Як пересаджувати іриси?

За оригінальну форму своїх суцвіть іриси давно отримали звання ґрунтових орхідей, а завдяки невибагливості стали часто використовуватися в оформленні газонів і клумб. Крім цього, такі рослини радують широкою палітрою кольорів викидаються бутонів, колір яких може бути сліпуче білим, молочним, помаранчевим, глибоким фіолетовим, шоколадним, бронзовим, лавандовим та інше.

Цвітіння і посадка приростів нинішнього року

Іриси – це кореневищні багаторічні, у яких наземна зелена маса щорічно відмирає, але в пазухах листків виживають заміщають нирки, які перебувають в сплячому стані.

Як тільки з них з’являються молоденькі пагони, що відбувається у перші літні місяці, на них починають утворюватися квіткові зачатки. Тому, щоб домогтися цвітіння вже в наступаючому сезоні, на клумбу потрібно висадити лише молоденькі кущики, які мають мінімум 8-ю повноцінними листами. Тільки у них вистачить сил сформувати квітконіс.

Навіть сортові іриси можуть радувати своїм цвітінням 5-7 років поспіль, для чого їм достатньо забезпечити самий елементарний догляд: розпушування землі, полив і пересадки. Останній пункт обов’язковий до виконання, оскільки після багатьох років проживання на одному місці квіти здатні вироджуватися і забивати самі себе. Про те, як саме відбувається правильна пересадка і власне догляд за ірисами, і піде мова в даній публікації.

Як закладаються квіти на наступаючий новий рік?

Найвідповідальніший період у розвитку ірисів — це останні літні місяці, і перші осінні деньки. Саме в цей часовий відрізок вони формують потужну кореневу систему і готуються до цвітіння в наступному році. Враховуючи все це, бажання дізнатися, коли найактуальніше викопувати іриси для пересадки, є цілком обґрунтованим і далекоглядним.

Для початку, в серпні і вересні робити це категорично забороняється. Навпаки, рослини
вимагають до себе підвищеної уваги: їх потрібно підгодувати і добре поливати, якщо стоїть посушлива погода. Від того, наскільки своєчасно будуть проводитися подібні процедури, залежить пишність і краса суцвіть в майбутньому сезоні. Мало того, в цей час неприпустимо робити обрізку желтеющей листя, як би вона не псувала зовнішній вигляд усієї осінньої клумби. Справа в тому, що подібна тактика здатна спровокувати різкий ріст пагонів прихованих заміщуючих бруньок, які загинуть при перших же мінімальних заморожування.

Пересадка ірисів безпосередньо влітку небезпечна ще й тим, що з’являється велика ймовірність пошкодити зачатки молодих коренів, і позбавити рослину сил на виживання і цвітіння.

Як виглядає грамотна пересадка ірисів?

Швидше за все, що зараз ви зможете дізнатися, чому не ваші цвітуть іриси навіть після дуже акуратною і скрупульозної пересадки. Відповідь тут може бути тільки один: відсутність втеч з квітучими утвореннями – сигнал того, що час для пересадки було вибрано невірно. Незважаючи на невибагливість у змісті, такі квіти вимагають приголомшливою пунктуальності.

Виявляється, що потрібно встигнути помістити бульби на нове місце проживання відразу після опадання останніх квіток, але до того, як почнуть утворюватися молоденькі корінці. Виходить, що ідеальний час для пересадки ірисів настає десь через пару тижнів після того, як вони відцвітуть. Їх система коренів починає готуватися до активного розвитку і розмноження шляхом поділу.

Алгоритм того, як відбувається пересадка ірисів через 2 тижні після цвітіння, виглядає наступним чином:

  • З землі акуратно витягується дорослий екземпляр, кореневище якого обтрушується від землі і
    розглядається на предмет того, як його краще розділити;
  • Поділ відбувається з урахуванням того, щоб всі відокремлені молоді рослини мали по хорошому пучка листя і розвиненою кореневою системою;
  • Для поліпшення приживлюваності листя, що утворилися в поточному році, обрізаються на 2/3, а корінці – на 1/3;
  • Всі зрізи виробляються добре наточеним секатором, садовими ножицями або кухонним ножиком. Місця порізів обов’язково дезінфікуються у свіжому марганцовочном розчині.

Перед тим як остаточно пересадити іриси на ПМЖ, їх слід підсушити на сонечку, і тільки потім розсадити по місцях, на відстані приблизно 30 см один від одного.

Коли будете присипати посадки, не забудьте залишити кореневище трохи оголеним, оскільки саме через нього здійснюється фотосинтез цієї рослини.

Важливість пересадки і підготовка до зимівлі

Як ви думаєте, чому ґрунтову орхідею доводиться пересаджувати і ділити кожні 5-7 років? Виявляється, якщо цього не зробити, то дрібні отросточки почнуть заважати повноцінному розвитку друг дружки, квіти зменшаться в розмірі, будуть не такими яскравими і рясними. Все це відбувається з-за того, що ділянка з розрослися ірисами бідніє на поживні речовини, відновлювати зміст яких береться не кожен садівник-городник.

Осінній догляд за практичними всіма сортами таких рослин передбачає укорочення зеленої наземної частини, якої повинно залишитися не більше 10 див. Корінці ґрунтової орхідеї здатні витримувати морози, чого не скажеш про зачатки нирок. З-за цього важливо не тільки знати, як відбувається її пересадка, але й ознайомитися з особливостями підготовки до зимового періоду.

Приміром, якщо в місці вашого проживання панують снігові та морозні зими, то посадки буде достатньо присипати землею, торфом або компостом.

А ось у випадку з періодичними відлигами потрібні більш масштабні заходи, як то сухе укриття, схоже з тим, яке використовується для підзимових посівів часнику або цибулі. Наостанок варто сказати, що в екстрених випадках іриси допустимо розсаджувати і тоді, коли вони повноцінно цвітуть. Зрозуміло, що квітконіс зрізається геть, так само як і велика частина зеленої маси.

Практикувати таке – значить, ризикувати шансом рослини на повноцінний розвиток в майбутньому році, якщо не спровокувати його повну загибель.

Залишити коментар