Як зробити родовідне древо своїми руками? З чого почати?

Щоб скласти родовід своєї родини, деякі люди не обмежуються пошуками інформації в домашніх архівах і розповідями бабусь і дідусів. Багато ентузіасти відправляються до могил своїх предків, оскільки навіть на надгробку містяться цінні дані, що допомагають відтворити генеалогічне древо. З чого починати пошук коренів?

Опитування родичів

Збір необхідної інформації завжди починається з опитування родичів, а також знайомих, які можуть знати якісь важливі деталі з історії вашої родини:

 • прізвища й імена;
 • місця народження і роботи;
 • роки життя і одруження;
 • періоди військової служби та навчання;
 • соціальний статус.

Оформити родовід досить складно, оскільки це заняття не двох-трьох днів. Щоб зібрати всі необхідні дані хоча б у межах двох-трьох поколінь, доведеться запастися терпінням і завзятістю.

Генеалогічне дерево будується, в основному, на спогадах родичів. Адже саме вони дають відомості, які не були зафіксовані в офіційних актах і документах (зовнішні дані, факти з життя, ставлення до праці, звички і характерні особливості). При опитуванні старшого покоління, можна дізнатися відомості про соціальне походження, дати народження і смерті, вступу на військову службу, одруження і т. д.

Сімейний архів

Щоб дати об’єктивну оцінку подіям, що відбуваються кілька поколінь тому, слід ретельно вивчити всі наявні архівні документи родини. Почати можна з збережених фронтових листів, особистих щоденників, дипломів, свідоцтв про хрещення та народженні, медичних карток, трудових книжок, а також фотографій.

Створити родовідне дерево буде простіше при правильній сортування всіх знайдених документів. Бажано зробити копії цінних паперів на випадок втрати якихось із них. Ретельний аналіз даних дозволить встановити, ким були підписані документи і в які роки.

Як фіксувати дані?

Як правильно зробити родовідне древо родини своїми руками? Першим ділом потрібно обзавестися щоденником для фіксації всієї знайденої інформації. В ньому будуть відображатися результати виявлених в архівах дані, а також опитування своїх родичів і знайомих.

Бажано Вести щоденник з кількох причин:

 • Оскільки генеалогічні дослідження можуть тривати кілька років, відповіді на деякі важливі питання прийдуть не відразу. Тому свою історію вам доведеться писати довго, і в цьому вам допоможе щоденник. Він дозволить не втрачати логічні ланцюжки з родинними зв’язками;
 • Іноді інформації буває занадто багато, тому щоб не переплутати якісь факти і не упустити важливих моментів, доведеться фіксувати не тільки дані, але й джерела інформації.

Як оформити результати?

Як можна правильно зробити родовідне дерево? Дуже важливо навчитися правильно оформляти всі знайдені матеріали і факти. Тому, щоб створити родовідне дерево своїми руками, доведеться продумати систему зберігання. У цій справі вам допоможе персональне досьє, за допомогою якого вдасться систематизувати інформацію.

Вся представлена інформація повинна містити лише відомості:

 • Ф. В. О;
 • Дати і місця народження і смерті;
 • Військове звання (посаду, чин, роки служби, місце роботи);
 • Спеціальність (запатентовані винаходи, досягнення в професії);
 • Наявність майна (маєтки, дачі, квартири);
 • Роки подружнього життя;
 • Походження подружжя;
 • Кількість дітей та місця їх народження;
 • Станова приналежність;
 • Дошлюбне прізвище;
 • Доступні відомості про людину (характер, звички, життєві принципи).

Будьте готові до того, що спочатку багато хто з перерахованих вище граф будуть порожніми. Але як тільки ви почнете піднімати архіви і з’ясовувати інформацію у родичів, багато хто з них почнуть заповнюватися необхідними даними.

В умовах сильної «інформаційної недостатності» намагайтеся звертати увагу на дрібниці, саме вони можуть стати ключем до розгадки багатьох сімейних таємниць.

Як аналізувати архіви?

З чого слід почати, щоб зробити родовід сім’ї? Для початку підніміть всі наявні в будинку архівні документи. У них може міститися дуже цінна і достовірна інформація про ваших родичів, чого, на жаль, не скажеш про усних розповідях. У багатьох актах (наприклад, трудові книжки) знайдеться цікава інформація про діяльність ваших предків, отриманих нагород, а також органах місцевої влади, яка видавала той чи інший документ.

Знаючи рік і місце проживання, можна уточнити загальну інформацію про історію самого міста, про чисельність і склад населення, а також середньому матеріальному становищі громадян того часу. Але тут виникає питання: куди можна зробити запит, щоб отримати подібну інформацію? В загальнодоступних архівних фондах і місцевих музеях можуть міститися цінні фотографії, телехроника та історичні фільми, які дозволять відтворити картину того часу.

Принцип складання родоводу

Як зробити родовід своєї родини? При збиранні потрібних даних обов’язково почніть оформлення чорнового варіанту схеми, яка може бути радіальною або ж вертикально-горизонтальної (деревоподібної). Радіальний варіант зручно використовувати при дуже великому числі родичів. У будь-якому випадку родовід має бути легко читається.

Тому варто дотримуватися таких принципів:

 • Кожне покоління повинно розташовуватися або в своєму радіусі, або ж у своїй вертикалі;
 • Використовуйте умовні знаки. Для позначення жіночої статі зображують коло, а для чоловічого ? квадрат;
 • Подружні пари об’єднуються лінією шлюбу, тобто межею;
 • Кровні брати і сестри зв’язуються за допомогою квадратної дужки;
 • Щоб не заплутатися в поколіннях, намагайтеся надавати членам сім’ї індивідуальні номери (римські цифри позначають покоління, а арабські ? ідентифікатор всередині самого покоління).

Допомога фахівців

Куди зробити письмовий запит, щоб дізнатися свій родовід? Якщо вам не вдається зібрати всі необхідні дані для оформлення генеалогічного древа, зверніться за допомогою до професіоналів. Тоді збором фактів займуться фахівці, але за певну плату.

Майте на увазі, що корисні дані можуть бути зосереджені не тільки в державному архіві, але і навіть в краєзнавчому музеї або історичних відомствах міста. Неоціненну підтримку вам нададуть бібліографи, які спеціалізуються по збору даних певної тематики. У хід можуть піти старі газети, автобіографічні нариси, мемуари, а також генеалогічні довідники, які точно допоможуть вам з оформленням родоводу.

Висновок

Перед тим як зробити сімейне родовідне дерево родини обов’язково оціните свої можливості. Іноді зібрати інформацію вкрай важко, особливо, якщо ваші родичі були біженцями або ж з якихось інших причин покинули свою історичну батьківщину.

Збираючи факти, звертайте увагу на всі нюанси і подробиці, адже пропустивши когось із своїх далеких родичів, вам не вдасться відтворити хронологію та об’єктивної картини того часу.

Не поспішайте, тоді вам вдасться не тільки оформити генеалогічне дерево свого роду, але отримати задоволення від процесу пошуку потрібних відомостей про своїх далеких родичів.

Залишити коментар