Афеляндра: як доглядати за квіткою в домашніх умовах?

Афеландра — неймовірно красиве рослина. Але, незважаючи на свій ошатний вигляд, цей тропічний чагарник досить рідко зустрінеш на підвіконнях у квітникарів-любителів. Вся справа в тому, що екзотичний красень дуже примхливий. Як же доглядати за рослиною афеляндра в домашніх умовах, щоб воно радувало своєю декоративною красою як можна довше?

Афеландра – вічнозелений чагарник, що належить до сімейства акантових. У нього великі листя з прожилками кольору слонової кістки і жовті, помаранчеві або червоні квіти, схожі на шишки і качани кукурудзи одночасно. У природних умовах зустрічається в тропічному і субтропічному кліматі. Рід нараховує більше 200 видів напівчагарників і чагарників. В якості декоративного квітки в кімнатних умовах популярні такі види: афеландра оттопыреная, афеландра Рецля і золотиста або оранжева.

Розмноження і посадка афеландры

Це хоч і багаторічна рослина, але з часом воно втрачає свою красу, занадто активно йде в ріст і скидає нижні листя. Тому час від часу доведеться оновлювати чагарник.

Афеландра розмножується двома способами:

 1. Насінням. Їх збирають після відцвітання і відразу висаджують у грунт. Краще використовувати субстрат з перегнивших листя і піску. Насіння швидше проросте, якщо горщик накрити целофановим пакетом, цим самим створивши ефект теплиці. У кімнаті в цей час потрібно підтримувати температуру 20-23°С. Сходи розсаджують по горщикам в субстрат з дернової землі та піску.
 2. Живцями. Навесні рослина пускає велику кількість нових пагонів — це і є живці, які використовуються для розмноження. Перед посадкою потрібно обробити їх стимуляторами росту. Висаджуються вони в грунт, що складається з торфу і піску, і накриваються скляною банкою або пакетом до повного вкорінення. Температура повітря повинна бути 20°-25°С. Пагони потрібно регулярно обприскувати і зрідка провітрювати, при цьому не допускаючи протягів у приміщенні. Після того як живці укорінятимуться, їх необхідно пересадити в ґрунт.

Як доглядати за афеландрой в домашніх умовах: базові правила

 • Приміщення, в якому росте квітка, має бути світлим, але ні в якому разі на нього не повинні потрапляти прямі сонячні промені. Протяги теж виключені.
 • Температура повітря в літній період не повинна перевищувати +20-25°С. Взимку їй належить бути не менше +15°С за умови, що рослина не цвіте і в приміщенні багато світла.
 • Полив і регулярне зволоження — обов’язкові умови для нормальної життєдіяльності рослини. Грунт завжди повинна бути вологою. Листя слід обприскувати не рідше одного разу в день в літній період і раз в три дні — в зимовий. Але сильно заливати квітка теж не рекомендується, так як зайва волога згубна для коренів.
 • Підгодовувати зеленого вихованця спеціальними добривами необхідно один раз в два тижні. Йому походять склади як для квітучих, так і для листяно-декоративних рослин.
 • Оскільки доросла рослина досить швидко росте і розвивається, забираючи поживні речовини у грунту, однією підживлення може бути недостатньо.
 • Професійні квітникарі рекомендують раз у рік, навесні, пересаджувати афеландру.
 • В кінці зими — на початку весни потрібно обрізати всі пагони, залишаючи лише головний стебло приблизно 20 см у висоту і кілька листочків. Ця процедура розбудить сплячі бруньки, і рослина почне оновлюватися. У період вегетації необхідно проріджувати пагони для формування гарного густого куща.

Проблеми, з якими можна зіткнутися при вирощуванні

 1. Листочки мають зморшкувату поверхню і пом’ятий вигляд, молоде листя з’являються вже деформованими. Хвиляста поверхня листкової пластини. Причина — занадто багато світла і висока температура в приміщенні. Найчастіше проблема проявляється у літній період.
 2. У афеландры масово опадає листя, відмирають стебла. Причина — надмірна вологість ґрунту або занадто часті підгодівлі.
 3. Обвисають листя. Причина — недостатнє зволоження, занадто сухе повітря.

Боротьба з хворобами і шкідниками

Афеландра хворіє досить рідко, проте при неправильному догляді у чагарнику слабшає імунітет, і він стає беззахисним.

Важливо пам’ятати: сік афеландры отруйний, всі маніпуляції з рослиною — пересадка, обрізка, проріджування і т. д. — виконуються в рукавичках.

Хвороби:

 • ураження пліснявою. Про це свідчить коричневий край листа. Щоб врятувати квітку, необхідно видалити всі заражені листя і обробляти рослина фунгіцидом згідно інструкції;
 • коренева гниль. Якщо листя починають жовтіти і опадати, це привід перевірити кореневу систему рослини. Коріння, уражені гниллю, будуть темними і размякшими. Частково хворий квітку можна спробувати реанімувати. Потрібно акуратно зрізати всі ділянки, на які поширилося захворювання, всі корені ретельно промити, місця зрізів присипати товченим вугіллям і через 2 години пересадити в інший горщик з новим ґрунтом.

Шкідники:

 • попелиця. Це не завжди колонія комах на листках. Іноді про її присутність можна здогадатися з темним, сухим і деформованим краях листової пластини. У цьому випадку квітка потрібно обробити спеціальними препаратами або настоями рослин, що мають дуже їдкий запах. Пластини листя в період лікування потрібно регулярно протирати вологою ганчіркою, видаляючи шкідників;
 • щитівка. При появі цього шкідника на листках утворюються липкі плями коричневі бляшки. Регулярна обробка препаратами Актеллік або Фітоверм і механічне очищення пластини вирішать проблему;
 • схожий на вату білий наліт свідчить про наявність борошнистого червця. У цьому випадку потрібно обробити рослина мильним розчином, а потім інсектицидами.

Афеландра досить вибаглива у догляді: вимагає підвищеної вологості, частого поливу і педантичного дотримання температурного режиму, умов, наближених до тропічного клімату. Але насправді все не так складно, як може здатися на перший погляд. Навіть у міській квартирі цілком можна створити комфортні умови для цього чагарнику і насолоджуватися здоровим його квітучим виглядом.

Залишити коментар