Як навчити дитину одягатися самостійно

Не секрет, що багато батьків з нетерпінням чекають моменту, коли підростаючі діти стануть трохи самостійніше, навчаться їсти і ходити в туалет без допомоги дорослих, одягатися, взуватися і і зав’язувати шнурки самостійно.

Як навчити дитину одягатися самостійно? Рано чи пізно це питання засмутить багатьох батьків. Насправді, великих складнощів в отриманні цих навичок немає, але є ряд моментів, на які варто звернути увагу, перед тим як ви почнете вчити малюка одягатися без допомоги дорослих.

Вчимося одягатися – підготовчі заняття

На підготовчому етапі бажано навчити деякими операціями, з якими вони обов’язково зіткнуться, коли почнуть одягатися самі.

Це наступні маніпуляції: застібання гудзиків і кнопок, липучок і змійок; також можна навчити дитину одягати домашні штанці, колготки і легінси — найбільш прості в одяганні елементи повсякденного одягу. Для початку поясніть дитині (проілюструвавши власним прикладом) як зручніше одягати брюки.

Запропонуйте сісти і витягнути ноги. Пофантазуйте разом, розкажіть йому, що кожна штанина — це маленька норка, куди повинна сховатися мишка (його ніжка), за якою женеться лисиця. Аналогічні операції можна виконати з носочками. Розкажіть дитині, що його стопа – це маленька тваринка, яка замерзла і хоче погрітися в нірці (панчосі). Покажіть, як легше вдягати шкарпетки, сівши і витягнувши ніжки перед собою. Для початку потренуйтеся аналогічним чином на ляльці або м’яких іграшках.

Тренування з гудзиками, кнопками та іншими застібками можна почати в процесі одягання і роздягання ляльок, поступово переходячи на одяг малюка. Гарною підмогою будуть спеціальні навчальні посібники (м’які іграшки з липучками, кишеньками і шнурівками).

Я – сам (особиста мотивація)

Дуже важливий момент, який рано чи пізно настає в житті кожної дитини. Саме в цей період він активно прагне одягнутися і роздягнутися самостійно, відкидаючи допомогу дорослих.

Дуже важливо, з одного боку, всіляко заохочувати це його прагнення, з іншого – добре уявляти, як навчити дитину одягатися самостійно, при цьому звівши до мінімуму окрики і примус.

У той же час необхідно набратися терпіння, так як деякі операції спочатку будуть даватися з працею.

Обов’язково заохочуйте і відзначайте досягнення і удачі, це є серйозним додатковим стимулом у процесі навчання. Пам’ятайте, що особиста мотивація – одне з необхідних умов для отримання дітьми нових навичок. Якщо діти зацікавлені, то вони швидко досягають успіхів у будь-якій справі.

Вчимося одягатися: важливі моменти

Одяг. Одяг, з якою ви почнете навчання дитини, повинна бути вільного крою, з м’якого, злегка тягнуться тканин. Ідеальний варіант для початку навчання не джинси, гарні сукні та одяг, а те, у чому дитина ходить будинку: домашня, трикотажні футболки та реглани, футболки, колготи, шкарпетки, спідня білизна. Це пов’язано з тим, що ті ж джинси, пошиті з щільної тканини, і, як правило, вузькі в талії, малюкові, не маючи відповідних навичок, буде важко надіти. Невдача може викликати сильну негативну реакцію на процес одягання-роздягання, що позначиться на ході навчання.

Взуття. Перша взуття, яку дитина буде вчитися одягати, повинна бути максимально зручною і простою для застібання. Краще уникати шнурків, а віддати перевагу взуття на липучках або бічній змійці. Необхідно також, щоб модель враховувала особливості стопи малюка. Дітям, стопа яких відрізняється високим підйомом, слід уникати вузьких моделей взуття на шнурівці, так як у малюка можуть виникнути труднощі в процесі взування. Бажано, щоб шнурівка дублювалася бічній змійкою або взагалі була відсутня. До навчання дитини зав’язування шнурків можна приступити пізніше, коли він вже впевнено навчиться одягатися самостійно.

Елементи одягу: верх-низ, рукава і штанини, горловина, «шиворот-навиворот»

  • Ознайомте дитину з елементами одягу: рукавами, холошами, горловиною, носочками. Потренуйтеся у визначенні частин одягу, використовуючи в якості прикладу один із предметів одягу. Можна скористатися одягом ляльок або улюблених іграшок.
  • Покажіть і поясніть різницю між виворітного (внутрішньою стороною) і зовнішньої (лицьовій). Для того щоб малюк легше запам’ятав різницю, розкажіть, що на лицьовій стороні одягу є малюнки, кишеньки, мережива, написи, прикраси. А на внутрішній стороні – тільки шви виворітні.
  • Зверніть увагу на те, що якщо одяг вивернута на виворітну сторону, то перед тим, як почати одягатися, її необхідно виверніть на лицьову сторону. Закріпіть навички вивертання, тренуючись на одному з предметів одягу.
  • Дуже часто діти одягають одяг «задом на перед» Поясніть відмінності, підкресливши, що саме на передній частині знаходяться їхні улюблені малюнки елементи прикраси. А ось на задній частині як правило, нічого не зображено. Більш того, на задній частині одягу, зсередини, часто вшиті бирки виробника – схожі на маленькі білі хвостики». Попросіть малюка перед тим, як він почне одягатися, перевіряти, щоб «хвостики» залишалися позаду.

Після того, як юний учень перестав плутатися в частинах одягу, впевнено відрізняє її лицьову виворітну сторону, навчився вивертати і визначати передню і задню частини, можна починати вчити його самостійно одягатися.

Для початку нехай дитина спробує одягнути ляльку або улюблену іграшку. При цьому необхідно запропонувати наступний алгоритм:

  • Визначити передню (лицьову частину)
  • Покласти обрану одяг передньою частиною вниз на стіл, диван
  • Розправити одяг (у реглана рукави, у легінсів або штанів – штанини). Взяти одяг в руки і одягнути на голову ляльки, потім просунути руки ляльки в рукава.

Як тільки малюк почне впевнено справлятися з одяганням ляльки, запропонуйте йому спробувати зробити те ж саме самостійно зі своїм одягом.

Ох вже цей «копуха»…

Головне, розуміти, що успіх у навчанні одягатися самостійно дуже сильно залежить від темпераменту дитини. Флегматичні, скрупульозні і послідовні діти будуть одягатися повільно, ретельно контролюючи процес, і, звичайно, викликаючи обурення батьків. Між тим це не означає, що дитина буде довічним «копушею», просто йому потрібно більше часу для освоєння потрібного досвіду. Зате, коли він з упевненістю ним оволодіє, то, найімовірніше, буде виходити на вулицю акуратним, ретельно застебнутим і заправленим.

Діти рухливі, хапають вказівки та інформацію на льоту, швидше за все, швидко навчаться самостійно одягатися. Але саме ці дітки часто грішать одяганням одягу «задом-наперед», «шиворіт — навиворіт». Вони так хочуть швидше одягнутися і почути похвалу батьків, що можуть забути застебнути штанці або зав’язати шапочку, одягнути колготки задом наперед, а реглан – навиворіт.

І в першому, і в другому випадку потрібно, щоб батьки звертали більше уваги на успіхи, а не невдачі. У той же час помилки і невдачі не можна залишати без уваги, їх необхідно спільно проаналізувати і попросити малюка в наступний раз бути уважніше.

Пам’ятаєте!

Всі діти рано чи пізно навчаться одягатися самостійно, без допомоги батьків. Чим більше терпіння, такту і батьківської уваги буде надано дитині в процесі отримання цих навичок, тим швидше вона опанує ними.

Як навчити дитину одягатися самостійно і не тільки про це, розповідає психолог:

Залишити коментар