З якого віку жінка вважається старонароджуючою, і які небезпеки криються?

Що таке «старонароджуюча» жінка? В принципі, такий термін давно зжив себе, і в сучасному прогресивному суспільстві практично не використовується. Мало того, що він нетолерантен, а для деяких і зовсім образливий, він ще і не обґрунтований, особливо на пострадянському просторі.

Так чому ж так називають жінок, якщо відомо, що в цьому віці вони буквально розцвітають у всіх сенсах, а їхній організм все ще здатний витримувати навантаження від вагітності без зайвих зусиль?

Особливості національного сприйняття

На жаль, радянський менталітет такий, що припускає взаємозв’язок жіночого начала суто з домашніми справами і вихованням дітей. Причому, як вважають предки, народжувати дітей краще з раннього віку, та бажано побільше.

Переважна більшість молодих людей в нашій країні виховані консервативними батьками, яким чужий європейський чи американський менталітет, де люди прагнуть остаточно «встати на ноги» у фінансовому плані, перш ніж обзаводитися потомством.

Тим не менше, термін «старородящая жінка» все ж має біологічну основу. Наші лікарі умовно розділилися на два табори: одні вважають це найменування вкрай агресивним та неетичними, інші щосили вживають його у своїх діагнозах і вердикти. Суть в тому, що другі просто не хочуть брати на себе зайву відповідальність за курирування пізньої вагітності, і автоматично зараховують пацієнток в «групу ризику», як би змушуючи їх відповідати за себе і свою дитину самостійно.

Отже, з якого віку дівчина вважається старородящими в Росії, і з чим це пов’язано?

Середній вік «старородящими» жінки

У Росії термін «сторородящая жінка» постійно відсувався за віковими категоріями. Це пов’язано зі збільшенням тривалості життя. Наприклад, до XX століття старородящими вважалися зовсім юні дівчата, вісімнадцяти років від народження. До середини ХХ століття вік старородящими припав на 24 роки. Пізніше визначення почали застосовувати до жінок 26-28 років.

Ближче до сучасності його почали поширювати на тридцятирічних леді, і тільки за умови, що поточна вагітність у них перша. Зараз подібну термінологію намагаються не застосовувати з етичних міркувань. Хоча це лише теоретично, адже багато акушери-гінекологи, як і раніше, за звичкою називають так навіть молодих двадцативосьмилетних осіб. Між тим, середній вік первісток в Росії коливається якраз в межах 28-30 років.

Про «вагітності старородящих» зараз майже не говорять. Це правило елементарного медичного етикету. Правда, справа навіть не в ньому, а в тому, що термін не відповідає офіційній медичної дійсності. Сьогодні тих, хто народжує свого первістка після 35 років, називають «віковими першонароджуючими».

Так з якого ж віку жінка вважається старородящими?

Якщо говорити об’єктивно, то дійсно, планувати першу вагітність краще всього до сорока років. Пов’язано це з тим, що після цього віку наступають незворотні гормональні зміни, що перешкоджають навіть її банального наступу.

Переваги пізнього материнства

Не можна сказати, скільки саме років дівчина вважається старою мамою. Однак пізнім материнством у нас прийнято називати народження первістка або перворідного в 35-40 років.

У пологах старородящих за нашими мірками, також є свої переваги, і про них не можна забувати, особливо якщо врахувати, що вони з лишком покривають всі нечисленні недоліки даного явища.

Переваги пізньої вагітності:

 • Незалежно від того, з якого віку леді планує вагітність, якщо вона настає запізно – це майже гарантія довгоочікуваного і бажаного материнства. А значить, позитивний настрій буде зберігатися весь період виношування, відмінно позначиться на процесі розродження, і навіть на вихованні маляти;
 • Жінка, яка вагітніє досить пізно, підходить до питання планування максимально відповідально. Зокрема, це стосується стану її здоров’я, вона намагається пройти всіх лікарів і здати всі необхідні аналізи, щоб визначити ступінь своєї «профпридатності» щодо материнства;
 • Готовність дівчини до материнства сильно розрізняється на фізіологічному і психологічному рівні. Цей розрив припадає приблизно на десять років. Тобто, якщо ідеальним біологічним віком для пологів є 22 роки, то до психологічного дозрівання у плані готовності до материнства і виховання малюка потрібно «дорости» до 32 років;
 • Пізні пологи, як правило, нелегкі, і старородящим майже завжди проводять кесарів розтин. Однак для деяких жінок операція є чи не ключовим перевагою, як би дивно це не звучало. Наприклад, ті, хто боїться родових болів або розривів, охоче погодяться народжувати шляхом кесаревого, ніж природним;
 • З «бальзаківського» віку жінка приходить до повної стабілізації у фінансовому та соціальному плані. За фактом, вона може ростити дитину на самоті, якщо втратить годувальника з яких-небудь причин. Зовсім молода дівчина, яка навіть толком не вивчилася, ніколи не зможе обійтися в цьому відношенні без сторонньої допомоги;
 • При пізніх пологів у жінки кілька відстрочується менопауза і відсувається клімакс;
 • Серед фізіологічно позитивних аспектів також варто відзначити балансування рівнів холестерину та зниження ризику інфікування органів сечостатевої системи;
 • Сучасна медицина пропонує безліч способів підтримки вагітності в пізньому віці. З допомогою допоміжних репродуктивних технологій може відбутися запліднення, якщо в природному вигляді воно не відбулося.

Скільки б років вам не було, приймати остаточне рішення про становлення мамою тільки вам. І тільки ви можете визначити свою реальну здатність до виношування вагітності, як в психосоматичному, так і в фізіологічному відношенні.

Можливі мінуси і перешкоди для пізніх пологів

Якщо говорити об’єктивно, пізня вагітність має безліч «підводних каменів», про які не можна не згадати. Так, якщо вона настає раптово, жінка може зіткнутися з величезною кількістю проблем щодо стану здоров’я, причому не тільки в період самого виношування, але і після народження дитини.

Серед негативних аспектів пізнього материнства варто виділити такі моменти:

 • Несприятливий стан здоров’я, «нажите» до цього часу;
 • Наявність протипоказань (якщо дама хворіє на астму або діабетом, це стане вагомим приводом для лікаря відговорити її від зачаття після 40 років);
 • З віком яйцеклітини матері як би «вбирають» у себе хронічні захворювання матері, що може не кращим чином позначитися на здоров’ї як плоду, так і вже зростаючого поза утробою дитини;
 • Ризики народження дітей з синдромом Дауна різко підвищуються після 40 років, особливо якщо батько дитини не перебуває в тій же віковій категорії;
 • Збільшується вірогідність викидня (до 10-17% вже після 30-35 років), а також позаматкової вагітності;
 • Ускладнення вагітності також можуть трапитися на тлі зниження еластичності суглобів, зв’язок, сухожиль і м’яких тканин;
 • Серед пізніх мам часто зустрічається важка форма токсикозу, яка на пізніх термінах нерідко трансформується в гестоз;
 • Придушення вироблення гормонів може також негативно вплинути як на запліднення, так і на процес виношування.

Психологи кажуть, що старородящая мама ризикує піддати свого малюка гіперопіку, що може негативно позначитися на становленні його особистості.

Світова практика

Існує таке поняття, як «сама старородящая мама в світі». Це щось на зразок рекорду, причому він постійно змінюється.

І якщо зовсім недавно самої старородящими жінкою в світі вважалася росіянка Наталія Суркова, яка вперше обзавелася потомством у 57 років, то сьогодні її вершину по праву зайняла індійська літня дама Раджо Деві Лохан, яка народила аж у 69 років.

Півстоліття безплідного шлюбу привели нещасну до ЕКО, яким вона і скористалася в таких солідних роках.

Її виношування протікало вкрай складно, і вагітність закінчилася екстреним оперативним втручанням, однак, за словами самої пані, для неї цей етап не був страшним, адже вона знайшла те, до чого йшла 50 років. За словами жінки, виховувати дочку в разі її смерті буде численна рідня. Сім’я схвалює рішення Раджо, оскільки в Індії бездітність вважається великим гріхом.

Якщо ви вирішили стати мамою відносно пізно, ми лише бажаємо вам якнайшвидшого набуття довгоочікуваного дитини. Будьте щасливі!

Залишити коментар