Аденіум: догляд в домашніх умовах, щеплення, формування, період спокою

Аденіум квітникарі прозвали пустельній трояндою через особливості будови і красиве цвітіння. На підвіконнях ця рослина з’явилася не так давно, але вже встиг завоювати неабияку популярність. Деяким догляд за адениумом в домашніх умовах здається складним. Як подружитися з пустельної трояндою? Який мікроклімат їй потрібен? Як добитися стабільного цвітіння?

В рід адениума входить кілька різновидів сукулентів чагарникового або деревовидного типу. Всі вони цінуються за декоративні оливково-масляні листя і великі красиві квіти.

Зовнішній вигляд і декоративні якості

Листопадний сукулент, відноситься до сімейства кутрових. У дикій природі виростає в Таїланді, Африці та Малайзії, досягають висоти трьох метрів. Горшкові різновиди не виростають вище 60 див.

Яскрава особливість аденіума — виражений каудекс (потовщення в нижній частині стовбура). Кора на стеблах гладка, сіруватого кольору. Відтінок може змінюватися від сіруватого до зеленуватого залежно від різновиду і освітлення. Каудекс починається під землею, але основна його частина знаходиться на поверхні. Поверхневі корені об’ємні, химерно зігнуті.

У верхній частині каудекса ростуть тонкі розгалужені пагони з красивими глянцевими листочками. Форма листя частіше овальна, краї згладжені, кінчик — загострений. Листочки злегка загинаються по середній жилці.

Зацвітає аденіум на другий або третій рік життя. Перше цвітіння убоге з поодинокими бутонами. По мірі дорослішання квітів стає все більше. Бутони великі, п’ятипелюсткові, яскравого рожевого кольору. Центр квітки більш світлий, ніж краї. Цвіте протягом декількох місяців. При хороших умовах утримання може цвісти цілий рік.

У соку аденіума містяться небезпечні токсичні речовини. При попаданні на шкіру вони викликають роздратування, всередину — отруєння. Роботу по пересадці і обрізку краще проводити в рукавичках, рослина ставити в недоступне для дітей і тварин місце.

Найцікавіші різновиди

Всього налічується близько семи видів аденіума. Особливої уваги заслуговують чотири цікавих, дуже декоративного вигляду.

 • Огрядний аденіум. Найбільш поширений в якості горщикового рослини. Відрізняється дуже великими квітами, тривалим цвітінням. Квіти яскравого рожевого або червоного забарвлення. Цвіте з кінця весни.
 • Арабська аденіум. Зовнішній вигляд арабської аденіума максимально копіює дикі різновиди. Низькорослий сукулент з яскравими рожевими квітами. Цвіте тільки навесні. Відрізняється вираженим періодом спокою, іноді частково скидає листя.
 • Сокотранский аденіум. Карликова різновид. Відмітна особливість — підвищена декоративність листя. Листочки зелені з сріблястим або блакитним відливом. Квіти бувають яскравими червоними або ніжними рожевими.
 • Сомалійський аденіум. Серед декоративних адениума вважається найбільшим сортом. Зацвітає рано — на другому році життя. Невеликий розмір квіток компенсується практично цілорічним цвітінням.

Аденіум — прекрасний матеріал для формування бонсай. Оголюючи, переплітаючи коріння, з двох однакових сіянців можна сформувати абсолютно несхожі один на одного рослини.

Загальні правила утримання

Складність вирощування аденіума — середня. Він легко адаптується до будь-яких умов, добре піддається формуванні. Новачкам рекомендується ознайомитися із загальними правилами догляду за адениумом.

 • Освітлення. Дуже світлолюбна рослина. Може рости на південному вікні без притінення. Притіняють тюлем тільки в найспекотніші дні. Від скла відсувають — є ймовірність отримання опіків. Після зимового відпочинку до сонця привчають поступово.
 • Температура. Влітку аденіум містять при 25-30°С. Спеку переносить добре. Можна виставляти на вулицю, передбачаючи захист від опадів. Взимку тримають в прохолоді, але похолодання нижче 10°С не допускають. Вкрай не рекомендується переохолоджувати коріння — це одна з найпоширеніших причин загибелі рослини.
 • Полив. Влітку поливати потрібно регулярно, але тільки після повного висихання ґрунту. Взимку частота поливів залежить від температури змісту. При 15-20°С поливають у міру просихання грунту. При більш низькій температурі можна обійтися без поливів. Навесні поливи відновлюють акуратно, через два тижні після пробудження нирок.
 • Вологість. М’ясистий каудекс містить достатньо вологи — штучне підвищення вологості повітря не потрібно. На обприскування вдячно реагує. Під час цвітіння обприскують акуратно, уникаючи потрапляння крапель на бутони.
 • Підгодівля. Непогано росте на бідних ґрунтах, але раз в місяць аденіум можна підгодувати. Використовують добрива для сукулентів. Концентрацію роблять мінімальну — не більше 2%.
 • Грунт. До складу ґрунту для молодих рослин обов’язково повинен входити крупний пісок. Його змішують з рівною кількістю дерну і додають трохи подрібненого вугілля. У субстраті для дорослих екземплярів кількість дерну збільшують, а «розбавляють» склад цегляної крихтою. Обов’язково передбачають хороший шар дренажу.
 • Пересадка. Молоді екземпляри пересаджують щорічно. Щоб пересадити дорослий аденіум в інший горщик, потрібні вагомі підстави. Докладно правила пересадки будуть розглянуті трохи нижче.

Для аденіума краще вибирати світлий горщик — в ньому коріння рослини не перегріються від літнього сонця. Рада дизайнерів — красиво виглядає рослина з розвиненим каудексом в квадратному горщику.

Догляд за адениумом в різні періоди

Особливості догляду залежать від стану, фази росту аденіума. Взимку і влітку потрібні різні умови утримання.

Після покупки

Як доглядати за адениумом після покупки? Квітки потрібно допомогти адаптуватися, звикнути до нових умов утримання.

 • Адаптація. Якщо купили квітка в холодну пору року, то не заносьте його відразу в тепло. На пару годин залиште в більш прохолодному місці. Наприклад, в коридорі. Постарайтеся уникнути занадто різкого температурного перепаду.
 • Карантин. Днів на десять поставте квітка окремо від інших рослин. Це дасть час виявити шкідників, а квітки — адаптуватися в новій обстановці. Під час карантину не поливайте і не підгодовуйте аденіум.
 • Пересадка. Після карантину пересадіть квітка в підходящу ємність і грунт. Ще на пару днів залиште в щадних умовах. Тільки після цього можна поставити новачка до іншим рослинам.

Під час цвітіння

Як доглядати за адениумом під час цвітіння? З появою перших бутонів уважно стежать за станом квітки. Кілька порад, щоб цвітіння тривало довше.

 • Температура. Тримайте квітка в добре освітленому приміщенні з помірною температурою. Спека в цей період призводить до швидкого опадання квітів. Якщо немає можливості створити сприятливий температурний режим, щодня обприскуйте каудекс, уникаючи попадання вологи на квіти.
 • Спокій. Намагайтеся без зайвої необхідності не турбувати квітка — більшість рослин чутливо ставляться до непотрібних переміщень під час цвітіння.
 • Волога. Не допускайте тривалої посухи. Чекайте просихання грунту, але регулярно поливайте.
 • Протяги. Уникайте протягів і різких температурних перепадів. Аденіум може відреагувати на них скидання бутонів.

Для одержання насіння рослина доведеться обпилити. Кращий час для запилення — третій чи четвертий день після розкриття бутона. Суть запилення — перенесення пилку з однієї квітки на рильце маточки другого. Використовуючи два різних рослини, можна отримати несподіваний результат.

Взимку

В кінці листопада або на початку грудня аденіум починає поступово занурюватися в стан зимового спокою. Це відбувається через скорочення тривалості світлового дня. В природних умовах в цей час квітка отримує обмежений вологи — витрачає свої запаси. Для цвітіння аденіума навесні намагаються створити схожі умови будинку.

Багато хто не поливають аденіум взимку. Але є прихильники обмеження, а не припинення поливів. Їх частота буде залежати від температури змісту.

 • При 12-15°С. тривалий Період спокою. Помірні поливи, один раз на місяць.
 • Вище 15°С. Поливають частіше, у міру просихання грунту. Тривалість зимового спокою скорочується.

При догляді завжди потрібно орієнтуватися на стан аденіума. Це стосується поливу, пересадження, підживлення. Про дефіцит мінеральних речовин або вологи скаже зміна зовнішнього вигляду аденіума.

Правила пересадки

Аденіум належить до тих культур, для підтримки декоративності яких важлива кожна дрібниця. Аденіум любить спокій, тому пересаджують його тільки в крайніх випадках.

Привід для зміни горщика

Молоді рослини пересаджують часто — щорічно або навіть двічі за рік. Для дорослих екземплярів зовсім інші правила. Зрілий аденіум пересаджують в наступних випадках.

 • Маленький горщик. Коріння аденіума дуже потужні та розвинуті. Коли їм не вистачає місця, горщик лопається.
 • Гниль кореня або каудекса. Єдиний спосіб врятувати аденіум — обрізати підгнилі ділянки і пересадити.
 • Поганий грунт. Якщо вам дістався аденіум з підозрілим грунтом, на субстраті утворилися відкладення солей або цвіль, краще не ризикувати здоров’ям рослини — пересадите його.
 • Великий горщик. Куплений або подарований аденіум в занадто великому горщику теж краще пересадити. У великому обсязі землі сповільниться цвітіння, порушиться нормальний цикл розвитку рослини.

Загальні рекомендації

Послідовність дій при пересадці звичайна. Квітка виймають з горщика, звільняють від старої земляної суміші, висаджують в більш просторих горщик, свіжий грунт. Але є кілька важливих нюансів.

 • Полив. Полийте аденіум за пару днів до пересадки. Після підсихання землі, пересаджуйте. Поливи дорослого аденіума відновлюють тільки через тиждень, активно зростаючого — через три—чотири дні.
 • Пошкодження коріння. Якщо випадково пошкодили коріння аденіума, присипте ранки вугільним порошком. Перед посадкою підсушіть рослина дві доби — рани повинні підсохнути.
 • Формування каудекса. Кожен раз під час пересадки молодого аденіума лінію посадки знижуйте на пару сантиметрів. Частина кореневої системи буде залишатися нагорі — з часом сформується повноцінний каудекс.
 • Вологість грунту. Пересаджують аденіум в грунт помірної вологості. У сухому ґрунті квітка буде довше приживатися, сира з часом ущільниться.

Якщо після пересадки здається, що адениуму не вистачає вологи, але час поливу ще не настав — можна обприскати його з пульверизатора. Обприскування не рекомендуються, якщо на каудексе є пошкодження.

Як прищепити

Цікавий прийом — щеплення аденіума. Процедура допомагає підвищити декоративність — на одній рослині будуть розпускатися квіти різних відтінків. Наприклад, на здоровий дорослий аденіум прищеплюють повноцінно розвинені гілки інших сортів. Прищепу краще брати з рясно квітучих, здорових квітів. Прищеплювати найкраще навесні, в період активного сокоруху.

Можна скористатися одним з двох способів.

 1. В розщіп. Стовбур підщепи (підстава для щеплення) розрізають вертикально посередині на глибину близько 10 див. Гілки для щепи (які прищеплюють) клиновидно обрізають, вставляють в розріз і щільно замотують ізолентою.
 2. Косий зріз. Підщепа і прищепа зрізують під однаковим кутом, щоб їх можна було щільно поєднати. Добре закріплюють, замотують ізолентою. Можна скористатися спеціальним гелем для щеплень.

Щеплена рослина перший час тримають при високій температурі 30-35°С і підвищеної вологості. Забезпечують повноцінне освітлення, але уникають дії прямих сонячних променів. Нові паростки з підщепи відразу видаляють.

Чому не цвіте, і як змусити

Незважаючи на повноцінний догляд, аденіум іноді не цвіте. В чому може бути причина? Як змусити цвісти аденіум?

Причини

Основна причина — невідповідні умови утримання, помилки догляду. Цвітіння стає мізерним або зовсім припиняється в наступних випадках.

 • Надлишок добрив. При частих підгодівлі рослина починає жирувати. Воно швидко росте, пускає нові пагони, листя стають великими і красивими, але цвітіння не настає.
 • Просторий горщик. Надлишок місця дає приблизно той же ефект — аденіум активно нарощує коріння, зелену масу, але не цвіте.
 • Нестача світла. Світло потрібен для закладки квіткових нирок.
 • Проблема з корінням. Позначаються рясні поливи в холодну погоду — коріння загнивають.
 • Відсутність періоду спокою. Зимове утримання в прохолоді — головна умова цвітіння.

Як стимулювати

Аденіум, вирощений з насіння, зацвітає на другий—четвертий рік життя. Термін цвітіння залежить від різновиду. Для цвітіння необхідно дотримуватися трьох основних умов:

 1. Зимовий спокій.
 2. Повноцінне освітлення.
 3. Своєчасна обрізка.

Обрізка стимулює ріст нових пагонів, що сприяє рясної закладки бутонів. Обрізати аденіум починають ще в молодому віці. Оптимальний час для підрізання гілок — весна. У молодих екземплярів, які ростуть в один стовбур, обрізають точку росту. Через деякий час прокинуться сплячі бруньки, підуть нові пагони. На них сформуються квіткові бутони. У дорослих адениума підрізають бічні пагони для подальшого розгалуження.

Тайці рекомендують такий спосіб стимуляції цвітіння. Аденіум обрізають, надають йому необхідну форму. Відразу після цього вносять органіку і імітують тимчасову засуху. Примірники з каудексом від 18 см в діаметрі сушать три тижні, з тонким стеблом — тиждень. Потім три дні поспіль поливають водою з додаванням невеликої кількості добрив для орхідей. Повторюють сушку до моменту формування бутонів.

Способи розмноження

Оптимальний час для будь-якого способу розмноження — весна. Використовують вегетативне і насіннєве розмноження.

Вирощування з насіння

Опис. Вирощування аденіума з насіння в домашніх умовах вважається оптимальним способом розмноження. Висівати насіння починають в кінці лютого.

Порядок дій

 1. Перед посівом рекомендується на півгодини замочити їх у воді з додаванням марганцівки або обробити фунгіцидом. Подальше замочування на п’ять годин потрібно для більш швидкого проростання насіння.
 2. В якості субстрату використовують пухку суміш з вермикуліту, піску і подрібненого вугілля.
 3. Насіння розподіляють по поверхні, зверху злегка присипають цим же субстратом.
 4. Підтримують високу температуру — 32-35°С. Гарні, свіжі насіння проростає протягом тижня. У прохолоді насіння можуть згнити.
 5. З появою перших паростків, ємність з сіянцями ставлять під фитолампы. Її можна замінити лампою денного світла.
 6. Не допускають похолодання нижче 18°С.
 7. У фазі двох справжніх листочків, сіянці поступово переводять на класичний режим догляду.
 8. На стадії другої пари листків їх можна розсадити в окремі ємності.

Укорінення верхівкових живців

Опис. Більш складний спосіб — живці часто загнивають. Щоб правильно укоренити аденіум, потрібно дотримуватись певної схеми.

Порядок дій

 1. Нарізають живці до 15 див. Місця зрізів припудрюють вугільним порошком.
 2. Укорінюють тільки в легенях сумішах — змішують пісок і деревне вугілля або використовують перліт. Навколо основи черешка укладають вугільну крихту або чистий, прожарений пісок.
 3. Створюють хороше освітлення, тепло в діапазоні 25-30°С. Субстрат поливають дуже помірно.

При дотриманні всіх умов через місяць прокльовується перші корінці. Перезволоження грунту або щільний субстрат призведуть до загнивання живця!

Повітряні відводки

Опис. Спосіб практикується рідко із-за складності. Для отримання відсадків виконують наступну процедуру.

Порядок дій

 1. Вибирають міцний, товстий пагін (близько 2 см). Виконують на ньому неглибокий надріз по колу.
 2. Протягом години сушать, сфагнум умочують в розчин стимулятора коренеутворення.
 3. В області надрізу прикріплюють зволожений сфагнум, покривають його шматком поліетилену, добре фіксують.
 4. Періодично мох зволожують.
 5. З появою коренів зрізають гілку і поміщають в грунт.

Характерний каудекс формується тільки у примірників, вирощених з насіння. При розмноження шляхом живцювання сформувати його не вдається.

Хвороби

Практично всі хвороби аденіума пов’язані з порушенням режиму поливу. Надмірне перезволоження призводить до загнивання. Більш детальна інформація про хвороби та їх лікування наведена в таблиці.

Таблиця — Хвороби аденіума

Хвороба Причини Прояви Лікування
Гниль коренів у щепленого аденіума — Низька температура і висока вологість — Пожовтіння листя;
— в’янення рослини;
— м’якість каудекса
— Промивання коренів;
— видалення гнили;
— обмазування коренів кашкою з ампіциліну;
— підсушування коренів;
— обробка надземної частини препаратом «Фундазол»;
— висаджування у сухий субстрат
Гниль коренів розсади — Різке охолодження вологого кореневої системи — Пожовтіння листя;
— м’якість каудекса
— Промивання коренів;
— обрізання гнилі;
— просушування та посадка;
— якщо коренева система згнила, укорінення залишився черешка
Вірусна плямистість — Вірус — Криві, плямисті листя — Не лікується

Труднощі вирощування

Втрата декоративності, пожовтіння, опадання листя не завжди пов’язані з хворобами. Набагато частіше причина криється в неправильному догляді. У таблиці наведено найпоширеніші труднощі вирощування аденіума. Вирішуються проблеми коригуванням догляду.

Таблиця — Проблеми вирощування аденіума

Проблема Можливі причини
Криві листя — Нерівномірний полив, чергування просушек і заток
Сохнуть кінчики листя — Занадто сухе повітря;
— недостатньо вологи;
— різка зміна умов утримання;
— надлишок сонця
Дрібні листя — Часте пересихання грунту;
— щільний грунт;
— недолік азоту
Жовтіє листя — Проблеми з корінням;
— нестача або надлишок вологи
Млявість листя — Задушливе приміщення;
— надлишок вологи
Опадає листя у аденіума — Наступ періоду спокою;
— низька температура і сирий грунт
Бурі плями — Сонячний опік
Повільне зростання — Нестача харчування;
— мало світла в період спокою
Швидке в’янення квітів — Спека;
— низька вологість повітря
Червонуватий відтінок листя — Нестача міді

Поширені шкідники

Шкідники атакують аденіум нечасто, але завжди залишається ризик ураження комахами. Шкідники, з якими доводиться стикатися найчастіше, описані в таблиці.

Таблиця — Шкідники аденіума

Комаха Ознаки ураження Спосіб боротьби
Кореневий червець — Зупинка росту;
— тон листя;
— пожовтіння листя;
— листки зморщуються
— Триразова обробка грунту препаратами «Актара», «Конфідор»;
— промивання коренів сильно теплій воді
Борошнистий червець — Воскової, ватообразний наліт;
— цукристі виділення
— Обробка мильним розчином;
— обприскування препаратами «Актара», «Фітоверм»
Павутинний кліщ — Тон листя;
— жовті точки на листках;
— ледве помітна павутинка
— Обприскування засобом «Флорамайт», «Масай»;
— підвищення вологості повітря

У відгуках досвідчені квітникарі пишуть, що однократної обробки аденіума хімічними препаратами недостатньо. Навіть якщо зовні шкідники не виявляються, через тиждень обов’язково потрібно провести повторну обробку.

Так як доглядати за адениумом потрібно уважно, ця квітка не дуже підійде зайнятим людям і початківцям квітникарям. При вирощуванні аденіума потрібно суворо дотримуватися правил догляду, володіти хоча б базовим досвідом формування.

Залишити коментар