Афективно-респіраторні напади у дітей

Найбільший стрес для мами – хвороби малюка, адже дитина не може пояснити, де відчуває біль. Що відбувається з малюком, якщо він біліє або синіє від плачу? У дітей дитячого віку трапляються афективно-респіраторні напади. Батьки повинні бути готові до такого явища, щоб паніки не залишити бідолаху без допомоги.

Афективно-респіраторні напади (АРП) у дітей – це затримка дихання (апное) через спазми гортані, що супроводжується сильним плачем, слабкістю або напругою м’язів, іноді втратою свідомості та судомами. 25 % повністю здорових малюків раз у житті лякають матусь таким станом. У 5 % немовлят АРП повторюються. Зазвичай такі проблеми виникають в кінці першого року життя малюка. АРП не можна назвати небезпечним недугою, але залишати напади без уваги все ж не слід.

Що провокує афективно-респіраторний синдром?

Оскільки це явище поширене, батькам часто доводиться задавати собі і лікаря запитання, чому дитяче апное мучить саме їх малюка.

Витоки цієї проблеми можуть ховатися в:

 • особливості обмінних процесів, внаслідок яких формується недолік кальцію, провокуючий стискання гортані;
 • підвищеної нервової збудливості;
 • спадкової схильності.

Частоту АРП передбачити неможливо. У одних дітей напади трапляються всього 1 раз в 10-12 місяців, тоді як інші страждають від них щомісяця або щотижня. Проявам афективно-респіраторного синдрому зазвичай передують емоційні потрясіння:

 • переляк;
 • тривога;
 • роздратування і гнів;
 • реакція на біль після удару або уколу.

Як розпізнати АРП?

Які б не були причини афективно-респіраторних нападів у дітей, симптоми цієї проблеми, як правило, однакові. Раптове погіршення самопочуття виникає у малюка, коли він заходиться у плачі.

 

Дитина:

 • припиняє дихати;
 • відкриває рот, губи у нього набувають синюшний відтінок;
 • обмякнув, повільно падає.

Бувають білі і синюшні напади затримки дихання. Під час першої різновиди хлопчик чи дівчинка блідне, його/її серцебиття стає повільним, можлива непритомність. Найчастіше таке явище – результат больових відчуттів. При другому виді АРП малюк різко вдихає через спалахи гніву, кисень перестає надходити через гортань, і бідолаха втрачає свідомість. Тіло може не обмякнуть, а вигнутися дугою.

Тривалість нападу будь різновиди – не більше 1 хвилини. Але коли матуся спостерігає такі ознаки у своєї дитини, цього часу достатньо, щоб злякатися за його життя.

АРП не привід для паніки, але у разі їх появи необхідна консультація невролога. Кваліфікований фахівець визначить, чи не є симптоми, які ви взяли за афективно-респіраторний синдром, наслідком більш небезпечних захворювань. Такої думки з приводу афективно-респіраторних нападів у дітей дотримується доктор Е. О. Комаровський – відомий і дуже досвідчений педіатр.

Чим допомогти дитині?

Як правило, медикаментозне лікування при віковій короткочасної затримки дихання не призначається: це явище саме зникає після досягнення 3-річного віку. Але сидіти склавши руки, коли улюблене чадо задихається від плачу, неприпустимо.

 

Що робити?

 1. Не зволікайте: напад легко зупинити тільки відразу після його початку.
 2. Не показуйте малюкові, що взволнованны, ласкаво обійміть його, щоб заспокоїти відчуттям близькості і захисту.
 3. Помасажуйте мочки вушок немовляти, зробіть кілька ударів по щоках, протріть його личко вологим шматком чистої тканини – це допомагає відновити дихання.
 4. Враховуйте особливості характеру вашої дитини. Якщо він швидше заспокоюється, коли на нього не звертають пильної уваги, не дратуйте його зайвими діями.
 5. Щоб перешкодити посиленню переляку або реакції на неприємна пригода, постарайтеся відвернути малюка.
 6. Не сваріть бідолаху. Вам може здатися, що дитя доводить себе до такого стану спеціально, але не забувайте: подібне апное має рефлекторний характер.

Багато батьків, намагаючись не допустити повторних нападів, кардинально змінюють свою поведінку. Вони уважно стежать за дитиною, виконують всі його вимоги, задовольняють будь-які примхи. Насправді така модель виховання зробить ваше чадо ще більш нервовим і схильним до порушень дихання. Адже чужі люди не стануть потурати йому у всьому, і гнів, страх, істерики, викликають АРП, стануть постійними супутниками підростаючого члена суспільства. Щоб рефлекторні розлади дихання не з’являлися в подальшому:

 • створіть у домі утихомирену і доброзичливу обстановку;
 • не підвищуйте голос, коли розмовляєте з немовлям або при ньому;
 • уникайте з’ясування стосунків у присутності дитини;
 • якщо малюк надто тривожний і дратівливий, відвідайте разом з ним дитячого психолога.

Чверть діток від 1 року до 3 років страждають афективно-респіраторні напади, які з часом минають без лікування. Побачивши ознаки цього розладу у свого карапуза, потрібно звернутися в поліклініку, щоб підтвердити діагноз, а потім вдаватися до нескладних заходів, що дозволяє полегшити стан дитини під час затримки дихання. Допомогти дитині перемогти підступні, непередбачувані і лякають дорослих напади у ваших силах.

Залишити коментар