Як відучити дитину брехати: причини та шляхи вирішення

Діти здатні брехати з того самого моменту, як починають говорити. І неважливо, з благополучної сім’ї вони, чи не дуже. Брешуть всі. Тому не дивно, що дуже багато батьків намагаються знайти відповідь на питання — як відучити дитину брехати?

Але для початку необхідно розібратися, чому дитина бреше і які види брехні бувають. Психологія давно захоплена цим питанням, адже побутує думка, що обман — це результат поганого виховання в сім’ї. Але як бути, коли діти з однієї і тієї ж сім’ї дуже відрізняються рівнем правдивості і моральності?

Види дитячої брехні

 • Фантазування — коли малюк ще не здатний розрізняти реальність і фантазії, моментами плутаючи і сплітаючи разом. Воно необразливо і свідчить про творчі здібності. До того ж дітям деколи складно розібратися з пристроєм світу. Адже батьки їм розповідали або показують історії про різних героїв казок, до яких виникає інтерес, захоплення чи співчуття. А потім пояснюють, що в реальності не існує.
 • Нахабна брехня. Використовують діти старше 5 років, які вже здатні хоч трохи прогнозувати наслідки проступку. Зазвичай брешуть, дивлячись прямо в очі і, знаючи про те, що ви в курсі, що відбувається.
 • Недомовка. Намагаючись приховати правду, але боячись відвертої брехні, діти мовчать подробиці і ухиляються від прямої відповіді.
 • Перебільшення чи применшення. Вже дуже велика спокуса деколи додати собі придуманих якостей або заслуг. Часом навпаки, применшити не дуже гарні вчинки. Цей вид брехні дуже часто зустрічається, так як є ілюзія про те, що про дрібні спотворення в оповіданні інший не здогадається.
 • Патологічна. Найскладніший випадок, адже дитина бреше постійно, не піклуючись про наслідки. Вона нічим не мотивується, існуючи у вигляді повсякденному звички.
 • Наклеп. Передача неправдивої інформації про іншому, з метою його принизити або зганьбити. Іноді в якості кострубатого способу, щоб виграти конкуренцію.

Щоб зрозуміти, чому діти брешуть, слід також розглянути причини, за якими слід брехня. Потреби, які викликають бажання спотворювати або приховувати правду можуть бути зовсім різними. І якщо ви зрозумієте причину, можливо, вдасться зробити перші кроки до розуміння свого чада, тим самим відповівши на такий тривожний питання — як відучити дитину обманювати?

Для чого дитина бреше

 • Брехня на спасіння як спосіб піти від відповідальності за вчинені провини. Психологія давно вивчає питання проживання почуття провини. І з’ясувала, що не кожен дорослий готовий її визнавати і нести покарання. Тому не дивно, що маленька особистість у процесі розвитку не готова до відповідальності. Дитина готовий на будь-яку неправду, тільки б уникнути приниження, страху, відкидання, і тим більше токсичного почуття сорому.
 • На благо — цікавий вид брехні, який набуває двозначну забарвлення. Тобто, цей вид брехні може нести користь і вигоду, з метою подбати про інше, але якщо розкриється, може принести шкоду (збігати на річку потайки, щоб мама не знала, а то буде хвилюватися).
 • Часом діти брешуть для залучення уваги. Коли відчувають себе обділеними чи хочуть отримати визнання з боку дорослих. Може проявлятися у вигляді хвастощів. Часто виступає як маніпуляція почуттями іншого, коли є бажання самоствердитися. І таким чином, намагається викликати захоплення і подив (розповідаючи друзям небилиці про багатство або крутості свого батька).

Чому дитина бреше

Давайте розглянемо докладніше, чому діти брешуть і яким чином ми провокуємо їх на брехні. Адже часом самі того не бажаючи, ми можемо провокувати їх говорити неправду. Несвідомо підштовхувати своїми реакціями до того, що малюкові безпечніше буде збрехати.

 1. Наслідування батькам. На жаль, буває, що дорослі, самі того не помічаючи, брешуть при дітях. В такому випадку, як відучити дитину обманювати, якщо самі не в змозі говорити правду? Особливо якщо ще самі з подвигаем його на це (просимо передати по телефону, що тата немає вдома, в той час, як він сидить поруч). Для малюка з часом це стане нормою спілкування і з вами так само. Тому не вимагайте від нього того, чого не в змозі дати самі.
 2. Строгість покарань. Подумайте, може, ви надто суворі і жорстокі навіть у найменших проступки карапуза? Тоді не дивно, що він піде на все, аби уникнути покарання. Тому що рівень страху буде занадто високим. Він стане його постійним супутником і буде заважати виносити досвід з своїх помилок.
 3. Трапляється, що в родині присутня заборона на прояв емоцій, деяких почуттів. Приміром, багатьом батькам не подобається злість дитини, яку вони заохочують пригнічувати і жодним чином не проявляти. Або деколи настільки бажаємо щастя своєму малюкові, що не визнаємо ніяких інших почуттів, крім радості. Щоб відчувати повноту і якість життя, важливо проживати всю гаму емоцій, не тільки приємних. І як результат, дитина звикає натягнуто посміхатися і говорити дорослим, що все у нього добре.
 4. Маніпуляція або висока тривожність батьків. Психологія маніпулювання дуже ефективна, коли хочеться досягти мети і керувати іншими. Але з часом дитина стане уникати правди, якщо дорослий буде звинувачувати його в своє погане самопочуття. Дуже люблять це робити мами і бабусі, демонстративно хапаючись за серце при кожному проступок. Якщо не вийшло отримати гарну оцінку в школі, щоденник простіше буде сховати, ніж вислуховувати довгий монолог із звинуваченнями.
 5. Прислухайтеся до себе, а не чи часто ви критикуєте своє чадо? Часом навіть незаслужено. Якщо так, то з часом у нього буде активно розвиватися комплекс неповноцінності. І в такому разі він змушений буде хоча б для самого себе прикрашати сформований образ невдахи.
 6. Психологія розвитку особистості така, що їй необхідно давати більше простору для самостійності, набуття досвіду і навичок. А з надмірним контролем це неможливо. В такому випадку, щоб рухатися далі, дитині стає просто необхідно збрехати. Складно спиратися на свої ресурси під пильною увагою дорослого.

Рекомендації у вирішенні проблеми

Психологія відносин дуже складна, але якщо день за днем вкладати достатньо енергії для побудови довіри — можливо вийти на новий рівень близькості. І тоді не доведеться замислюватися над питанням — як відучити дитину брехати?

Рекомендації, які можуть допомогти зрозуміти, прийняти і наблизитися до свого чада, які з часом посприяє його чесності:

 • Намагайтеся не ставити запитань, які допоможуть уникнути прямої відповіді. Бо інакше ви будете провокувати обман. Тобто, замість «Хто взяв гроші з мого гаманця?» доцільніше буде прояснити для чого він це зробив і куди витратив.
 • Зберігайте спокій. Якщо спочатку ви будете налаштовані агресивно, малоймовірно що малюк ризикне зізнатися в провини.
 • Уникайте допитів. Тиск тільки посилить відстань між вами. Інакше всі його ресурси підуть на витримування виниклої напруги, а не готовність відкритися.
 • Заохочуйте чесність. Якщо чадо зізнався проступок, подякуйте його за цей ризикований крок. Це допоможе йому усвідомити, що світ не руйнується, коли дорослий дізнається правду.
 • Давайте шанс виправити помилку. Реабілітація в своїх очах, а тим більше думка значимого людини додасть впевненості малюкові. І згодом брехня буде максимально зведена до мінімуму. Відчувати себе «хорошим» навіть після скоєного проступку — найкращий мотиватор для чесності.
 • І як це ні банально, але показуйте чесність зі своєї сторони. Якщо в сім’ї всі брешуть — прищепити цінність правдивості буде дуже складно.

Умови життя дитини і відносин, які сприяють говорити правду, розвивають моральність і усвідомленість. Він не буде брехати, якщо:

 • Впевнений, що може розраховувати на підтримку батьків у будь-якій ситуації;
 • Не боїться бути відкинутим або надмірного гніву за найменшу помилку;
 • Знає, що покарання справедливе і дає шанс виправити помилку;
 • Довіряє вам і вашим думку;
 • Відчуває достатньо свободи для особистого простору;
 • Не ранится про ваші образи та приниження;
 • Може завжди розраховувати на вашу захист і відчуває в близьких опору

Залишити коментар