Як вибрати відповідний спосіб стерилізації банок з заготовками?

Щороку наприкінці липня перед господинями постає одна й та ж проблема: потрібно закінчити неосяжне море консервації, але стерилізувати ємності в таку несосвітенну спеку зовсім немає сил. Під стерилізацією розуміють термічну обробку продуктів при температурі в 100 градусів Цельсія. Саме такий спосіб консервації допомагає позбавитися абсолютно всіх мікроорганізмів у банку і забезпечити сім’ю смачною їжею всю зиму.

Існує багато способів стерилізації: від традиційного методу «на пару» до сухої стерилізації в духовці, мікрохвильовій печі, аерогрилі і мультиварці. Сухі способи обробки набагато зручніше і простіше.

Але який би спосіб ви не вибрали, пам’ятайте, що консервація тільки тоді буде вдалою і баночка не вздуется, якщо судини будуть абсолютно чистими, без плям, тріщин, нальоту і скол.

Використовуйте тільки надійні ємності, підозрілі банки варто викинути.

Поговоримо про найпопулярніші способи знезараження заготовок.

Як не зіпсувати стерилізацію для банок у вашій духовці?

Найбільш зручний і доступний метод стерилізації заготовок — духовий печі:

 • Підготуйте чисті, вимиті банки (використовувати харчову соду, гірчицю або мильний розчин замість хімії);
 • Обов’язково добре промийте ємності проточною водою, інакше миючий речовина потрапить з консервами до вас в організм;
 • Ставимо банки в розігріту або вимкнену духовку. Суху банку можна помістити всередину догори дном, а вологу, навпаки, щоб дати воді випаруватися;
 • Нагріваємо піч з закладкою до 145 градусів, і чекаємо 15 хвилин, цього часу достатньо;
 • Далі акуратно виймаємо гарячі банки, використовуючи прихватку, і розкладаємо в них підготовлену начинку. Якщо ви приготували банок з запасом, краще переверніть їх на чистий рушник, шийкою вниз, щоб уникнути повторного потрапляння мікроорганізмів;
 • Перевага духового способу — в його габаритність. В один присід можна продезінфікувати до десяти маленьких банок і до чотирьох одиниць трилітрових.

Можна таким же чином очистити від мікробів і наповнені банки:

 • Ставимо наші ємності в духовку (без кришок!);
 • Нагріваємо духовку до сотні градусів і чекаємо десять хвилин (для маленьких банок), і 15 хвилин (для ємностей середнього та більшого розміру);
 • В цей час кришки стерилизую;
 • Обережно виймаємо наші заготовки (вони дуже гарячі) і моментально закочує їх нашими кришками;
 • Після цього слід перевернути гарячі банки і почекати до повного охолодження.

Стерилізація банок в аерогрилі: варіанти

Аерогриль може бути хорошою альтернативою духовці, в цьому випадку використовується стерилізація парою. Аерогриль нагріє судини за допомогою гарячого повітря. З ним можна дезінфікувати різноманітні соління і навіть варення. Апарат також знижує час процесу вдвічі з-за високих температур.

Ставимо порожні баночки на найнижчу решітку пристрою. Таким чином, можна знезаразити до п’яти маленьких банок. Використовуйте режим стерилізації в грилі. Процес триває 17 хвилин при оптимальній температурі 155 градусів. Якщо налити в баночки трохи води, зможемо використовувати стерилізацію парою. У підсумку отримуємо чисті ємності, в які можна сміливо розкладати начинку і закочувати ключем.

Якщо хочете консервувати банки з продуктами, заповніть їх вмістом, долийте в них потрібну кількість заправки або розсолу.

Стежте, щоб вміст при цьому було повністю покрито рідиною. Стерилізують при тій же температурі, що і сухі банки, але тільки під кришками.

Якщо зніміть з кришок гумки, зможете стягнути консерви більш високотемпературній обробці, гумки стерилізують окремо в окропі.

Пам’ятаєте, з-за високого тиску всередині аэрогриля час стерилізації скорочуємо на одну третину, а точку кипіння підвищуємо до 142 градусів.

Успішна стерилізація банок в мікрохвильовці

Інструкція до мікрохвильовці свідчить, що посуд без наповнення ні в якому разі не можна поміщати всередину. Однак всі ми знаємо, що при підігріві маленьких порцій їжі, в мікрохвильовку додають ще оду посудину з водою. Таким чином, обходячи вказівки і закони фізики, також можна вчинити і стерилізуючи незаповнені банки. Якщо ви не проти вологих банок, додайте трохи води і натисніть кнопку таймера. Для сухих банок чудово підійде метод із заповненою ємністю, наприклад, чашку з водою.

Достатній час обробки три хвилини. Не здумайте вкласти в мікрохвильовку кришки, їх необхідно продезінфікувати окремо.

Все-таки краще використовувати мікрохвильову піч, коли необхідно закрити заповнені банки. Розкладаємо наші інгредієнти по банках, заливаємо рідиною.

Банки без кришок ставимо рівномірно на обертовому колесі мікрохвильовій печі. Включаємо піч, і після закипання, стерилізуємо дві — три хвилини. Як альтернативу, можна використовувати скляні кришки для банок.

Виймаємо нашу консервацію, швидко закатуємо, перевертаємо і ставимо остигати за старою схемою.

Стерилізація банок в мультиварці. Поради молодим господаркам

Якщо на вулиці світить нестерпно яскраве сонце, і вам зовсім не хочеться включати плиту чи духовку, від яких так багато спека, скористайтесь мультиварка. Це зовсім новий спосіб стерилізації в нашій країні, він абсолютно простий у виконанні і, головне, не нагріває повітря на кухні.

Для консервації за допомогою мультиварки нам знадобляться:

 • Чисті півлітрові та літрові банки;
 • Стакан проточної води;
 • Чотири ложки харчової соди;
 • Закладка.

Перші стадії процесу не відрізняються від вищеописаних способів з духовкою і аэрогрилем.

Додаємо воду з нашого склянки в ємність апарату, закриваємо кришку і виставляємо режим обробки парою. Після початку відліку в віконці приладу відкрийте кришку. Встановлюємо диск для пароварения. Далі, розміщуємо наші банки на диск дном догори і чекаємо 10 хвилин. Таким чином, мультиварка виконує функції для стерилізації банок над парою.

Плюс такого способу в його швидкості і простоті, також можна стерилізувати і кришки. Але є і мінуси: маленька місткість ємності, неможливість знезараження заповнених банок. Який би спосіб консервування овочів ви не вибрали, завжди стежте за чистотою процедури.

Добре мийте продукти і ємності і дотримуйтесь точний час процедури, зазначене в інструкції.

Залишити коментар