Як привчити дитину до горщика у 1 рік

Коли в будинку з’явився малюк, разом з ним приходить і багато надій на його щасливе майбутнє. Кожен новий етап у розвитку крихти – це ціла подія для його батьків. Ось, малюк вперше посміхнувся мамі, а ось і його перший зубик, і перше слівце, не забарилися з’явитися і перші кроки… Ось він зовсім вже великий!

Сьогодні вирішили потроху почати відмовлятися від памперсів. Ой… Малюк чомусь не розуміє, що не можна писати в одяг, а не в горщик, а йому вже рік скоро… Як привчити дитину до горщика в 1 рік? Потрібно чи це робити зараз або коли ж саме підходящий час привчати дитину до нового для нього туалету, майже дорослому? Мама шукає ради, дізнається, що одні батьки давно, практично з народження, вже цим займаються, а друга не особливо з цим квапляться.

Коли починати

Якщо ви вже подумуєте про необхідність привчання малюка до нового виду туалету, то щоб зрозуміти, пора вже чи ні, подивіться на рівень дозрівання психіки у малюка. Чи розуміє дитина, що від нього хочуть, навіщо йому сідати на цей дивний новий предмет.

Не впадайте у відчай, якщо доведеться нелегко, це тривалий процес, він може затягнутися на місяці, всі батьки повинні бути готові до цього і відразу розуміти, щоб привчити до горщика свою крихту, потрібно зловити тонку нитку розуміння, не зруйнувати, а навпаки, формувати нову звичку. В допомогу вам спокій, незворушність, терпіння і лояльність до малюка. Фахівці вважають, що саме час для привчання до горщика – приблизно два роки. До, приблизно, 1 рік і 3 місяці дитина ще не усвідомлює факт наповнення сечового міхура.

Як тільки малюк сходив в горщик, обов’язково хваліть його, це закріплює рефлекс. А ось надмірно, через силу наполягати, особливо, якщо малюк боїться сісти на свій горщик, цього категорично робити не можна. Не сваріть дитину, якщо воно не зуміло попроситися в туалет вчасно. Батькам треба навчитися розуміти малюка. Придивляйтеся до його поведінки, коли дитина ходить в штанці. Що він робить? Завмирає на кілька секунд, наче прислухається або починає тужитися, як робить саме ваша дитина, вам необхідно поспостерігати самим.

Раніше – краще

Чому привчити дитину до горщика раніше дух років буває складно? Дитя ще не знайшло необхідні навички: нагнутися і присідати, потім самостійно встати, повідомляти дорослим про своїх маленьких надобностях, не намочувати штанці дві години поза сну, почувати себе незручно в брудній або мокрому одязі. До цього періоду все будується за іншою схемою – не встигли посадити на горщик – маємо мокрі повзунки як факт. Можна привчити до горщика і в 7 місяців, але тоді ця дія буде суто рефлекторне, а не осмислене.

Якщо привчити дитину до горщика надто рано, є небезпека того, що коли почнеться процес усвідомлення, дитина може передумати і начисто відмовитися від відвідування горщика. Тим не менш, є прихильники максимально раннього висаджування на горщик, коли з чи не першого місяця дитину тримають над горщиком. Інша теорія говорить, що правильно почати висаджувати тоді, коли малюк навчиться сидіти. Третю точку зору підтримують медики, що оволодівати горшковій премудрістю малюкові потрібно тоді, коли це вже відбувається осмислено. Більшість дитячих медиків вірять, що не варто привчати раніше, ніж 1 рік і 3 місяці.

Свої фізіологічні процеси малюк повинен навчитися усвідомлено контролювати, коли це відбувається – питання дуже індивідуальне. Саме тому, вирішивши привчити дитину до горщика, треба орієнтуватися не стільки на його вік, як на його сенсорний розвиток.

Вибираємо горщик

Головне, щоб горщик був зручним для донечки чи синочка, тому що від цього залежить успіх справи. Серед нескінченної різноманітності горщиків в магазинах, треба вибирати, по-перше, функціональний. Для дівчаток горщик може бути просто круглий, а для хлопчиків з невеликою піднесеністю, щоб захистити непотрапляння в горщик під час сидіння на ньому.

Не варто вибирати занадто відволікаючий горщик. Моделі горщиків, які виробник забезпечив великою кількістю пристроїв для ігор, наприклад, музикою або рахунками, так само як і горщики у формі іграшок, може бути і стимулюють дитину проводити більше часу за цим горщиком, але адже метою привчання до горщика є не це.

Поставте горщик в межах видимості малюка і дайте йому ознайомитися з новим предметом. Дуже часто діти починають грати з горщиком і використовують їх як шкатулку для інших предметів, як капелюх, як підкаже фантазія, тільки не з визначеної спочатку функції. Тому необхідно роз’яснювати дитині, для чого призначений горщик.

Чому син або дочка відмовляються від горщика

До тих пір, поки малюк абсолютно усвідомлено не стане відвідувати свій дитячий туалет, завжди є ймовірність того, що ходити на горщик малюк буде не завжди. Буває, що дитина відмовляється від горщика за різними причин. Наприклад, ваш син може відчувати біль зубів, що прорізуються, може трохи прихворіти, а може просто так захопитися грою, що не зуміє вчасно проконтролювати своє тіло, адже він завантажений по горло, йому ніколи!

Буває що звичайний переляк завадить подружитися з горщиком. Це можуть бути звуки або несподівані дії, коли він розташовувався на своєму «троні». А якщо посадити малюка на холодну поверхню горщика, та ще й спросоння, то скандал практично забезпечений. Досить частий випадок, що дитина боїться горщика у разі запорів. Для нього сісти на горщик вже пов’язане з болісними хворобливими відчуттями, цілком природно, що дитина хоче їх уникнути. У чому привчити до горщика допомагає характер самої дитини, особливо, якщо в ньому закладено спокій і зговірливість.

Користуватися горщиком для малюка – це такий же важливий етап, як навчитися повзати, тримати в руці іграшки, говорити, ходити… В кінцевому підсумку все оволодівають цим мистецтвом. Але період вивчення свого тіла і його широких можливостей, як раз доводиться на цей же час. Дитині необхідно вивчити, як він сам «працює», цілком нормально, якщо малюк попісає, а потім повозиться в калюжі ручками. З віку 10 місяців і до року у крихіток починається криза одного року. Дитина прагне стати самостійним, нерідко він бунтує проти встановлених дорослими правил. У тому числі (ніяких виключень!) і проти горщика. Чому є певний рубіж віку, саме тому, що це найкраща фаза, коли закінчується криза і дитину можна навчити користуватися горщиком. Звичайно, всі цифри приблизні, кожна дитина – особистість, окрема індивідуальність, що визначає і його поведінка, і швидкість розвитку і набуття навичок.

Все ж, привчити дитину до горщика треба

Якщо не квапити дитину, то два роки він дуже швидко, за лічені дні, звикне до горщика. Однорічній дитині зробити це складніше і довше. Якщо виникла ситуація, коли потрібно поквапитися, припустимо, вирішили віддати малюка в дитячий сад або тривала поїздка в гості, наприклад.

Необхідно підготувати свідомість малюка до того, що щось нове прийшло в його життя. На це знадобиться кілька тижнів.

 • Горщик повинен з’явитися в будинку, а ви щодня, як би ненароком, повинні розповідати дитині про те, для чого ця штука призначена, як його використовують. Можна навіть влаштовувати показ функцій горщика з допомогою іграшок.
 • Постійно доводите до відома малюка, що на горщик ходять всі діти, а потім вони підростають і користуються унітазом.
 • Щодня нагадуйте дитині, що скоро він закінчить носити свої памперси, а буде носити тільки трусики, а по нужді він буде ходити в свій горщик.
 • Купіть нові трусики, в яких малюкові буде зручно і цікаво, наприклад, якщо вони будуть з картинками його улюблених героїв мультфільмів.
 • Якщо малюк побігає в будинку без трусиків зовсім – це лише полегшить завдання і заощадить час.
  Вам знадобиться кілька днів безвідривного перебування з малюком на період активного навчання горщика.
 • У самий перший день активного навчання почніть з того, що не надягайте з ранку на малюка підгузник. Доведеться відмовитися від підгузників, інакше ніякої ймовірності привчити дитину до горщика.
 • Відсутність підгузка не означає, що малюк повинен писати в штанці. Це означає, що ви повинні буквально ходити за дитиною неотвязно з горщиком в руках весь день і підставляти горщик, як тільки малюк подає вищевказані ознаки. Однак, утримайтеся його садити на горщик просто так, для профілактики. У дитини повинна закріпитися чітка послідовність дій.
 • Дуже важливо інтенсивно хвалити дитину за кожну вдалу спробу з горщиком. Кожна невдала спроба повинна негайно забутися. Виключення негативних спогадів – запорука успіху.
 • На час нічного сну одягніть на дитину підгузник, попередньо висадивши його перед сном на горщик. При відмові не старайтеся, пам’ятайте про виключення негативу.
 • На наступний день повторюйте все так само, але ще після чергового вдалого походу на горщик, сходіть на прогулянку на вулицю. Без підгузників, зрозуміло.
 • На наступний день додамо в розклад ще другу прогулянку, щоб карапуз усвідомлював, що в туалет ходимо вдома і це стимулювало б утримування позивів.
 • Запасіться достатньою кількістю одягу, вона буде потрібно, поза квартири і в ній.
 • Приберіть килими будинку, а меблі застеліть одноразовими пеленочками. Не хвилюйтеся, тривалого дискомфорту це положення речей не доставить, головне – привчити дитину до горщика.

Важлива порада: не надягайте складно і довго расстегивающуюся і снимающуюся одяг на дитину в цей період. Хай одяг буде настільки проста, що дитина зможе зняти її сам, без допомоги. Уникайте поясів, пряжок, ґудзиків, застібок та інших складних для малюка елементів.

Як правило, достатньо трьох днів активних заходів, щоб дитина вже спокійно сприймав свій горщик. Не карайте малюка, це може відбити охоту взагалі повертатися до теми з горщиком, як до неприємною. Пам’ятайте: похвали за будь-яку вдалу спробу зроблять свою справу! Головне – любов до дитині, вона робить чудеса.

Залишити коментар