Як лікувати грибкове запалення горла в домашніх умовах?

Грибкова ангіна – запальне захворювання, яке провокують дріжджоподібні гриби роду Candida. Дана патологія зустрічається абсолютно у всіх категорій пацієнтів, але особливо часто у дітей молодшого віку. Останнє обумовлено тим, що їх імунна система ще тільки формується, тому інфекцію можуть викликати дріжджоподібні гриби, які не завдають шкоди дорослому організму.

Найчастіше провокатором стають грибки роду Candida Albicans, більш рідко – Candida Tropicalisи Candida Glabrata.

Симптоми розвивається грибкової ангіни у дітей

Класичні ознаки захворювання – світлий наліт на мигдалинах і болючість горла. Остання, варто відзначити, більш слабка, ніж при бактеріальної або вірусної ангіні. Взагалі грибкова форма захворювання протікає менш виражено, особливо на початку розвитку недуги.

Крім вищеперелічених скарг хворого турбує такі симптоми, як тяжкість у голові, неприємні відчуття при ковтанні, іноді до субфебрильних цифр підвищується температура тіла, але досить рідко спостерігається сильний жар.

Якщо лікування відсутня, відбувається ураження грибками всієї слизової оболонки ротової порожнини. Тоді білий наліт покриває мову, десна, внутрішню сторону щік. При прогресуванні патології може спостерігатися зниження чутливості смакових рецепторів. Якщо видалити білястий наліт, слизова оболонка може кровоточити. Тяжкий перебіг захворювання супроводжується поширенням дріжджоподібних грибків на верхні відділи стравоходу.

У дітей молодшого віку окрім названої вище симптоматики спостерігається примхливість, особливо під час трапези. Це пояснюється дискомфортом під час прийому їжі. Якщо малюк знаходиться на грудному вигодовуванні, він може заразити свою матір. Тому часто зустрічаються ситуації, коли захворювання погано піддається лікуванню, так як постійно переходить від матері до дитини і назад. Через кілька днів жінка, яка годує груддю, може помітити у себе такі симптоми, як гіперемія шкірних покривів, свербіж, підвищена чутливість, лущення, хворобливість сосків.

Чому виникає грибкова ангіна у дітей

Будь-яка інфекція, спровокована грибками роду Candida, виникає при ослабленні імунної системи людини, наприклад, на тлі іншого захворювання або прийому препаратів (антибіотиків).

  1. Вагінальний кандидоз. Ця недуга може передатися від матері до дитини в момент проходження останнього по родових шляхах, що, відповідно, призводить до грибкової ангіні новонародженого;
  2. Рак. Як саме захворювання, так і методи його лікування з часом призводять до того, що імунітет послаблюється, відповідно, грибкова ангіна може бути лише одним з наслідків онкології;
  3. Цукровий діабет. У людей, які не проходять терапію, підвищений вміст цукру в слині, що створює сприятливі умови для активізації і розмноження грибків;
  4. Прийом препаратів з груп антибіотиків, імунодепресантів і кортикостероїдів;
  5. ВІЛ/СНІД. Вірус імунодефіцит повільно руйнує клітини імунної системи, що призводить до неможливості опору інфекціям. Грибкове запалення горла може бути першим симптомом того, що захворювання істотно вплинуло на стан здоров’я. Зазвичай таке відбувається через кілька років після зараження.

Лікування грибкової ангіни у дітей засобами народної медицини

Якщо захворювання виникло після курсу антибіотикотерапії або після прийому інших препаратів, то необхідно скоригувати дозу останніх. Іноді доводиться замінювати медикаменти або скасовувати такі по можливості.

Коли захворювання спровоковано іншими причинами, то вибираючи оптимальний метод лікування, лікар повинен враховувати загальний стан здоров’я малюка і його вік.

Щоб знизити ризик розвитку ускладнень, батьки повинні в обов’язковому порядку звернутися до педіатра або ЛОРу, хоча вилікувати ураження мигдаликів можна і в домашніх умовах.

Крім медикаментозних препаратів рекомендується використовувати рецепти народної медицини. Така міра дозволить уникнути безлічі побічних ефектів, які можуть спровокувати протигрибкові засоби.

Якщо батьки приступили до лікування ангіни самостійно, але через тиждень поліпшення не спостерігається, необхідно звертатися до фахівця, щоб він встановив природу захворювання і призначив відповідні засоби для боротьби з шкідливими мікроорганізмами, так як ангіна розвивається не тільки через вторгнення грибків, але і вірусів, а також бактерій.

Серед рецептів народної медицини варто виділити кілька найбільш ефективних при запаленні горла:

  1. Часник –відмінний протигрибковий та антибактеріальний продукт. Лікувати ангіну можна за допомогою вживання свіжого часнику або за допомогою прийому спеціальних капсул;
  2. Йогурт. Цей продукт відновлює баланс мікрофлори. Рекомендується приймати його під час курсу антибіотикотерапії. Також вони необхідні під час лікування грибкових інфекцій. Краще віддати перевагу простим йогуртам без ароматизаторів і цукру. Солодкий продукт може лише погіршити ситуацію, стимулюючи розмноження патогенних мікроорганізмів. Лікарі рекомендують під час лікування використовувати йогурти з пробіотиками;
  3. Розчин олії чайного дерева. У 20 мл прохолодної кип’яченої води потрібно додати 3-7 крапель олії. Отриманий засіб використовують для полоскань. Дуже важливо, щоб розчин добре промивав задню поверхню горла, але його ні в якому разі не можна ковтати. Процедуру потрібно проводити двічі на добу протягом 2-3 хвилин.

Не рекомендується застосовувати інші рідини для полоскання, особливо, якщо вони не призначені лікарем. При гострій необхідності застосовують відвар м’яти або ехінацеї.

Крім того, лікарі рекомендують під час лікування піднебінних мигдалин не вживати такі продукти, як солодощі (тістечка, морозиво, цукерки тощо), тому що цукор сприяє розмноженню грибків. Також варто виключити з меню страви, для приготування яких використовуються дріжджі, кисле, арахіс і арахісове масло, фісташки, соя, яйця, продукти, що містять кофеїн і велика кількість синтетичних добавок. Небезпека перерахованих продуктів не підтверджена науково, за винятком солодощів. Крім того, більшість лікарів рекомендують дотримуватися збалансованого харчування під час терапії, а не суворого обмеження в їжі.

Лікування традиційними методами

Необхідність у спеціальному лікуванні захворювання виникає тільки у людей з сильно ослабленим імунітетом.

В іншому випадку, коли клінічна картина вказує на легкий перебіг патології, терапія не включає протигрибкові препарати. Найчастіше лікарі призначають ітраконазол – протигрибковий засіб, що вбиває грибки і запобігає їх розповсюдження по організму.

Тяжкий перебіг захворювання вимагає внутрішньовенного введення флуконазолу, а у хворих ВІЛ-інфекцією – амфотерицину.

Дітям найчастіше призначають такий препарат, як ністатин. Курс лікування зазвичай триває від 10 до 14 діб. Дозування підбирається виходячи з віку дитини і стадії занедбаності патологічного процесу. Також призначають асептичні розчини, наприклад, «Гексорал», «Гівалекс», «Тантум Верде». З народних засобів перевагу надають настою шавлії, ромашки, чистотілу і календули. Полоскати горло можна розчином лимонного соку або фруктового оцту.

Лікування дитини, яка перебуває на грудному вигодовуванні, проводиться одночасно з лікуванням його матері, щоб не допустити повторного зараження їх обох. Як правило, захворювання рідко супроводжується якими-небудь ускладненнями, особливо при своєчасно розпочатому лікуванні.

Однак слід бути обережними при сильно ослабленому імунітеті, так як інфекція досить часто у таких ситуаціях поширюється на інші галузі організму, що, в свою чергу, призводить до розвитку інших захворювань.

Залишити коментар