Афеландра: догляд в домашніх, цвітіння, розмноження, пересадка та обрізка

Афеландра — красива тропічна рослина. У природі існує дуже багато різновидів квітки, але в квартирах вирощується лише їх незначна частина. Квіткарів залучають декоративні листя, красиві квіти з яскравими приквітками. Але догляд за афеландрой в домашніх умовах потрібен особливий. Які ж умови їй потрібні для гарного росту?

Незважаючи на красу і екзотичний вид, багато квітникарі боятися зв’язуватися з афеландрой. Це дуже примхлива рослина, яка потребує ретельного догляду і постійної уваги. У новачків вона часто гине.

Зовнішній вигляд і цікаві особливості

У природному середовищі афеландра росте у вигляді чагарників і напівчагарників.

Рослина досить велике — досягає двох метрів у висоту. Листя великі, гладкі, з вираженим глянцем. У деяких різновидів глянець на листі відсутня. Форма листка округла, кінець трохи загострений. Колір — темний, насичений, часто доповнений світлими смугами.

Суцвіття красиві, яскраві, близько 15 см. Забарвлення різні — червоні, оранжеві, жовті або фіолетові. Цвіте від двох місяців і довше. Плід — насіннєва коробочка, поділена на дві частини. У дослівному перекладі з грецької назва звучить як «простий чоловік». Його дали за особливість будови квітки, що складається з простих одногнездных пиляків.

Кімнатні різновиди

Рід дуже численний, але до умов квартири вдалося адаптувати тільки три види афеландры.

 1. Афеландра золотиста. Відноситься до низькорослих кущів. Стебло міцне, з легким червонуватим відливом. Листя темно-зелені, з візерунком сріблястого кольору. Суцвіття колосоподібне, до 16 см, іноді галузиться. Квітки насиченого оранжевого відтінку, доповнені зеленуватими приквітками. Суцвіття тримається не більше десяти днів.
 2. Афеландра Рецля. Варіація золотистої афеландры. Листя великі, бліді, з сріблястим відливом. Суцвіття червоно-помаранчеві. Цвіте близько тижня. За цвітінням слід відпочинок — не менше півроку.
 3. Афеландра оттопыренная. Невисокий чагарник з оголеними м’ясистими гілками. Пагони дуже пружні, важко ламаються. Колір листя — смарагдовий, доповнений світлими смужками. Відрізняється високими суцвіттями, що нагадує шишку. Приквітки червоно—помаранчеві, квіток — лимонно—жовті. Цвіте досить довго — майже все літо і початок осені.

У листопаді у афеландры настає період спокою. Він продовжується близько чотирьох місяців. Догляд за афеландрой взимку передбачає створення сприятливого мікроклімату. Під час зимівлі рослину переносять в прохолодну, світлу кімнату. Температуру підтримують на рівні 20°С, вологість трохи знижують. Підгодівлі припиняють, поливають не частіше чотирьох разів на місяць. Навесні повертають в тепло, поступово переводять на стандартний режим догляду.

Правильний догляд за афеландрой в домашніх умовах

У відгуках навіть досвідчені квітникарі погоджуються, що вирощування афеландры в домашніх умовах — справа непроста. Квітка дуже примхливий, на будь-яке порушення умов утримання реагує зниженням декоративності.

Для стабільного зростання і систематичного цвітіння потрібно дотримуватися певних правил створення мікроклімату і догляду.

 • Освітлення. Тримають на вікнах, що виходять на захід чи схід, притіняючи від прямого сонця. Взимку передбачають додаткову підсвітку — афеландре потрібен довгий світловий день. Загальна тривалість природного і штучного освітлення взимку — не менше дев’яти годин.
 • Температура. Цілий рік потрібно тепло 20-26°С. Зниження або підвищення температури однаково негативно відбивається на стані і зовнішньому вигляді афеландры. Влітку афеландру можна виносити на відкрите повітря. Утримання в квартирі вимагає регулярного провітрювання. Квітка ставлять у місці, недоступному для протягів.
 • Полив. Поливати афеландру потрібно рясно, але без фанатизму. Надлишки рідини з піддону виливають відразу. Частота поливів залежить від температури змісту. Зазвичай поливають з інтервалами три—чотири дні.
 • Вологість. Висока вологість — одна з головних факторів гарного росту і декоративності афеландры. Потрібні регулярні обприскування, періодичне купання під душем. Неприпустимо зниження вологості нижче 60%. Потрібних параметрів домагаються установкою спеціальних зволожувачів.
 • Грунт. Використовують легкий, повітропроникний і водопроникний грунт. На три частки листової землі беруть по одній частці дерну, піску середньої фракції і торфу. Дренаж на дні горщика обов’язковий.
 • Підгодівля. Підгодовують афеландру в період активного росту. Вносять мінеральні та органічні добрива, дотримуються їх чергування. Інтервали між підгодівлями — два тижні. Використовувати можна будь-які засоби для квітучих кімнатних культур. Удобрюють на наступний день після поливу, тільки на вологий грунт. Можна підгодувати «домашніми» органічними добривами — настоєм кропиви, пташиного посліду або коров’яку.
 • Пересадка. Молоді рослини пересаджують щорічно. Пересадити афеландру старше трьох років складніше, тому процедуру проводять раз на три роки. Періодично потрібно вкорінювати живці для заміни рослини — з віком афеландра втрачає декоративність.
 • Обрізка. Щоб рослина довше не втрачало декоративність, важливо правильно обрізати афеландру. Дорослим рослинам процедуру обрізання проводять в кінці зими. Зрізують усі пагони до висоти 25 см. Для швидкого відновлення після обрізки на афеландру надягають поліетиленовий пакет. Щодня його знімають для провітрювання і обприскування рослини. У молодої афеландры прищипують точки росту для формування гармонійної округлої форми.

Як доглядати за афеландрой під час цвітіння? Поки воно триває, стежать, щоб температура не піднімалася вище допустимих меж. Регулярно обприскують, уникаючи попадання вологи на квітки і приквітки. Якщо ви не плануєте збирати насіння для розмноження, квітконіс краще відразу зрізати. Після дозрівання насіння афеландра може загинути.

Способи розмноження

Розмножити афеландру можна двома способами — насінням і живцями. Живцювання вважається більш простим і ефективним.

Насінням

Насіння дуже швидко втрачають схожість. Висівати їх краще безпосередньо після збору. Ймовірність проростання магазинних насіння набагато нижче.

Для отримання міцних сіянців дотримуються алгоритму дій з чотирьох етапів.

 1. В якості субстрату використовують суміш торфу й крупного піску. Попередньо прожарюють на сковороді або в духовці, знезаражують розчином марганцівки.
 2. На вологий субстрат розкладають насіння з проміжками 2 див. Зверху присипають шаром дрібного піску, обприскують водою.
 3. Посадкову ємність накривають поліетиленом. Сприятливий мікроклімат для проростання насіння — висока вологість, температура 20-22°С, хороше освітлення.
 4. Щодня плівку знімають на п’ять хвилин. Поверхня ґрунту зволожують обприскуванням по мірі висихання.

Перші паростки з’являються через два—три тижні. Після формування двох справжніх листочків сіянці афеландры можна розсадити в окремі ємності, підготувавши живильний грунт. Після початкової стадії зростання молоді рослини починають швидко розвиватися, при гарному догляді зацвітають уже через вісім-десять місяців.

Живцюванням

Укорінення верхівкових живців — більш простий і надійний спосіб. Живці нарізають з дорослого, здорової рослини. Кращий час для живцювання — весна. Довжина черешка — до 15 див. Обов’язково наявність точки зростання і хоча б однієї пари листків. У перші місяці рослини з живців розвиваються повільно. Їм необхідна постійна увага, підтримка стабільної температури і вологості.

Укорінення проводять в шість етапів.

 1. Живці на шість годин замочують у розчині стимулятора росту або коренеутворення. Можна використовувати «Гетероауксин», «Епін», «Корневін».
 2. Зрізи вмочують у вугільний порошок. Живці встановлюють вертикально у вологий пісок або піщано-торф’яну суміш.
 3. Зверху накривають скляною банкою або пластиковим стаканчиком для підтримки вологості.
 4. Створюють сприятливі умови для вкорінення. Температуру зберігають на рівні 23-25°С, підтримують високу вологість, щодня знімають банку на 15 хвилин для провітрювання. Перші корені повинні з’явитися протягом місяця.
 5. Чекають розвитку повноцінної кореневої системи, живці пересаджують в живильний грунт.
 6. На стадії четвертої пари листків перший раз прищипують точку росту для стимуляції розгалуження.

Можливо розмноження афеландры листовими живцями. Імовірність успішного вкорінення набагато нижче. Якщо коріння і з’являться, то не раніше ніж через півтора—два місяці. Дорослий, здоровий лист зрізають разом із ниркою, пазухи, укорінюють за тією ж схемою, що живці.

Помилки змісту та їх наслідки

Афеландра дуже вимоглива до догляду і умов утримання. Навіть один пропущений полив може привести до зниження декоративності. В таблиці зібрані проблеми, з якими квітникарям доводиться стикатися найчастіше. У ній ви знайдете причини і способи усунення проблем.

Таблиця — Поширені помилки догляду за афеландрой

Виникла проблема Можливі причини Способи усунення проблеми
Засихання листків у афеландры — Протяги;
— низька вологість повітря;
— проблема з корінням;
— сухість грунту
— Регулярне обприскування;
— пересадка, огляд коренів на наявність гнилі;
— нормалізація режиму поливу
В’янення листя і приквітків — Холодний протяг;
— недолік вологи
— Моніторинг вологості грунту;
— розміщення в теплому місці, захищеному від протягів
Поява темних кінчиків листя — Сухе повітря;
— загнивання кореневої системи
— Підвищення вологості повітря;
— пересадка афеландры з підрізанням пошкоджених коренів;
— обробка фунгіцидами
Опадання листя — Низька вологість;
— недостатній полив;
— брак світла
— Розміщення в більш світлому місці;
— нормалізація режиму поливу;
— регулярне обприскування листя
Засихання стебла — Переохолодження;
— недолік вологи;
— загнивання кореневої системи
— Аналіз умов утримання та усунення похибок догляду;
— пересадка в стерильний грунт з обробкою фунгіцидом
Витягування стебла, деформація приквітків, слабке цвітіння — Брак світла
— Розміщення в добре освітленому місці;
— Організація додаткової підсвічування
Поява хвилястих листків — Надлишок сонця;
— спека
— Притінення від прямих променів сонця;
— обприскування;
— контроль температури, щоб не піднімалася вище 26С
Уповільнення зростання афеландры, відсутність цвітіння, подрібнення листя — Нестача харчування — Підгодівля кожні два тижні збалансованим добривом;
— чергування мінеральних і органічних підживлень

Хвороби та способи лікування

Основні хвороби афеландры — гнилі і грибок. Їх провокують надмірні поливи, використання неякісного, нестерильного грунту, відсутність дренажу. Нижче наведена таблиця, в якій описані найбільш часті хвороби, їх симптоми і способи лікування.

Таблиця — Хвороби афеландры

Назва хвороби Зовнішні прояви Провокуючі фактори Способи лікування
Коринеспора (грибок) — Чорні або коричневі плями на листі;
— зморщування і відмирання уражених листя
— Заражений грунт або насіння — Обрізання всіх уражених частин рослини;
— триразова обробка будь фунгіцидом
Плямистість листя — Вологі коричневі плями на листі — Занадто висока вологість при укоріненні живців;
— заражений грунт
— Обрізка хворих пагонів афеландры;
— пересадка в стерильний грунт;
— триразове обприскування фунгіцидами
Коренева гниль — Швидке в’янення без видимої причини — Поганий дренаж;
— надлишок вологи;
— низька температура
— Пересадка афеландры з обрізанням пошкоджених коренів;
— обробка землі та кореневої системи препаратом «Фітоспорин»
Листова цвіль — Темні плями на листках — Систематичне перезволоження;
— забруднений ґрунт
— Обрізка уражених листків;
— обприскування розчином фунгіциду
Вертициллезное в’янення — В’янення листя — Грибок, що передається через грунт — Знищення рослини
Чорна ніжка — Почорніння і витончення стебла біля основи;
— в’янення і відмирання листя
— Застійний повітря;
— висока температура;
— надлишковий полив;
— погане освітлення
— Обробка фунгіцидом;
— пересадка в стерильну грунт

Основні шкідники, методи боротьби з ними

Для афеландры становлять небезпеку практично всі шкідники кімнатних рослин. В якості профілактики періодично обприскують квітка розчином інсектициду в низькій концентрації, регулярно оглядають листя на ознаки ураження комахами. Для зручності визначення шкідників всі основні ознаки ураження зібрані в таблиці.

Таблиця — Шкідники афеландры

Назва шкідника Ознаки ураження Способи боротьби
Щитівка — Коричневі тверді бляшки;
— цукристий, липкий наліт на листках;
— вторинне приєднання сажистого грибка;
— пожовтіння і опадання листя;
— почорніння грунту
— Видалення комах вручну старою зубною щіткою;
— обробка уражених ділянок спиртом;
— неодноразова обробка афеландры препаратом «Інта—вир» або «Актеллік»
Ложнощитовки — Плоский щиток (виглядає як пляма);
— поява червоно—коричневих плям;
— деформація і висихання листя
— Обприскування розчином препарату «Інта—вир» з наступним укутуванням целофановим пакетом на півгодини
Павутинний кліщ — Світлі плями на листках;
— втрата забарвлення;
— в’янення і опадання листя;
— тонка павутина на рослині
— Неодноразове обприскування афеландры препаратом «Актара»;
— підвищення вологості повітря
Попелиця — Колонії зелених або коричневих комах на тильній стороні листя;
— пожовтіння і опадання листя;
— липкий наліт
— Промивання стебла і листя мильною водою;
— обприскування інсектицидом або настоєм тютюнової пилу
Нематоди — Зупинка росту;
— схильність до в’янення;
— відмирання кореневої системи
— Пересадка з повною заміною субстрату і горщика;
— обробка коренів в гарячій воді (температура до 55С);
— додавання в новий грунт препарату «Фосфамід»
Борошнистий червець — Скручування і в’янення листя;
— поява воскового нальоту і білих грудочок;
— уповільнення зростання афеландры
— Протирання мінеральним маслом місць скупчення комах;
— обприскування препаратом «Актеллік»

Так як доглядати за афеландрой досить складно, вона часто в’яне, гине у новачків. Перед тим як придбати квітку, рекомендується уважно ознайомитися з умовами утримання, упевнитися, що ви зможете їх створити.

Залишити коментар