Як навчити дитину співати

Музика – одна з найважливіших складових гармонійного естетичного виховання, тому заняття вокалом обов’язково входять в програму дитячих дошкільних установ.

Але іноді батьки бажають більшого – вони хочуть, щоб їхні діти навчилися співати красиво і чисто, більш повно розкрили свої музичні здібності. Як навчити дитину співати, що зробити для того, щоб розвинути у дітей любов до співу?

Ведмідь на вухо наступив… Чи ні?

Дуже часто батьки впевнені, що марно вчити співати дітей, у яких немає вокальних даних: музичного слуху, почуття ритму, вміння чути інтервали у музичних фразах. Просто кажучи, дорослі впевнені, що їх дітям «ведмідь наступив на вухо», так як у родині ніхто не музикував: не грав на скрипці і не став знаменитим оперним співаком.

Насправді такі батьки плутають слідство і причину. Фахівцями давно встановлено, що роль спадковості в розвитку музичних даних не так велика, як прийнято про це думати. А ось роль навколишнього середовища та доданих педагогічних зусиль значна.

Дитина музикантів часто володіє розвиненим музичним слухом і почуттям ритму, зовсім не тому, що його бабуся була професійною оперною співачкою. Просто він з народження (і навіть до своєї появи на світ) постійно чує музику, вона стає для нього чимось на зразок другої мови, і відповідно, музичні здібності у нього розвиваються набагато раніше і ефективніше.

Тому не варто штучно обмежувати творчий потенціал дитини, відмовляючи йому в розвитку музичних навичок, тільки тому, що «йому ведмідь на вухо наступив».

Заняття з професійними педагогами, спеціальні вокальні вправи, що сприяють розвиткові слуху, координації слуху й голосу, і музична середовище (прослуховування різноманітних композицій, спільне спів) будуть дуже корисними в розвитку музичних навичок дітей.

Слухаємо музику вдома

Як навчити дитину співати в домашніх умовах, не вдаючись до послуг професійних фахівців? Існує велика кількість вправ і завдань, які дозволяють розвинути музикальність дитини в домашніх умовах. Для їх виконання необов’язково наявність музичного інструмента або професійного педагога. Можна користуватися звичними музичними записами — дитячими пісеньками, фрагментами класичної музики.

Артикуляційна гімнастика

Однією з важливих складових музичної підготовки є артикуляційна гімнастика. Вправи з розвитку артикуляції обов’язково сподобаються дитині — адже вони дають йому можливість на 10-15 хвилин стати «маленькою мавпочкою» — покривлятися, высовывая мова надуваючи щічки, цокати язичком, зображуючи конячку.

Що включає в себе артикуляційна гімнастика:

Вправи, в яких задіяний мова:

  • Кусаємо кінчик язика, вчимося висовувати весь язик вперед і прибираємо його всередину;
  • Проводимо мовою між губами і зубами, імітуючи «чистку» зубів;
  • Цокаем як конячка, при цьому відслідковуючи обсяг рота. Якщо обсяг невеликий і мову практично впирається в небо, цокання виходить низьким – це скаче велика конячка. Якщо язичок впирається в небо поруч з передніми зубами, звук виходить більш високий, дзвінкий – це скаче маленька конячка поні.

Вправи, в яких задіяні губи:

  • Дрібно кусаємо зубками верхню і нижню губу по черзі;
  • Оттопыриваем нижню губу (імітуючи образу), відкриваємо рот, піднімаємо верхню губу, посміхаємося, імітуючи радість;

Вчимося співати, граючи

Вправи, розвиваючі вокальні здібності дітей, повинні обов’язково включати в себе елементи гри, змушувати працювати фантазію дитини. Тоді в подальшому діти полюблять ці завдання і виконувати їх із задоволенням.

Співаємо, використовуючи пластичні і подібні жести

Дітям дошкільного віку легше всього виражати емоції через рух тіла. Коли дошкільник співає і рухається, імітуючи своїми рухами героїв і події, що відбуваються в пісні, то він набагато легше запам’ятовує текст і мелодію пісні.

Поставте дитині його улюблену дитячу пісеньку, і попросіть не тільки підспівувати, але і показати рухами і жестами її головних героїв, події, про які співається в пісні. Важливо, щоб ці вправи давали дитині можливість максимально виразити себе, щоб він, не соромлячись, імітував звуки, які видають тварини або герої пісні, вільно рухався, здійснював необхідні рухи руками і тілом. Саме рухи руками дозволяють здійснювати більш «осмислені» музичні дії, краще виразити себе час музикування.

Підкажіть юному співакові, що під час співу низьких звуків доречно рухати руками нижче, а коли звуки стають високими, то вище піднімаються і його ручки, як би «за» за тембром голосу.

Малюємо голосом

Запропонуйте дитині «проспівати» вже відомі йому явища природи: заметіль, заметіль, сильний вітер, політ комах, прыганье і квакання жаб, скрип дверей. Пограйте: нехай він не називає вам, що саме показує своїм співом, а ви повинні здогадатися про це самостійно.

Тепер намалюйте на аркуші паперу кілька ліній, завитків, овалів. Покажіть їх малюкові і запропонуйте «проспівати» малюнок, слідуючи голосом за його лініями. Надалі можна дати завдання дитині намалювати малюнок, що він буде «співати», самостійно. Відмінна вправа, яка розвиває не тільки вокальні дані, але і фантазію дітей.

Співаємо голосні звуки

Під час співу звертайте увагу на те, як звучать ті чи інші звуки. Навчіть дитину співати ряд гласних «ааааууооыы», «уууооооаа» плавно, не роблячи кордону між звуками. Слідкуйте за роботою губ і гортані під час співу. Губи повинні бути відкриті і перебувати в стані «напівпосмішки», при цьому гортань піднімається, і утворюють звуки виходять легкими і дзвінкими.

Заняття музикою дозволять розвинути не тільки вокальні здібності дітей, але і відкоригують вікові дефекти мови, налагодять правильну артикуляцію, розвинуть дихальні органи. Якщо діти багато і з задоволенням співають, необхідно продовжувати їх подальше музичне навчання в спеціалізованих музичних школах і студіях.

Як розвинути в дитини вокальні дані розповідає фахівець:

Залишити коментар