15 причин тяжкості в кишечнику

При зверненні до лікаря зі скаргою на тяжкість в кишечнику, як правило, виставляється попередній діагноз – синдром роздратованого кишечника. Але іноді такі відчуття можуть бути пов’язані з більш серйозними захворюваннями або навіть деякими фізіологічними станами. Що це за стан? І як вирішити проблему раз і назавжди?

Выяснеие причин тяжкості в кишечнику

Основна причина криється в порушенні рухової та секреторної функції травного тракту – це буде первинне розлад, а спровокувати ці порушення може безліч факторів (вторинні розлади):

 1. захворювання органів травного тракту – панкреатит, жовчнокам’яна хвороба та ін;
 2. малорухливий спосіб життя;
 3. тривалий постільний режим;
 4. постопераційні стану;
 5. порушення кровообігу в органах травного тракту;
 6. отруєння деякими речовинами (медикаменти, алкоголь, нікотин);
 7. наявність психічних розладів;
 8. лихоманка;
 9. гормональні перебудови – клімактеричний період, передменструальний синдром, цукровий діабет, гіпотиреоз та ін;
 10. вагітність – єдина фізіологічна причина виникнення такого симптому.

Для постановки діагнозу, важливо враховувати, коли саме вона з’явилася: як довго зберігається такий стан, чи пов’язане воно із прийомом їжі, прийняттям деяких медикаментів.

Після їжі тяжкість в кишечнику може з’являтися при:

 • наявність глистових інвазій;
 • дисбактеріоз (порушення балансу мікрофлори);
 • панкреатит (запалення підшлункової залози);
 • колітах (запалення товстої кишки);
 • неправильне і нераціональне харчування – найбільш часта причина.

Неправильне харчування як основна причина тяжкості в кишечнику і здуття

Викликати такі симптоми здатний характер споживаної їжі. На сам процес травлення і всі процеси, які з ним пов’язані, надають жирні і високобілкові продукти, наприклад, концентровані і наваристі бульйони, молочні і м’ясні страви, солодощі з вмістом солодкого крему та ін. Але основне значення приділяється саме тугоплавким тваринних жирів. Їх довгий розщеплення і уповільнена евакуація створить серйозну навантаження для всіх органів травного тракту.

Якщо відчуття локалізуються зліва, то це говорить про переїданні їжі з великою концентрацією простих вуглеводів, наприклад, солодощі, білі крупи, випічка. Легкозасвоювані вуглеводи будуть сприяти активації сахаролитической мікрофлори і посилювати бродильні процеси, що і спровокує симптоми.

Тяжкість рідко приходить одна і часто поєднується з болем в кишечнику. Крім болю, можуть виникати різні диспепсичні розлади – нудота, відрижка, надмірне газоутворення, втрата апетиту, відчуття переливів і «вибухів» в животі.

Що робити при тяжкості в кишечнику при вагітності

На проблему тяжкості внизу живота скаржиться буквально кожна третя жінка під час вагітності.

Причини такого стану криються в зростаючому животі і матці, яка тисне на кишечник. Існує група акушерських причин виникнення, які вимагають пильної уваги фахівців.

Сильна тяжкість і болі в області кишечника при вагітності можуть бути сигналом позаматкової вагітності або ж бути симптомами мимовільного аборту, простіше кажучи – симптом тривоги. Поява просто ваги при вагітності без появи будь-яких неприємних симптомів – біль, здуття, як правило, не потребує лікування, і пояснюється зростаючою маткою збільшенням кровообігу.

Причини тяжкості після 37 тижнів вагітності ховаються на початку передчасних пологів, коли такі відчуття не проходять протягом 4-6 годин, супроводжуються вагінальними кровотечами, сильної і тупим болем у попереку – необхідно викликати швидку допомогу і направлятися в пологове відділення.

У разі якщо причини тяжкості мають не акушерська походження, лікування може проходити в домашніх умовах. Фахівці рекомендують порції їжі робити менше. У раціон харчування рекомендовано включати кисломолочні продукти, овочі та фрукти, збагачені клітковиною.

Що робити, якщо з’явилася важкість в кишечнику?

Ця проблема може не вимагати лікування, адже причина не завжди — серйозна патологія. Але між тим це повинен підтвердити спеціаліст – гастроентеролог, проктолог чи терапевт.

Для диференціальної діагностики, зазвичай використовують такі види дослідження:

 • загальний і біохімічний аналіз крові, з обов’язковим проведенням печінкових проб, винятком запальних і інфекційних процесів;
 • аналіз калу, що дозволяє оцінити роботу системи травлення, виключити глистні інвазії;
 • іригоскопія – рентгенологічне дослідження кишечника з контрастним речовиною;
 • ректороманоскопія – ендоскопічний огляд кишечника (пряма і сигмовидна), дозволять виключити обтурацію пухлинами, спайками, поліпами та ін.

У разі виключення запальних і деструктивних процесів, «лікування» може проводитися в домашніх умовах і зводиться до дотримання певної дієти.

В основі дієти лежить підвищене споживання продуктів з великою кількістю клітковини, яка стимулює перистальтику. Лікарі рекомендують їсти частіше, але меншими порціями.

Для зняття больових відчуттів можуть бути використані відвари лікарських трав з протизапальною і антисептичною спрямованістю – ромашка, звіробій, шавлія. Для зняття здуття допоможе кропова водичка, фенхель. Попередньо необхідна консультація з фахівцем, які визначить потрібний склад трав, їх концентрацію, тривалість курсу приймання.

У деяких випадках при поєднаної патології лікування тяжкості з больовими відчуттями може проводитися за допомогою призначення антибіотикотерапії. Антибіотики призначаються тільки у разі діагностованого запального процесу інфекційного характеру.

Нерідко потрібні препарати для налагодження координованої рухової активності кишечника, наприклад, прокінетики – «Мотилак».

Крім дієти, рекомендована і певна гімнастика, яка повинна виконуватися за певною програмою.

Конкретні вправи лікувальної фізкультури призначається ведучим спеціалістом, і спрямовані на зміцнення передньої черевної стінки – вправи на прес, відпочинок і сон на животі і ін

При психічної причини тяжкості в кишечнику важливо нормалізувати емоційний стан, і лікування проводиться відразу у двох фахівців – психолог, який усуває провокуючий психологічний фактор, а гастроентеролог позбавить від симптомів.

Тяжкість, біль і здуття – неприємні симптоми, які потребують медичної консультації з багатьох причин.

По-перше, вони можуть бути симптомами серйозної патології. По-друге, можуть істотно порушувати якість життя пацієнта. Не полінуйтеся розібратися у своєму стані, щоб у прямому і переносному сенсі полегшити собі життя.

Залишити коментар