Значення рівня білка в крові

В крові людини містяться білки різних видів – деякі постійно, інші – наприклад, С-реактивний – утворюються тільки при запальних процесах. Сумарну концентрацію всіх глобулінів і альбуміну в складі сироватки крові називають загальним білком.

Ця величина «відповідає» за склад крові – згортання, рН; виконує транспортні функції – переносить кисень, билирубины, жири і гормони до органічних систем і органів. За показником загального білка можна дізнатися імунний статус. Частково виробляє білок печінка, інша частина продукується лімфоцитами імунної системи.

Органічний полімер – загальний білок – повністю складається з амінокислот. Він бере участь у всіх органічних і обмінних реакціях. По зміні показника можна судити про негативних та позитивних змінах в організмі.

Норма загального білка в крові

Білковий показник, нормальний, підвищений або знижений, залежить від віку людини – він змінюється протягом життя. У ранньому віці зміни відбуваються протягом першого року життя.

У новонароджених норма 48-78г/л, а вже протягом кілька днів рівень повинен трохи знижуватися до 47-72г/л. Таким він повинен залишатися до року, потім знову помінятися – від 65 до 75 г/л.

Дошкільнята – 6-7 років, мають інший показник – від 51 до 78 г/л. Від 8 до 15 років — 58-78г/л.

Протягом «дорослого життя» межі нормального рівня білка в крові залишаються незмінними – 64-83г/л, а при природному старінні організму вже від 62 до 81 г/л.

Що означає підвищений білок у крові

Причини підвищення білка в крові завжди серйозні – вони вказують на негативні патологічні зміни в організмі. Явище це досить рідкісне, і лікарі «б’ють тривогу», коли бачать подібний аналіз крові.

Показник підвищений при наступних захворюваннях і станах:

 • при інтоксикаціях різної етіології;
 • при ревматизмі і ревматоїдному артриті;
 • у разі кишкової непрохідності;
 • при інфекційних захворюваннях кишечника;
 • під час гострих гнійно-запальних процесів – сепсисі, менінгіті, енцефаліті, гаймориті;
 • при аутоімунних захворюваннях;
 • при онкологічних процесах білок може підвищити рівень;
 • після травматичних уражень – найбільш виражене підвищення рівня білка при великих хімічних або термічних опіках.

Навіть якщо гіперпротеїнемія виявлена у зовні здорових людей, необхідно провести серйозні обстеження необхідно провести докладний аналіз білкових фракцій.

Отримавши аналіз з підвищеним білком крові обов’язково потрібно зробити його повторно.

У разі якщо забір крові був проведений неправильно – наклали джгут високо на передпліччі – показник може збільшитися на 10%.

Так само можна отримати недостовірний результат, якщо нещодавно було кровотеча, у жінок після місячних, після алкогольного отруєння або нападу блювоти.

Змінюється показник при різких рухах, після фізичних зусиль. Підвищений вміст білка в складі крові буває у жінок при вагітності при токсикозі або під час гестозу – останній стан небезпечно для розвитку плода і самої вагітної.

Причини зниження білка

Зниження показника, як і прояв в аналізі підвищеного білка, вимагає серйозного аналізу стану пацієнта.

Викликають таку зміну:

 • розширення питного режиму;
 • голод і недоїдання;
 • захворювання печінки – гепатити різних этиологий, цироз, карциноми;
 • хвороби жовчного міхура;
 • порушення роботи нирок, при яких у сечі визначається білок – гломерулонефрит, пієлонефрит, нефроз;
 • при нестачі білкової їжі в раціоні.

У разі порушення раціону або при дієті для підвищення білка в крові досить нормалізувати харчування.

Оскільки на показник впливають не тільки внутрішні фактори, а й зовнішні – напружений робочий графік, збільшена кількість рідини в раціоні, навіть те, що пробіглися перед аналізами, то до здачі крові потрібно ставитися серйозно. Щоб не довелося перескладати аналіз, за добу до забору крові треба нормалізувати харчування і відмовитися від підвищених навантажень. При підвищенні рухової активності перед тестом бажано посидіти біля кабінету, поки не заспокоїшся.

Особливо важливо це зробити дітям до 15 і дорослим після 60 років.

Важливо стежити за цим показником під час вагітності. За ним потрібно спостерігати, якщо у жінки порушується функціонування сечовидільної системи, погіршується апетит, розвиваються нудота і запаморочення, падає зір.

Кількість білка в складі крові необхідно при вагітності підвищити, якщо при токсикозі він зменшується. Для цього лікарі радять підібрати такий раціон, щоб з’явився апетит, і можна було поїсти. При стійкому токсикозі необхідна госпіталізація в стаціонар.

С-реактивний білок у крові

Існує ще один дуже важливий показник С-реактивного білка в сироватці крові. Він визначається спеціальним аналізом. В загальному аналізі крові це з’єднання відсутній і з’являється при зараженні організму. При його виявленні потрібно проводити спеціальні дослідження, щоб виявити причину, чому він синтезується організмом. Викликає його вироблення проникнення інфекції – вірусів, бактерій, гельмінтів і паразитів різних видів.

Людина може бути ще зовні здоровий і добре себе почувати, а організм вже почав боротьбу з інфекцією і підвищує імунний статус, посилено виробляючи антитіла.

Реактивний білок у крові підвищується відразу ж, ШОЕ зростає поступово. Виняток – гострі інтоксикації і хронічний артрит.

Причини зростання показника:

 • ревматоїдний артрит;
 • захворювання органів дихання;
 • гострий напад панкреатиту і панкреонекроз;
 • інфаркт міокарда та інсульт;
 • менінгіт, енцефаліт і подібні захворювання;
 • сепсис;
 • післяопераційні ускладнення;
 • ожиріння 2-3 ступеня;
 • відторгнення трансплантатів;
 • загроза викидня або самоабортирования при вагітності.

Викликає зміна показника – його збільшення – прийом деяких медичних препаратів, стероїдних гормонів і гормональних контрацептивів.

Також слід враховувати і наявність шкідливих звичок, наявність або відсутність артеріальної гіпертензії, концентрацію холестерину, захворювання серцево-судинної системи, сімейний анамнез різних захворювань.

Якщо лікування починається відразу ж, то рівень СРБ знижується протягом доби.

Коли в аналізі крові як і раніше визначається показник, значить, причину визначили неправильно і потрібно провести додаткове обстеження для зміни терапевтичної схеми і далі проводити обстеження.

Така картина виявляється, коли є ризик розвитку онкологічного процесу. Якщо показник СРБ виявлено, то потрібно звернути серйозну увагу на стан власного здоров’я.

Щоб бути впевненим у достовірності показника, аналіз на СРБ здають натщесерце. Його призначають при підозрі на виразковий коліт, ревматоїдний артрит і ревматизм, хвороба Крона, аутоімунні захворювання. Цей метод поширений в медицині, так як чутливість С-реактивного білка висока, що допомагає точніше ставити діагнози.

Тест на СРБ здають кілька разів – повторно через два тижні після початку лікування, щоб уточнити терапевтичну схему.

Залишити коментар