Як виявити і усунути недолік калію в організмі у жінок?

Практично всі вітаміни і мікроелементи надходять разом з їжею. Необхідну кількість організм забирає, а надлишок виводиться через ШКТ і з сечею. Це ж стосується і калію. Поступаючи в організм, він забезпечує процеси, що вимагають його участі.

Гіпокаліємія – стан, що характеризується дефіцитом даного елемента. Досить часто воно виникає при дотриманні різних строгих дієт і після прийому ряду сечогінних засобів. Однак причин електролітних порушень досить багато.

Норми і відхилення

Цей елемент, будучи одним з основних внутрішньоклітинних катіонів, бере участь у реакціях і біохімічних перетвореннях, що відбуваються всередині клітин. У позаклітинній рідині міститься близько 2% від загальної його кількості в організмі.

Норма калію в плазмі крові коливається від 3,5 до 5,4 ммоль/л. При зниженні рівня нижче мінімально допустимого показника говорять про гіпокаліємії. Цей стан дуже небезпечно, так як порушуються функції деяких органів, зокрема серця.

Норма змінюється в залежності від віку людини, наприклад, на першому місяці життя вона коливається від допустимо мінімальної до 6 ммоль/л, у малюків до року вона складає від 3,7 до 5,7, у старших дітей і підлітків – 3,2-5,4, а у здорових дорослих концентрація може досягати 112,6 ммоль/л.

Так як надлишок зазначеної речовини виводиться переважно з сечею, то для дослідження його рівня найчастіше використовується саме така. У дітей до 6-місячного віку у нормі виділяється 0,2-0,74 г на добу, у малюків до 2 років – до 1,79, у старших дітей і підлітків – до 3,55, а у дорослих – від 2,6 до 4 г/добу.

Ознаки і причини нестачі калію

Спровокувати гіпокаліємію можуть різні обставини, короткочасно або постійно знижують концентрацію даної речовини в клітинах.

Результатом браку можуть стати порушення важливих процесів.

 1. Низьке надходження з їжею, наприклад, при зниженні або відсутності апетиту. Таке може статися при якому-небудь захворюванні або ж дотриманні суворої дієти. Спочатку організм гальмує процес виведення цієї речовини разом з сечею, але компенсаторний процес рано чи пізно закінчується;
 2. Брак корисних мікроелементів після операції, пологів, при вагітності;
 3. Геофагія – поїдання глини. Часто спостерігається у вагітних і маленьких дітей. Глина зв’язує іони заліза і калію, перешкоджаючи всмоктуванню в ШЛУНКОВО-кишкового тракту;
 4. Посилене виведення разом з сечею, наприклад, при ендокринних захворюваннях (синдром Конна, Іценко-Кушинга, первинний альдостеронизм), лікуванні гормонами;
 5. Патології щитоподібної (пр. тиреотоксикоз);
 6. Захворювання системи виділення, які призводять до порушення зворотного всмоктування іонів в нирках, синдром Фанконі, метаболічний і тубулярний ацидоз;
 7. Посилене потовиділення, наприклад, при фізичних навантаженнях;
 8. Захворювання ШКТ (пр. діарея, блювання, свищі кишечника/шлунка, поліпи);
 9. Неконтрольований прийом проносних засобів;
 10. Спадкова схильність;
 11. Порушення електролітного балансу, викликані захворюваннями або їх лікуванням (пр. метаболічний алкалоз, гіперглікемія, введення великих доз інсуліну);
 12. Гормональна терапія;
 13. Неконтрольоване використання сечогінних. Найчастіше симптоми можуть виникнути на тлі прийому петльових діуретиків, виникають судоми литок, поліурія, слабкість м’язів, порушується серцевий ритм. Сечогінні виводять ще і магній, що призводить до розвитку гіпомагніємії.

Симптоми нестачі калію в організмі у чоловіків і жінок

Прояви патології в першу чергу залежать від її занедбаності. Аналізи покажуть зниження концентрації нижче мінімально допустимої норми. Як же проявляється недолік калію в організмі?

Спочатку гіпокаліємія проявляється ознаками інших електролітних збоїв.

 1. Швидка стомлюваність, низька працездатність, постійна сонливість;
 2. Судоми литок, тремор, м’язова слабкість і біль;
 3. Уповільнення пульсу;
 4. Прискорені сечовипускання. Нерідко кількість виділюваного перевищує 3 л на добу. В такому випадку має місце поліурія;
 5. Ознаки порушення функції нирок;
 6. Поліурія перетворюється в анурію – урина перестає виділятися;
 7. Виникають розлади травлення – блювання, здуття живота, втрата апетиту, метеоризм, парез кишечника, що призводить до його непрохідності;
 8. Паралічі і парези;
 9. Порушення системи дихання, що проявляється у вологих охриплості та задишці;
 10. Серце збільшується в розмірі, знижується сила його скорочень, з’являються шуми, порушується ритм, спостерігаються патологічні зміни на ЕКГ;
 11. Підвищується артеріальний тиск;
 12. Спостерігаються гормональні збої.

Чим небезпечний дефіцит калію в організмі людини?

Симптоми відхилення фактично вказують на наслідки.

 1. У першу чергу виникає міалгія і біль у м’язах, адинамія, аритмія.
 2. Надмірно напружується і виснажує інсулярний апарат, підвищується ризик розвитку діабету.
 3. Може виникнути глікозидна інтоксикація при прийомі серцевих глікозидів.
 4. Поступово порушується загальний кислотно-лужний стан.
 5. В результаті виникають зміни в міокарді, можлива раптова зупинка серця під час систоли.

Симптоми одночасного нестачі калію і магнію в організмі

Дефіцит магнію виникає на тлі стресів, особливо хронічних, з-за важкої роботи або ж гіподинамії, гіпергідрозу, вагітності, неправильного харчування, вагітності, прийому гормональних контрацептивів. До цього можуть призвести петльові сечогінні засоби.

Симптоми нестачі магнію:

 • хронічна втома;
 • дратівливість, депресивні стану, головні болі, непритомні стани і запаморочення, нервовий тик, фобії, порушення пам’яті і сну;
 • м’язові судоми і біль, особливо шиї, спини, рук і ніг;
 • болі в області серця, скачки артеріального тиску, атеросклероз, схильність до підвищеного тромбоутворення;
 • руйнування зубів, ламкість нігтів, алопеція;
 • падає температура тіла, руки і ноги постійно холодні, виникає метеочутливість;
 • спостерігаються розлади травлення;
 • з’являється ПМС у раніше здорових жінок.

Як можна заповнити недолік калію в організмі

Доктор в першу чергу повинен з’ясувати, що стало причиною дефіциту, а потім приступити до заповнення даного елемента. У корекції порушення важливу роль відіграє дієта. Іноді тільки за допомогою зміни раціону можна відновити зниження функцій організму.

Список продуктів, які можуть заповнити нестачу даного елемента, досить широкий.

У нього входять:

 • м’ясо і субпродукти;
 • картопля;
 • гриби;
 • крупи – гречана, вівсяна, ячмінна, пшенична;
 • капуста морська, брокколі, кольрабі, цвітна, брюссельська;
 • баклажани;
 • горох;
 • гарбуз, диня, кавун, банани;
 • буряк, морква, редька, томати, салат-латук;
 • зелена цибуля, часник, петрушка, шпинат;
 • горіхи – волоські, мигдаль, арахіс, кедрові, фундук;
 • курага, чорнослив, родзинки;
 • абрикоси, персики, яблука, авокадо;
 • вишня, виноград, чорна смородина;
 • чай, какао, кави.

Як бачимо, вибір продуктів досить широкий. З них можна скласти цілком різноманітний раціон. Головне – віддавати перевагу їжі, яка насичена великою кількістю калію, однак і тут потрібна обережність, оскільки подібна дієта буде навантажувати нирки.

Лікування медикаментами нестачі калію в організмі

У складних випадках лікар крім дієти призначає лікарські препарати, дія яких спрямована на боротьбу з дефіцитом калію. Іноді різні розчини вводяться внутрішньовенно, але тут є деякі нюанси. Наприклад, при внутрішньовенному введенні хлориду калію може виникнути зворотний ефект, званий рикошетным. Це обумовлено глюкозою, що міститься в розчині. Саме вона здатна викликати ще більший дефіцит цієї речовини.

Внутрішньовенне введення препаратів цього ряду вимагає пильної уваги за пацієнтом, так як є ймовірність розвитку негативних реакцій з боку серця і видільної системи.

Медикаментозна терапія подібними препаратами проводиться під контролем лабораторних біохімічних аналізів та ЕКГ.

Лікування пероральними засобами, що містять калій, такої небезпеки не несе, тому застосовується досить широко. До найвідоміших препаратів відноситься «Панангін», «Аспаркам».

Їх призначають для лікування і профілактики нестачі калію при використанні діуретиків.

Перед початком лікування потрібно пройти діагностику та здійснювати терапію під контролем лікаря.

Залишити коментар