Як допомогти дитині при кольках

На жаль, коліки часто зустрічаються у маленьких дітей. Через цей етап проходять практично всі діти. До того ж є можливість розпізнати цей недуг: животик стає твердим, дитина починає плакати.

Якщо кишкова коліка проявляється яскраво, малюк починає підтягувати до свого животика ноги. У той же час батьки можуть оперативно реагувати на порушення та сприяти істотному поліпшенню стану своєї дитини.

Причини прояву кольок

Новонароджена дитина зазвичай стикається з колькою через повітря, який він здатний заковтувати під час трапези. При цьому причини бувають і інші.

Наприклад, до прояву недуги може призводити неправильна система годування, невірно підібрана суміш, яка викликає газоутворення, а як наслідок тиск і коліки. Крім цього, серед факторів, що підвищують ризики, слід відзначити недостатню кількість вироблюваних ферментів, активну навантаження на нервову систему та шкідливі звички, які могли бути у вагітної жінки.

Досвідчені медики відзначають, що кольки звичайно являють собою тимчасове явище, яке повністю усувається до 3-4 місяців. Проте розглянемо детальніше, як потрібно чинити, коли функціонування травного тракту ще не налагоджено, ферменти не почали вироблятися в повному обсязі, але хочеться полегшити стан свого малюка.

Насамперед, необхідно дізнатися всі фактори, які підвищують ризики прояву несприятливих ознак. Отже, чинники бувають фізіологічними і зовнішніми.

Фізіологічні фактори:

 1. Незріле стан травної системи.
 2. Виражена чутливість кишкової стінки до різним впливам.
 3. Схильність до спазмів, які представляють собою скорочення м’язів ШКТ через тимчасове звуження просвіту.
 4. Інфекційне захворювання, яке було змушене перенесене дитиною.
 5. Прийом антибіотиків та інших препаратів. У цьому випадку лікар має попередити про ризики батьків малюка.
 6. Дисбактеріоз, який проявляється із-за неправильного годування.

Зовнішні фактори:

 1. Порушення дієти матері, яка годує грудним молоком дитини. Це можуть бути продукти викликають газоутворення.
 2. У дитини може бути власна непереносимість якого-небудь продукту, що потрапляє через молоко матері.
 3. Неправильне проведення годування: малюк захоплює сосок неправильним чином, після чого в його шлунок потрапляє не тільки молоко, але ще й повітря.
 4. При штучному годуванні може бути неправильно підібрана поживна суміш. Крім цього, може бути здійснена помилка з вибором пляшечки, соски.
 5. Знижена фізична активність дитини, загальмовує його травлення і викликає проблеми утворення газів, а згодом коліки.
 6. Шкідливі звички молодої мами, її важкий емоційний стан також може позначитися на роботі травлення малюка.

Як можна запобігти кольки

Для зменшення ризиків прояви недуги необхідно дотримуватися певні рекомендації. Перш за все, потрібно виключити ризик того, що дитина буде захоплювати повітря під час трапези. Не варто відразу ж починати годування.
Бажано спочатку покласти малюка на живіт. Нехай зайве повітря вийде з шлунка. І стежте за тим, щоб ваша дитина вів рухливий спосіб життя, частіше робіть гімнастику, описану нижче. Активність дитини позначається на правильній роботі травлення. Перед їжею також можна посуватися і зробити гімнастику.

Якщо дитина на штучному вигодовуванні використовуйте спеціальні пляшечки для годування. Такі пляшечки пропонуються зі спеціальним клапаном, який дозволяє створювати вакуум, що запобігає потраплянню повітря. В результаті кишкова коліка через потрапляння повітря, швидше за все, не буде турбувати дитинку.

В обов’язковому порядку оцініть стан використовуваної соски. Вона повинна в повному обсязі заповнюватися сумішшю. В ідеальному випадку отвір соски має бути невеликим, так як це дозволить щільніше обхопити її губами, уникаючи потрапляння в організм повітря у великій кількості. Одночасно малюк зможе задовольнити смоктальний рефлекс, який існує з народження.

Після трапези дитина має відригнути зайву їжу, для цього після їжі треба походити з малюком, тримаючи його вертикально на руках. Після чого можна зробити масаж дитині, круговими рухами за годинниковою стрілкою, тільки трохи злегка натискаючи. Зверніть увагу, перш ніж робити масаж, але після їжі має піти не менше 15-20 хвилин.

Як можна запідозрити кольку

Перед тим як ви зверніться до педіатра, слід уважно вивчити симптоми недуги і переконатися в тому, що медична допомога дійсно потрібна.

Які симптоми слід зазначити при кольках:

 • спазми м’язів живота;
 • хворобливі відчуття;
 • напруга і здуття живота;
 • тривалий плач малюка, занепокоєння;
 • прагнення підтягнути ніжки до живота.

Перераховані вище симптоми дозволяють зрозуміти, що малюка серйозно турбує животик і, швидше за все, у нього виявляється кишкова коліка.

При цьому перераховані вище прояви зазвичай проходять після того, як відбулось відходження газів, або сталася дефекація. Найчастіше тривалість нападу сягає від 2 до 3 годин. Кольки проявляються в будь-який час доби, але найчастіше вони припадають на вечір і ніч. У проміжках між нападами стан здоров’я дитини не викликає ніяких підозр, адже він веде себе спокійно, володіє хорошим апетитом, розвивається згідно з вимогами віку, додає у вазі. Більш того, клінічні аналізи продовжують відповідати нормі. Якщо ж симптоми турбують серйозно і стан не поліпшується навіть між нападами, слід якомога швидше звернутися до лікаря, адже ситуація може бути дуже серйозною.

Як допомогти своїй дитині

Для того щоб кишкова коліка турбувала набагато рідше, рекомендується скористатися певними рекомендаціями:

 1. Дитину потрібно правильно прикладати до грудей. Це дозволить уникнути потрапляння в її організм непотрібного повітря. Відкритий рот дитини потрібно направити до своїх грудей. При цьому сосок повинен направлятися в небо малюка, а нижня губа повинна виявитися вивернутою. При цьому годування груддю не повинно мати хворобливий характер.
 2. При прояві коліки потрібно подбати про те, щоб малюку було тепло. Рекомендується теплу в кілька разів складену пелюшку або невелику грілку класти дитині на живіт під час кольок.
 3. Ваша груди теж може в цьому допомогти, адже вона здатна зігріти дитину вкрай швидко. До того ж і татова груди теж підійде в цій ситуації. Тепло усуне неприємні ознаки недуги, а тілесний контакт заспокоїть малюка.
 4. Дитину також можна помістити у ванну з теплою водою, в яку можна додати відвар ромашки. Три столові ложки на півтора літра. Ромашка заспокоїть малюка, а вода за допомогою тиск допоможе відвести гази.
 5. Кишкова колька може ніяк не проявлятись якщо перед трапезою малюка покласти на живіт. Зверніть увагу: дитина може і не любити подібне положення. Незважаючи на гучне невдоволення, він повинен полежати на своєму животі. Ви можете відвернути свого малюка. Для цього використовуйте ігрові моменти. Погладьте його по спині, рухаючись зверху вниз.
 6. Безумовно, подвійний тиск може бути корисною процедурою. Ви повинні спочатку покласти малюка на животик. Ноги його повинні злегка звисати. Наприклад, можна дитину укласти на краєчок дивана, але будьте акуратні, так як дитина не повинен випадково впасти. Тиск на животик повинно бути легким, використовуйте для цього подушку. Зовсім скоро дитина обов’язково заспокоїться. Однак це не слід робити після трапези.
 7. Ще один цікавий варіант – це поносити малюка «стовпчиком». Погодуйте дитину, після чого візьміть його у вертикальному становище на руки, притисніть до свого тіла. Так треба походити протягом декількох хвилин. Дочекайтеся легкої відрижки повітря. Приготуйтеся до того, що зайва кількість з’їденої їжі також може виявитися срыгнутым. При цьому, якщо половина з’їденої їжі відригує, потрібно пройти консультацію зі своїм педіатром.
 8. Масаж – це одна з корисних процедур, яка рекомендується для дітей. При цьому погладжувати живіт потрібно долонею і вкрай обережно, з мінімальними зусиллями. Рухатися слід за годинниковою стрілкою, так присутня можливість запустити роботу кишечника. Здійснювати масаж слід не тільки якщо почала турбувати кишкова коліка, але і з профілактичними цілями.
 9. Гімнастика також добре допомагає при кольках. Покладіть дитину на спинку. Після цього злегка притисніть його ніжки зігнувши їх в колінах до його животика. При цьому рекомендується підтримувати ніжки малюка за щиколотки, виключаючи зайві зусилля. У даній позі потрібно побути в протягом декількох секунд. Потім розпрямити, почекати трохи і знову підтягнути. Постарайтеся зробити відразу кілька підходів. Наступна вправа, як у першій вправі, уже одну коліно малюка, підтягуємо до зігнутому ліктя протилежної руки дитини, фіксуємо на кілька секунд і міняємо ніжку і ручку малюка. Робимо кілька підходів. Згодом гази обов’язково відійдуть, а це запобіжить страждання від кольок. Цікаво відзначити, але прогулянки в ковдрі виявляються справді корисними. Ви можете загорнути дитину в теплу ковдру і просто погуляти по будинку з ним. Малюк не тільки заспокоюється, але і відзначає поліпшення самопочуття.
 10. Кишкова колька може полегшитися навіть при певних звуках, які цілком можуть заспокоювати дитину. Ви можете зважитися на експерименти. Адже кожна дитина індивідуальна.
 11. Деякі батьки шукають для свого малюка індивідуальні пози, які допомагають їм полегшити коліки дитини. Наприклад, покладіть дитину животиком на передпліччі папи, щоб його долоню підтримувала між ніжок малюка, а самі ніжки звисали вниз, другою рукою варто підтримувати дитину, щоб він не скотився.
 12. Також можна взяти малюка, розташувавши його животиком вниз, однією долонею між ніжок, недоставая живота, інший під груди, голову розташувавши на підставу передпліччя. Голова повинна бути трохи вище попи. У такій позі можна заколисувати дитину піднімаючи то попу вище, то голову.
 13. Ви можете застосувати спеціальні препарати для зменшення газоутворення, але з цього приводу необхідно проконсультуватися з лікарем. Існують препарати на натуральній основі з насінням кропу, фенхеля, кмину, анісу, ромашки, з яких ви також можете самі робити слабкі відвари і відпоювати малюка.
 14. У тих випадках, коли ніякі вищевказані заходи не допомагають, можна використовувати газовідвідну трубку, що продається в аптеках. Тут необхідно уважно слідувати інструкції і проводити процедуру дуже акуратно, щоб не завдати шкоди маляті.

Це найбільш популярні методи, які підказують як допомогти дитині при кольках. Можливо, ці поради виявляться корисними для вас, або ви знайдете свої методи.

Повторимося, що молода мама повинна уважно стежити за своїм раціоном, гарантуючи надходження поживних речовин малюку, адже всі основні та необхідні елементи надходять малюкові з материнським молоком. При цьому потрібно розуміти, що кишкова коліка проходить з віком. Ви можете самостійно підібрати ті методи, які будуть допомагати вашій дитині, навіть якщо він сильно плаче.

Доктор про дитячі кольки:

Залишити коментар