Адаптуємо дитину до дитячого саду

Дитячий сад — дуже важливий і непростий період в житті кожної дитини. Для того щоб адаптація малюка в дитячому садку пройшла гладко і безболісно, необхідно почати підготовку до його відвідування якомога раніше — за 6-8 місяців до надходження в установу.

Етап перший – підготовчий

Групи раннього розвитку, групи з розвиваючими заняттями

Зараз багато батьки водять дітей в подібні групи, намагаючись вибрати престижні методики, велика кількість елементів навчання (балет, іноземні мови, різні види творчості) відомих викладачів і т. д.

Але для підготовки до дитячого саду важливий не рівень престижності тієї чи іншої методики, тут відіграє велику роль саме той момент, що дитина буде перебувати у взаємодії з іншими дітьми і вихователем — тобто, максимально наблизиться до ситуації, в якій він опиниться в дитячому саду.

Тому група раннього розвитку може бути самої звичайної, головне, щоб дитині подобалося її відвідувати. Іноді така група (дуже гуманним розцінками) існує в тому ж дитячому садку, куди ви збираєтеся вступати. Заняття в цій групі будуть серйозним плюсом, так як дадуть можливість дитині освоїтися і відчувати себе потім комфортніше у вже знайомій обстановці.

Навчання в групі раннього розвитку можна починати з півтора — двох років, орієнтуйтеся на індивідуальні особливості дитини. Полохливим та сором’язливим малюкам краще не поспішати з соціалізацією, а ось жваві і товариські дітки із задоволенням поставляться до таких занять вже у віці півтора років.

Навички дитини, що готується до вступу в дитячий садок

Бажано, щоб до моменту надходження в сад, дитина вже розмовляв, не обов’язково добре і чітко, головне, щоб батьки змогли зрозуміти його, якщо він захоче поділитися з ними своїми враженнями від перебування в дитячому саду. Також важливо, щоб малюк міг хоч якось порозумітися з вихователем та іншими дітьми.

Буде добре, якщо дитина вже вміє користуватися ложкою та виделкою, проситься в туалет і не користується памперсами (виняток становить час денного сну). Справа в тому, що вихователі, навіть самі уважні, іноді можуть не встежити за тим, що комусь із вихованців (а стандартне кількість дітей у групі — 20-25 осіб) вже настав час поміняти підгузник. І якщо малюк не повідомить про це сам, то йому доведеться ходити в підгузку до вечора, що може викликати попрілості та інші запальні процеси шкіри в зоні підгузника. Наявність цих навичок бажано, але не строго обов’язково, як правило, в дитячому саду діти швидко вчаться тому, чого не вміли раніше.

Режим дня

В дошкільному закладі режим дня строго регламентований. Якщо дитина не звик до чіткого розпорядку протягом дня, пізно встає (після 8-00), приймає їжу в різний час, а денний сон – явище не обов’язкове, то адаптація дитини в дитячому саду буде непростою. Підготуйтеся до цього заздалегідь, відкоригуйте режим малюка, максимально синхронізувавши її з режимом того закладу, в який ви хочете його віддати – і навантаження на дитину, викликана звиканням до нового режиму, буде значно менше.

Інформація про перебування у дитячому садку, – книги, бесіди

Чим більше інформації буде у дитини про його майбутнє перебування в дитячому саду – тим він буде спокійніше і позитивніше відноситися до тих змін.Тому література для дітей, що розповідає про перебування в дитячому саду, книжки з наклейками, книжки-«баньки» будуть відмінною підмогою в освоєнні дитячої теми. У цьому ряду можна порекомендувати розповіді Ч. Янчарского «Мишка Вухань в дитячому садку», збірка віршів «У нашому дитячому садку», книгу «У дитячому садку. Вчимо нові слова» із серії «Перші книжки малюка».

Тему дитячого саду добре розкривають допомоги Е. Каргановой. Вони не тільки інформують малюка про те, чим займаються діти в саду, але і містять ряд корисних вправ з наліпками з розвитку мовлення.

Корисно також прогулятися по території того дошкільного закладу, куди ви збираєтеся ходити, особливо в час, коли вихованці гуляють на вулиці. Можна зайти в будівля садка, показати дитині вхід в групу, кімнату для музичних занять. Як правило, це не зустріне негативної реакції з боку обслуговуючого персоналу установи — всі чудово розуміють, що це важлива інформація для мами і дитини.

Етап другий – основний

Перші дні в дитячому садку

Перший час ви будете відводити дитину в дитячий сад ненадовго, години на два — три, поступово збільшуючи термін перебування, а через два тижні (якщо не виникне ніяких ускладнень) дитина вже зможе залишитися і на денний сон.

Основні труднощі цього періоду:

Проблема, з якою часто стикаються практично всі батьки в процесі адаптації — малюк починає плакати, коли розуміє, що батьки йдуть, а він залишається в дитячому саду.

Що потрібно робити в цій ситуації:

  • Не можна лаяти дитину за таку поведінку, адже він ще не вміє керувати своїми емоціями. Не варто називати його образливими словами «плакса», «рева» — ви отримаєте ще більше невтішних сліз.
  • Обійміть дитини, поясніть йому, що ви розумієте і розділяєте його емоції, але у вас є справи, турботи, вирішення яких дуже важливо для вас. Ви повинні бути впевнені в тому, що ви робите правильно, і почуття провини тут — поганий помічник, малюк обов’язково його відчує. Ваш настрій дуже важливий!
  • Якщо є можливість, відводити в сад дитини може будь-який член сім’ї, це необов’язково робити мамі, якої, як нікому іншому, важко бачити свого малюка сльозах. Можливо, що процес розставання з татом або бабусею буде менш болючим, тому допомога родичів дуже актуальна.
  • Улюблена іграшка. Швидше за все, дитина захоче взяти з собою в садок щось з дому — улюблену іграшку, річ, що має відношення до мами (хустинку, біжутерію). Не бороніть цього, так як наявність поруч частинки домашнього, усталеного побуту допоможе дитині впоратися з тривогою і внутрішнім напруженням, яке він відчуває в перший час в дитячому садку.
  • Позитивне підкріплення. На початковому етапі адаптації це може бути якесь ласощі, настільки улюблене дитиною, — цукерочка, фрукти, печиво. Домовтеся з вечора, що спокійний ранковий похід в садочок буде підкріплений відповідним чином. Або, залишивши малюка в садку вранці, можна пообіцяти йому невеликий сюрприз, який буде чекати його, коли ви будете його забирати. Бажано, щоб цими сюрпризами були не тільки ласощі, але і просто приємні дрібниці: розмальовки, олівці, крейди для малювання на асфальті, повітряні кулі і т. д. Важлива не вартість сюрпризу, а знак уваги, яким ви відзначите і закріпіть момент взаєморозуміння з дитиною.

Заключний етап

Ходимо в садочок із задоволенням!

Отже, найважчий етап адаптації малюка в дитячому саду позаду, він перестав плакати вранці, і ввечері з задоволенням розповідає про те, як пройшов його день. Багато батьків на цьому етапі розслабляються, а потім, коли раптом, дитина ні з того ні з сього, відмовляється ходити в садок, і знову влаштовує ранкові істерики, дуже дивуються такому повороту подій — адже все було так добре.

Насправді, якщо дитина почала ходити в садок, і робить це із задоволенням, це не означає, що він перестав потребувати батьківської уваги та турботи.

  1. Розмовляйте щодня увечері з малюком про те, як пройшов його день у дитячому садку. Розпитайте його про те, в які він грав ігри, чого навчився на заняттях, а що викликало труднощі. Такі бесіди мають кілька дуже важливих плюсів: вони не тільки дають дитині впевненість у тому, що його батьки, як і раніше люблять і про нього піклуються, але і дозволяють узагальнити та закріпити нові, отримані в дитячому садку знання і навички.
  2. Приймайте участь у здійснюваних в садку заходах: святах, ярмарках творчості. Спільне виготовлення виробів для виставки творчості принесе вам приємні хвилини, а дитині дасть зайвий привід переконатися, що він любимо.
  3. Не варто створювати дитині в перший рік його перебування в садку додаткові навантаження. Гуртки з іноземними мовами, танцями, балетом і математикою нікуди за рік не подінуться. Занять у дитячому садку, навіть якщо це звичайний дошкільний заклад, достатньо для того, щоб забезпечити потрібний рівень розвитку малюка. Бажано приділяти більше уваги прогулянкам на свіжому повітрі і занять спортом, якщо це дозволяють можливості батьків.

Якщо потурбуватися своєчасною підготовкою дитини до адаптації в дитячому саду, то, швидше за все, вже скоро він стане ходити туди з радістю і задоволенням, а його батьки будуть відправлятися на роботу без почуття тривоги і неприємних переживань.

Психолог розповідає про адаптацію дитини до дитячого саду:

Залишити коментар