Як не набрати зайву вагу під час вагітності?

Нерідко можна зустріти твердження про те, що вагітній жінці потрібно їсти за двох, а будь-які надбавки ваги – це за рахунок плоду, що є нормою. Однак лікарі не згодні з цим. Далеко не завжди набрані кілограми йдуть тільки від зростання ембріона, а дитини немає ніякої користі від важкої їжі, тому майбутня мама повинна ретельно контролювати свій раціон. На що орієнтуватися і як тримати себе у формі?

Як не набрати зайву вагу під час вагітності?

В першу чергу важливо звернути увагу на те, що якщо організм схильний до стрибків маси тіла, особливо в бік збільшення, вони обов’язково відбудуться під час очікування дитини. З цієї причини майбутньої матері варто з особливою старанністю стежити за харчуванням і своєю руховою активністю. В сутності, запорука збереження здоров’я і фігури однаковий для жінки в будь-якому періоді – це правильний раціон і фізичні навантаження.

Єдине, на чому акцентують увагу фахівці – під час вагітності заборонені дієти зі зниженням калорійності нижче встановленої норми, а також виключають ряд продуктів. Спорт може бути присутнім у розкладі майбутньої матері у тому ж обсязі, що і раніше, тільки без навантажень на живіт.

  • Слід зазначити, що не завжди надлишок ваги у вагітної жінки – тільки зловживання неправильної їжею і відсутність належного руху. Спровокувати такий стрибок можуть і гормональні коливання, а також психо-емоційні фактори. Розбиратися з ними повинен лікар, оскільки традиційна зв’язка з харчування і фізичних навантажень нічого не дасть, а призначати собі самостійно ліки майбутня мати не повинна: будь-яка помилка може негативно позначитися на дитині.

Правильне харчування при вагітності за своїм складом і принципам мало чим відрізняється від нього ж, але для не чекає дитину жінки: все так само важливу роль відіграє баланс білків, жирів і вуглеводів, частота прийомів їжі і обсяг порцій. Поїсти 5-6 разів за день важливо не тільки тому, що це не дає розвинутися гострого почуття голоду, але і з-за складної роботи ШКТ, на який тисне матка зміщена. Основу меню складуть крупи (гречана, вівсяна, рис), зернові хлібці і хліб з висівками, будь-які овочі і фрукти, зелень. М’ясо необхідно, але не занадто жирне, а ось риба дозволена будь-яка.

  • Лікарі наполягають на відмові від смаженого, копчених продуктів. В останньому триместрі заборонені сіль і спеції у великій кількості.
  • Кондитерські вироби та випічку бажано звести до мінімуму. Виключення цукру повністю не вітається, тому в раціоні вагітної жінки цілком можуть бути як багаті їм родзинки і банан, так і темний шоколад. Є їх бажано не на голодний шлунок, тобто не як самостійний прийом їжі, а як ласощі.
  • Майбутньої матері важливо отримувати щодня пектин і клітковину, нормалізують роботу травного тракту, а також приймати вітамінно-мінеральні комплекси, підбір яких краще довірити лікаря. Дефіцит корисних речовин спостерігається майже у кожної вагітної жінки, оскільки основна їх частина з їжі йде до ембріону.

Що стосується фізичних навантажень, то їх інтенсивність залежить від того, який спосіб життя вела майбутня мати раніше. Тим не менш, мінімальна рухова активність бути зобов’язана: вправи при вагітності для непідготовленого організму повинні включати в себе базову розминку кожного відділу (шия, плечі, руки, корпус тощо), а також необхідна проста ходьба. Стежте за своїм самопочуттям: тренування націлена не на витривалість і спортивний результат, а на підвищення м’язового тонусу. Потовиділення, аритмія, скачки тиску, задишка та інші чинники не повинні проявлятися.

Нормативна таблиця ваги при вагітності по тижнях

Імовірно, жінка до моменту пологів набирає всього 10 кг до своїй масі тіла: це сумарна вага плоду, оточуючих його вод, плаценти, матки, плазми, молочних залоз. Цифра може бути і менше, а от більше – небажано, навіть у разі великого дитини. Набір 15, 20 і більше кг зазвичай супроводжується збільшенням обсягів майбутньої матері по всім зонам: набрякає обличчя, руки, ноги і т. д. Контроль рекомендовано проводити з першого місяця вагітності, щоб не запустити цей процес і запобігти можливий набір зайвої.

Термін Надбавка за місяць (кг) Надбавка за тиждень (р)
до 17 тижня 2,35 140
17-23 1,5 300
23-27 1,9 475
27-31 2,0 500
31-35 2,0 500
35-40 1,25 250

Враховуйте, що нормативні значення різняться в залежності від конституції людини: для астенічної типу можливе збільшення ваги до 14 кг до кінця вагітності, в той час як власниці надлишкової маси тіла не повинні підвищити свою вагу більш ніж на 7 кг

У висновку слід зазначити, що, незважаючи на неприпустимість жорстких дієт для вагітної жінки, розвантажувальні дні не тільки можливі, але і рекомендовані акушерами-гінекологами з метою корекції ваги. Вони можуть здійснюватися на кабачках, яблуках, сирі, рисі, кисломолочних продуктах, м’ясі птиці, але при цьому важливо стежити за станом організму і при найменшому погіршенні самопочуття повертатися до класичного правильному харчуванню.

Залишити коментар