Агапантус: догляд в домашніх умовах, адаптація після покупки

Квіти створюють затишок у домі, надають закінченість інтер’єру. Якщо хочеться чого-то дуже ніжного і витонченого, зверніть увагу на агапантус. У народі його часто називають африканської лілією. Не знаєте, як організувати догляд за агапантусом в домашніх умовах? Як змусити його цвісти?

Відноситься до роду трав’янистих рослин сімейства агапантовых. Раніше агапантус належав сімейства лілійних. Зі зміною класифікації близько десяти різновидів рослини були віднесені до агапантовым.

Опис рослини

Корені щільно обплітають земляний ком, м’ясисті, здебільшого поверхневі. Над грунтом формуються густі прикореневі розетки. Листя темне, ременеподібні, досить довгі — близько півметра і більше. Кущик кулястий, акуратний, виглядає виразно навіть без цвітіння.

В природі ростуть листопадні і вічнозелені різновиди. Цвісти починає в самому початку літа. З центральної частини розетки з’являється м’ясистий квітконіс. Він досить високий — в середньому близько 40 див. В рідкісних випадках витягується до півтора метрів. Квітконіс голий, гладкий, на його маківці утворюється густе, досить велике кулясте суцвіття. Кожен бутон тримається на окремому тонкому стеблі. Квітки дзвонові, ніжних забарвлень — блакитних і лавандових тонів.

Цвітіння триває до середини осені. Після цвітіння зав’язується плід — коробочка з насінням. Їх дозрівання триває до півтора місяців. Насіння темного коричневого кольору, плоскі, численні.

Агапантус покращує мікроклімат в квартирі. Він активно виділяє фітонциди, зменшує кількість хвороботворних бактерій в повітрі. Додатково йому приписується властивість поглинати важкі метали.

Популярні різновиди

Вирощування агапантуса в домашніх умовах починається з вибору підходящої різновиди. Не всі види однаково добре почувають себе в квартирі. Перевагу віддають трьом найпоширенішим різновидам.

 • Зонтичний. Найбільш популярна різновид, що отримала назву африканської лілії. Вічнозелений багаторічник. Рослина висотою до 70 см. Листя темне, ремневидной форми. Високий квітконіс з зонтичним суцвіттям нагорі. Квіти блакитні або білі.
 • Східний. Вічнозелений трав’янистий багаторічник. Від інших видів відрізняється більш широкої і м’ясистою листям. Квіти ніжно-блакитні.
 • Дзвонова. Багаторічник з лінійними листками. Квітки не дуже великі, нагадують дзвіночки, переважного блакитного відтінку.

В регіонах з теплим кліматом допускається вирощування у відкритому грунті. На зиму багаторічник обов’язково вкривають. У помірному кліматі практикується використання агапантуса як однорічної культури. Деякі квітникарі надходять по-іншому — на зиму агапантус викопують, пересаджують в горщик і зберігають вдома.

Заходи після покупки

Як доглядати за агапантусом після покупки? Це досить ніжне рослина, чутливе до зміни мікроклімату. Щоб агапантус легше прижилася на новому місці, рекомендується дотримуватись простих правил.

 • Не поспішайте. Не діставайте квітка з упаковки відразу після покупки. Залиште його на кілька годин в спокої, щоб згладити температурний перепад. Особливо, якщо купили його взимку.
 • Карантин. Днів десять квітці потрібно побути одному — поставте його окремо від інших квітів. Навіщо це робиться? Можливо, в магазині прогледіли початкові ознаки захворювання або шкідників. Нові рослини в будинку завжди становлять небезпеку для іншої колекції кольорів.
 • Щадний режим. Не підгодовуйте, поливайте помірно, лише в міру необхідності. Тримайте агапантус на розсіяному освітленні, в приміщенні з нейтральною температурою 22-24°С. Намагайтеся зайвий раз не рухати і не чіпати його.
 • Обробка. На всяк випадок в якості профілактики обробіть агапантус фунгіцидами та інсектицидами в низькій концентрації.
 • Пересадка. Універсальний грунт не придатний для постійного вирощування. Відразу після карантину акуратно пересадіть агапантус у відповідний горщик з гарним, стерильним грунтом.

Обвыкшийся в новій обстановці, пересаджений, оброблений від хвороб і шкідників квітку можна поставити до інших рослинами. До стандартної схеми догляду привчайте його поступово.

Догляд за агапантусом: що врахувати

Догляд за агапантусом (африканської лілією) в горщику не можна назвати зовсім простим або дуже складним. В цілому, рослина не примхливе, але від неправильного догляду хворіє і втрачає декоративність. Тому рекомендується дотримуватися ряду правил.

 • Освітлення. Правильне освітлення дуже важливо для агапантуса. При недоліку світла квітконоси стають ламкими, кволими. Не боїться прямих сонячних променів — можна вирощувати на південному вікні. Взимку недолік світла компенсують установкою люмінесцентних ламп.
 • Температура. В залежності від сезону вимоги до температурного режиму змінюються. Влітку легко переносить спеку, воліє перебувати на свіжому повітрі — по можливості агапантус виносять на балкон або в сад. Восени температуру знижують, взимку тримають у світлій кімнаті при 12°С.
 • Полив. Поливати агапантус в літній період рекомендують регулярно і досить рясно. У холодну пору року поливи обмежують до мінімуму, але уважно спостерігають за квіткою. В холоді, при нестачі вологи він може скинути листя.
 • Вологість. До рівня вологості повітря агапантус байдужий. Нормально росте при низькій та підвищеній вологості. Обприскування використовується тільки для видалення пилу з листочків.
 • Грунт. Вибирають легкий, живильний, повітропроникний грунт. Оптимальний склад — по дві частини дерну і перегною, однієї частини листової землі і піску.
 • Підживлення. Використовують переважно мінеральні добрива. Підгодувати органікою можна, але в дуже обмеженій кількості і не частіше одного разу на три місяці. Частота внесення мінеральних комплексів — двічі на місяць протягом всього вегетативного періоду.
 • Пересадка. Молоді екземпляри турбувати не рекомендується. Можна пересаджувати агапантус за крайньої необхідності — якщо потрібно поміняти зіпсований грунт, загнили коріння або їм стало зовсім тісно в горщику. Пересаджувати дозволяється не частіше одного разу за три—чотири роки. У нього дуже крихкі, ламкі коріння.

Щоб не ослабляти агапантус цвітінням, деякі квітникарі зрізають квітконіс, як тільки починають розпускатися перші бутончики. У зрізку квіти стоять дуже довго. Після висихання не втрачають декоративності підходять для складання сухих зимових букетів.

Як розмножити

Розмножити агапантус (африканську лілію) можна насінням і деленками. Для посіву краще використовувати магазинні насіння, є ймовірність втрати сортових характеристик.

Посів насінням

Висівають насіння агапантуса у березні. Для успішного вирощування сіянців дотримуються наступній послідовності.

 1. Ящики наповнюють легким піщано-торфовим субстратом.
 2. Грунт зволожують, заглиблюють у нього насіння на 1 див.
 3. Ящик накривають поліетиленом. Щодня парник провітрюють протягом півгодини.
 4. Періодично зволожують грунт, підтримують температуру 16-20°С.

Перші сходи з’являються через одну—два тижні. Розсадити сіянці в окрему тару можна після формування чотирьох справжніх листочків. Розвиваються рослини з насіння повільно — перше цвітіння настане через п’ять—сім років.

Поділ куща

Цей спосіб дозволяє отримати одночасно кілька рослин, які зацвітуть уже в наступному році. Кущ ділять восени або навесні, але тільки не в період цвітіння.

При цьому дотримуються наступних етапів.

 1. Кущ акуратно виймають з горщика, коріння повністю звільняють від грунту.
 2. Чистим гострим ножем кущ розрізають на частини, залишаючи на кожній діленці хоча б по одній листової розетки. Зрізи відразу обробляють вугільним порошком.
 3. На два—три дні деленко просто накривають вологим субстратом.
 4. Через три дні деленко агапантуса висаджуються в окремі горщики на постійне місце.
 5. У перші дні, до появи ознак зростання дотримуються обмежених поливів.

Розмножувати агапантус краще саме діленням куща. Насіннєвий спосіб з-за повільного росту сіянців та часткової втрати характеристик материнської рослини використовується переважно для вирощування нових гібридних сортів.

Проблеми вирощування в таблиці

Хвороби, шкідники, похибки догляду — все це відбивається на стані і декоративності агапантуса. Щоб визначити, що не так з агапантусом, просто подивіться таблицю.

Таблиця — Труднощі вирощування агапантуса

Виникла проблема Можливі причини Що робити
Пожовкло листя — Відрегульований полив;
— систематичне перезволоження грунту
— Відрегулюйте графік поливу
Агапантус не цвіте — Великий горщик;
— надлишок азотистих добрив;
— надлишок органіки в ґрунті;
— глибока посадка;
— тепла зимівля
— Визначте причину і відкоригуйте режим догляду
Квітконоси витягуються — Недолік освітлення — Переставте на південне вікно
Листя засихають і обпадають — Павутинний кліщ;
— щитівка
— Переконайтеся, що причина в комах;
— обприскати препаратом «Актеллік»
Корені та коренева шийка загнивають — Грибок;
— вогкість грунту
— Скоротіть поливи;
— пересадіть з видаленням загнили ділянок;
— обробіть фунгіцидами
Листя висихають, на них з’являються точки і павутинки — Павутинний кліщ — Збільшити вологість в приміщенні;
— обприскуйте препаратом «Інта—вир» або «Актеллік»

Судячи з відгуків, на будь-який хворобливий прояв треба реагувати негайно. Своєчасне лікування при грибковому захворюванні або шкідників дозволяє запобігти загибель агапантуса. Не завадить підстрахуватися — раз в два місяці обприскувати рослину низькими дозами фунгіциду та інсектициду.

Знаючи, як доглядати за агапантусом, дотримуючи всі наведені рекомендації, можна домогтися високої декоративності рослини. Красиві, великі шапочки ніжних блакитних кольорів агапантуса прикрасять будь-який інтер’єр.

Залишити коментар