Афективно-респіраторні напади у дітей: причини, симптоми, лікування

На превеликий жаль, батьки не можуть вберегти свою дитину від усіх бід і хвороб, як би не намагалися доглядати за ним з максимальною турботою, захищати від усіляких загроз і ризиків. Афективно-респіраторні напади у дитини викликають сильну тривогу, а іноді і справжній шок у дорослих. Малюк починає синіти або бліднути, німіти, задихатися, в чому причини такого стану і що робити – невідомо.

Афективно-респіраторні напади у дітей – це такий стан, при якому після сильного емоційного стресу, переляку, гніву, образи відбувається неконтрольована зупинка дихання. Зазвичай це трапляється на максимальному вдиху.

Щоб зрозуміти причини виникнення такого стану у дитини, слід просто уважно вслухатися і вдуматися в назву патології. Стан афекту – це емоційний сплеск будь-якого характеру, контролювати який людина не може.

«Респіраторні» – позначає дихальні. Тобто проблема зачіпає не тільки емоції, але і органи дихання. Ну а що таке напади, пояснювати не потрібно. У дорослих подібний стан відзначається дуже рідко, набагато частіше воно зустрічається у дітей раннього віку. Лікування дитини необхідно, чим небезпечні АРП, нижче розглянемо більш докладно.

Напади, що супроводжуються зупинкою дихання у дитини можуть виникати не тільки при істериці, є й інші провокуючі фактори:

  • падіння;
  • сильний біль;
  • несподіванка, переляк.

Від дорослих потрібно вчасно звернути увагу на стан малюка і допомогти йому – нерідко батьки вважають, що дитина вдає, лають його і залишають один на один зі страшною патологією.

Як розпізнати патологію

Подібні напади у дитини майже завжди починаються з плачу. Точніше, спочатку розігрується сцена, в ході якої відбувається щось неприйнятне і нетерпиме для малюка. Він починає плакати, кричати, може тупотіти ногами, відкидати від себе дрібні предмети і відштовхувати дорослих.

Такі напади у дитини самі по собі ще не лякають, поширена реакція дорослих у цьому разі – нашльопати незговірливого, неслухняного і невоспітанного дитину.

І ось тут найчастіше і трапляється АРП:

  1. Набравши повні легені повітря для чергового заходу істеричного плачу, малюк раптово замовкає і завмирає.
  2. Ротик дитини може відкриватися і закриватися, але при цьому не видається ні звуку.
  3. Подібні напади можуть тривати до однієї хвилини, при цьому личко малюка блідне або синіє – колір шкірних покривів визначають причини, за якими виник напад. При переляку або болю шкіра блідне, при люті і гніві – синіє.

Іноді під час припадку тіло дитини сильно напружується, буквально выгибаясь дугою. А іноді малюк обмякает і просто «сповзає» на руки дорослим. Такі симптоми доводять до істерики вже батьків. Хоча малюк часто через деякий час приходить в себе самостійно.

Причини виникнення

Всі люди діляться за темпераментом і емоційного складу на різні типи. Хтось залишається холоднокровним і апатичним навіть у надзвичайних ситуаціях, іншим достатньо дрібниці, щоб спалахнути, як сірник, і вийти з рівноваги. У дитини всі емоції і переживання виражаються яскравіше, ніж у дорослих. Судити про характер людини можна вже по його поведінці в дитячому віці.

Якщо у дитини імпульсивний, запальний характер, якщо він бурхливо реагує на випала соску, не вчасно подану пляшечку з їжею або запізнілу зміну памперса, батьки повинні бути дуже уважні і обережні. Афективно-респіраторні напади зазвичай виникають у тих дітей у віці від 1 місяців і до двох років, які розпещені і легко збудливі. Для дорослих дитяча істерика без особливого приводу повинна стати тривожним дзвіночком – у дитини схильність до АРП.

Не можна сказати, що лікування потрібно починати негайно. Але якщо малюк не навчиться тримати себе в руках, миритися з відмовою дорослих купити цукерку або небажанням одного з пісочниці ділитися іграшкою, дуже скоро лікування буде необхідно – подібні напади можуть призвести до дуже серйозних наслідків для дитини.

Основні методи лікування

Медикаментозне лікування, незважаючи на те, що дорослих таке дитяче стан дуже лякає, потрібно тільки в тому випадку, якщо АРП турбують кожні 5-7 днів. Тоді напади вважаються патологією та потребують спостереження у невропатолога.

Але маленькому капризуле потрібно невідкладне лікування, якщо стався сильний, тривалий напад.

Допомогти дитині батьки можуть таким чином:

  • взяти малюка на руки, посадити собі на коліна;
  • поплескати його по щічках, легенько подути в личко;
  • обережно і легко полоскотати дитини вздовж тіла;
  • окропити його прохолодною водою – не облити так, щоб полилося рікою.

Важливо розбудити дитину, привести його до тями, не допустити затяжного дощу. А потім, коли він знову зможе вдихнути і видихнути повітря, потрібно ласкаво поговорити з ним, розрадити, приголубити. Ні в якому разі не можна розповідати дитині, як сильно він вас лякає, і, тим більше, лаяти його і кричати.

Медикаментозне лікування вимагається, якщо напади стають дуже частими і дихання зникає більше ніж на одну хвилину. В цьому випадку із-за кисневого голодування мозку спочатку дитина падає в непритомність. Це страшенно лякає батьків, але насправді таким способом організм намагається захистити себе і забезпечити.

Коли людина втрачає свідомість, всі його органи і тканини споживають набагато менше кисню. Тому при гіпоксії часто відбувається непритомність – медики в цьому випадку діагностують атонічний напад неэпилептического характеру, спеціальне лікування якого не вимагається.

Через деякий час атонічний стан переходить у тонічне. Тобто всі м’язові тканини напружуються. Тіло дитини витягується стрункою, а потім починають конвульсивно скорочуватися кінцівки. Стан дитини дуже нагадує припадок епілепсії, але це не він – згідно зі статистикою, лише в 7% випадків АРП в ранньому віці призводить до розвитку епілепсії у школярів.

У цей же період часу в крові починає накопичуватися вуглекислий газ. Це викликає рефлекс, розслабляє гладку мускулатуру гортані, яка при АРП знаходиться в стані спазму. Дитина несвідомо робить вдих – і приходить у себе. Примітно, що після афективно-рефлекторного нападу малюк майже відразу ж засинає і міцно спить не менше години.

Також лікування лікарськими засобами та фізіопроцедурами вимагається, якщо при частих АРП була виявлена якась патологія з боку нервової системи. У будь-якому випадку консультація та обстеження у невролога необхідні.

Народна медицина при АРП

Відразу треба сказати — лікування народними засобами при такій патології малоефективно. Деякі педіатри та фітотерапевти рекомендують малюкам курс гомеопатичних препаратів седативної дії. Підійдуть і домашні ліки – наприклад, відвари валеріани, меліси, пустирника. Але, як показує практика, лікування у психотерапевта і правильна поведінка батьків у даній ситуації куди дієвіше.

Профілактичні заходи

Напади не повторяться і лікування медикаментами або народними засобами не знадобиться, якщо батьки усвідомлюють – в більшості випадків причина АРП у дитини криється в його незадоволеності емоційною обстановкою в родині.

Конфлікти між батьками, постійні покарання від мами чи тата або ж, навпаки, надмірна опіка та вседозволеність – саме такі фактори стають причиною нестабільного стану дитини і його неадекватної поведінки в нестандартній, що виходить за рамки звичної, ситуації.

Придумувати покарання за кожний приступ істерії, так само, як і йти на поступки, лише б дитино заспокоїлася і не каталася по підлозі з дикими криками, не можна. Завдання батьків – пояснити дитині, що в житті потрібно вміти йти на компроміс і іноді погоджуватися навіть з тим, що не дуже подобається. Так буде краще всім, і нічого поганого або спрямований особисто проти дитини тут немає.

Основна проблема – в спотвореному світосприйнятті малюка. І основне лікування полягає в його корекції. Мама і тато при всьому бажанні не зможуть вічно оберігати і захищати від усіх негараздів свого малюка. Іншим же людям не буде до його примх ніякого діла.

Тому, щоб в майбутньому дитина не зіткнувся з великими проблемами і не отримав серйозну психологічну травму від уявних агресії і нерозуміння оточуючих, потрібно ще в дитинстві змінити його світогляд і ставлення до життя.

Залишити коментар