривів.

Якщо не вживати заходів, у малюка старшого віку виникнуть затримки в розвитку. Хворі діти не можуть правильно засвоювати інформацію, погано концентрують увагу.

Симптоми алергії на глютен, яка виникла у дорослих можуть істотно відрізнятися. Часто захворювання супроводжується тільки однією ознакою або ж декількома, але незначними і слабо проявляються. Саме тому постановка діагнозу часто відкладається на невизначений термін.

Запідозрити непереносимостьданного білка у дорослих можна за наступними симптомами:

 1. Часто виникають болі в зоні кишечника ниючого характеру. Больовий синдром може
  спостерігатися на протязі місяця і навіть більше;
 2. Присутній сильний метеоризм і відчуття тяжкості;
 3. Хронічна діарея;
 4. Швидка стомлюваність, постійне почуття втоми;
 5. Різка й незрозуміла втрата ваги;
 6. М’язові, суглобові, головні болі;
 7. Порушення функції периферичної нервової системи. На ранніх етапах розвитку патології проявляються поколюванням, що проходять онемениемв пальцях рук;
 8. Практично постійна сухість у горлі.

Захворювання може мати і інші симптоми. У міру його прогресування уражаються інші органи і системи, що, відповідно, веде до різних ознак хвороби.

Лікування алергії на глютен

Якщо лікар припускає наявність захворювання, призначається ряд тестів – шкірних проб. Після отримання їх результатів підбирається метод терапії і дієта. При появі захворювання у немовляти потрібно підкоригувати його харчування.

До продуктів, які не містять глютен, відноситься кукурудза, гречка, рис, сир, м’ясо, бобові, картопля, риба. Саме такий безглютенової дієти потрібно дотримуватися під час лікування та іноді навіть після такого.

По мірі росту дитини раціон потроху розширюється, але потрібно уважно стежити за його реакцією на введення нових продуктів. Багато білка міститься у вівсянці, манки, перловке, ячної і пшеничній крупі, тому страви і перерахованих продуктів рекомендується готувати тільки ближче до 2-річного віку.

Виключити з раціону потрібно хліб та іншу випічку, а подібні страви краще готувати самостійно, використовуючи кукурудзяну або гречане борошно.

Батьки хворого дитини повинні звертати увагу на склад готових пюре, так як багато з них містять цей білок. Коду раціон буде скоректований, зникнуть всі симптоми алергії, що також підтвердить її наявність.

На додаток лікар може призначити медикаментозне лікування, яке, як правило, полягає в прийомі ентеросорбентів, антигистаминныхпрепаратов, застосування протизапальних мазей, коштів, регулюють перистальтику кишечника. Це допоможе дитині швидше впоратися з проявами захворювання.

Що не можна їсти при наявності алергії на глютен

Вище ми вже перерахували деякі продукти. Однак для дорослих цей список значно розширюється.

До вживання заборонені:

 1. Субпродукти – легені, печінка, нирки, а також різні сосиски і ковбаси;
 2. Ячмінь, пшениця, овес, жито;
 3. Борошняні вироби – хліб, тістечка, торти, макарони;
 4. Йогурти і незбиране молоко;
 5. Гострі соуси і приправи;
 6. Консервовані та мариновані продукти.

Вище вже згадувалося, що існує ряд продуктів, адже глютен можуть вводити додатково, тому купуючи такі потрібно уважно вивчати їх складу. Якщо повністю виключити попадання цього білка в організм, то людина швидше позбутися від неприємних проявів захворювання і відчує себе набагато краще.

Алергія на глютен не є серйозною патологією. З такою цілком можна уживатися і не відчувати дискомфорту.

У маленьких дітей необхідно проводити його профілактику – не поспішати з введенням прикорму, не давати невідповідну їжу.

Залишити коментар