Запалення мигдаликів у дітей: причини, симптоми, лікування

Мигдалини, або гланди – це лімфоїдні тканини, виконують захисну функцію. Вони містять лімфоцити у великій кількості, що не дозволяє шкідливим мікроорганізмам проникати в організм при вдиханні повітря.

Гланди розташовуються в глоткової-піднебінної внутрішньої частини горла з двох сторін мови, утворюючи глотковий кільце. В нормі вони нагадують жолуді або мигдальні зерна рожевого кольору. Коли відбувається запалення, мигдалини видозмінюються.

Симптоми, діагностика та лікування запалення мигдаликів у дітей

Гланди є першим захисним бар’єром організму, так як шкідливі мікроорганізми в першу чергу контактують з ними, проникаючи з порожнини рота і носа. В результаті залози можуть запалитися. Клінічна картина запалення у дітей і взрослыхпрактически однакова.

При уважному огляді можна спостерігати наступні патологічні зміни:

  1. Колір гланд з рожевого стає яскраво-червоним;
  2. Відбувається збільшення в розмірах, при тривалому запаленні – значно. Структура стає рихлою, між піднебінними дужками і мигдалинами можуть утворитися рубцеві спайки;
  3. Іноді утворюється жовтувато-білий наліт, гнійні пробки з неприємним запахом;
  4. Збільшення шийних і підщелепних лімфовузлів;
  5. Виникають загальні симптоми застуди. В першу чергу – слабкість, ломота у всьому тілі, нездужання, головні і горловые болі, підвищення температури.

Медичне назва запалення гланд – тонзиліт. Дане захворювання може бути як гострим, так і хронічним.

Пік захворюваності припадає на холодну пору року, при цьому діти до 3 років більшою мірою піддаються вірусної формі інфекції (ГРВІ, грип, риновірусна, коронавірус тощо), а старші – бактеріальної (пр. стрептококової). Це обумовлено слабкої імунної системою у малюків.

Тонзиліт легко переплутати з простудними захворюваннями, тому варто звернутися до кваліфікованого лікаря за диференціальної діагностики. Відвідати лікаря потрібно при появі вищезазначених симптомів, а також при поганому і нерівномірному диханні, болісному кашлі; болю в горлі, яка заважає ковтати; поганому сні, коли висока температура тримається довше 3 діб.

Ці симптоми можуть вказувати не тільки на тонзиліт, але і багато інших захворювань. Якщо стан малюка дуже погане, викликають швидку допомогу. Тільки досвідчений фахівець зможе з’ясувати, що викликало запалення (вірусна або бактеріальна інфекція) і, відповідно, призначить правильне лікування.

Гостре і хронічне запалення мигдаликів: причини тонзиліту у дитини

Гострий тонзиліт – це ангіна катаральна, фолікулярна, лакунарна), яку провокують В-гемолітичні стрептококи групи А, рідше-стафілококи. Хронічний тонзиліт – це вогнищева інфекція, що розвивається на тлі інших патологій, наприклад, після ангіни, скарлатини, кору і т. д. Викликають її бета-гемолітичні стрептококи.

Основні причини запалення мигдаликів у дітей:

  • інфіковані люди і предмети побуту;
  • вогнищеві запалення носоглотки, придаткових пазух, зубний карієс, гнійний синусит тощо; переохолодження; шкідливі умови проживання (пр. запиленість повітря, забруднення);
  • погане/несвоєчасне харчування, дефіцит вітамінів і інших корисних речовин, вживання забрудненої води;
  • обтяжена спадковість;
  • слабкий імунітет, низька опірність організму.

Варто відзначити, що запалення мигдалин – досить поширене захворювання серед дітей різного віку, яке, як правило, досить просто усунути за допомогою адекватно підібраної терапії. Однак воно може привести до серйозних ускладнень при відсутності терапії або неправильному лікуванні.

До числа ускладнень тонзиліту відноситься порушення функції міокарда, запалення суглобів (артрози, артрити), патології нирок (пр. нефрит, гломерулонефрит), шкірні хвороби (пр. екзема, псоріаз). Щоб не допустити таких серйозних недуг, необхідно при перших тривожних ознаках звернутися до хорошого педіатра або отоларинголога.

Лікування запалення мигдаликів у дітей в домашніх умовах

Існує декілька методів боротьби з захворюванням: консервативні та оперативні. Якщо говорити про консервативних, то в першу чергу необхідно стежити, щоб дитина дотримувався постільного режиму. Підвищену температуру збивають жарознижувальними засобами і рясним теплим питтям.

Якщо малюк уже досить дорослий, щоб самостійно полоскати горло, то застосовують різні засоби для цього, наприклад, розчин соди і солі (по 1 ч. л. кожного продукту на склянку кип’яченої води, можна додати краплю йоду). Гостра форма захворювання потребує застосування антибактеріальних препаратів широкого спектру дії, але тільки за призначенням лікаря і в строгому дозуванні.

УВАГА! Не можна самостійно підбирати антибіотики, так як можна істотно погіршити ситуацію.

При тяжкому перебігу інфекції може знадобитися госпіталізація, не варто від неї відмовлятися.

Особливо в умови стаціонару потрібно поміщати дітей, які не досягли 3-річного віку.

Маленькі діти при гострому запаленні особливо потребують у лікарському контролі.

Раніше при гострому тонзиліті практикували видалення мигдалин (оперативний метод). Зараз його практично не використовують, але можуть вдатися, коли консервативні варіанти неефективні. Крім того, коли лікар пропонує видалити гланди, батьки повинні знати, що існують інноваційні методики хірургічного втручання, наприклад, за допомогою лазера або рідкого азоту.

Як і чим лікувати запалення мигдалин?

Існує кілька варіантів, кожен з яких має свої особливості. Терапія підбирається в залежності від тяжкості перебігу захворювання.

Що стосується медикаментів, то найчастіше лікар виписують антибактеріальні препарати, антибіотик групи пеніцилінів. Зазвичай такі застосовуються при лакунарній та фолікулярній формі ангіни. Рідше такі призначаються при катаральному запаленні. До таких препаратів відноситься амоксицилін і ампіцилін. Якщо у дитини індивідуальна непереносимість цих коштів, то призначають доксициклін або цефалексин.

При важкому ураженні антибіотики можуть прописати внутрішньом’язово, тобто у формі ін’єкцій. Зазвичай уколи необхідні при розвитку ускладнень. Курс ін’єкцій триває від 7 до 10 діб. При наявності алергічної реакції на антибіотики, можуть призначати антибактеріальні засоби в формі аерозолів, приміром, Інгаліпт, Гексаспрей. При індивідуальній непереносимості можна використовувати таблетки для розсмоктування, наприклад, Фарингосепт, Стрепсілс і аналогічні їм.

Варто відзначити, що тетрацикліни і сульфаніламідні препарати є малоефективними, тому лікування запалення мигдалин ними не проводиться.

Полоскання горла рекомендується проводити кілька разів на добу, в основному 3-4, обов’язково після трапези. Для цього можна використовувати медикаментозні засоби (пр. хлорофіліпт, фурацилін) або ж народні рецепти. Крім того, лікар може призначити комплекс вітамінів для підтримки імунної системи організму та швидкого одужання.

Як лікувати запалення гланд народними засобами?

До засобів домашньої терапії відносяться різні настої і відвари для полоскання, засновані на лікарських рослинах. Такі ефективно усувають болючість і очищають слизову глотки від гнійного нальоту.

Рекомендується використовувати засоби на основі шавлії, ромашки, прополісу, оману і конюшини.

Настої і відвари можна використовувати не тільки для полоскань, але і пити замість чаю. До складу таких можна додавати мед, лимони, молоко. Наприклад, дітям рекомендується давати раз на добу після сну сік алое з медом (розвести в рівних пропорціях).

Добре доповнює комплекс лікування кисіль або компот з ягід шипшини, малини, бузини або смородини.

Відмінним натуральним протизапальним засобом є буряковий сік. Його можна пити, і застосовувати для полоскань, додавши 1 ст. л. розведеного у воді оцту.

Однак потрібно пам’ятати, що народні засоби, які можна застосовувати в домашніх умовах, не є основним методом лікування. Вони можуть бути допоміжними, але ніяк не замінять антибіотики та інші медикаментозні препарати.

Залишити коментар