Як діагностувати серцеві шуми у дитини?

Звуки, які прослуховуються між тонами серця – стуком при скороченні м’язів – називають шуми. У здоровому серці їх бути не повинно.

Чому з’являються шуми?

Механізм виникнення шумів серця – патологічні зміни в серцевому м’язі чи оточуючих серце магістральних судин викликають їх звуження або виникнення зворотного кровотоку.

Це відбувається з різних причин: наприклад, дефект формування серцевих перегородок або звуження магістральних судинах при патології серцевих клапанів. Розрізняють систолічний шуми і діастолічні. Систолічні шуми в серці у новонародженого не вважаються небезпечними, вони виникають під час адаптаційного періоду при остаточному формуванні органічної системи.

Причини диастолических шумів потрібно з’ясовувати докладно – вони вказують на патології.

Вперше стан серцево-судинної системи оцінюється відразу ж після пологів. При виявленні порушень призначають додаткові обстеження – ЕКГ і рентген. Повторно немовлята обстежуються в місячному віці – до апаратної діагностики додається УЗД – і 3 раз по досягненні року. Якщо дитина відноситься до групи ризику, за цей час вдається виявити порушення і прийняти необхідні заходи.

Серце – будова і функції

Функції серця відомі: воно переганяє кров по організму, насичуючи киснем. Зупиниться воно переривається життя. А ось як здійснюється його діяльність?

Серце цілком складається з м’язової тканини. Всередині органу 4 камери: передсердя – ліве і праве, шлуночки – лівий і правий.

Камери розділені перегородками, а між передсердям і шлуночками розташовані передсердно-шлуночкові клапани – мітральний і тристулковий. У судинах, які відходять від шлуночків, теж є клапани. Лівий шлуночок «обладнаний» аортою з аортальним клапаном, правий – легеневою артерією з трьохстулчастим клапаном.

Серцеві звуки, які чуємо у вигляді пульсу або, пригорнувшись до грудей, вухом,– це звуки, які видають клапани, ритмічно закриваючись. При розслабленні серцевого м’яза – діастоли – камери заповнюються кров’ю, відкривається клапан лівого шлуночка; в систолу кров виганяється з камер у судини скорочується тристулковий клапан.

Чому з’являються шуми в серці у новонародженого?

Причини шумів в серці у новонародженого – порушення в роботі серця, коли тони його змінюють характер звучання або інтенсивність.

Це відбувається у таких випадках:

 • при виникненні турбулентності – нормальний потік крові порушується;
 • швидкість потоку змінюється якщо отвори в клапанах, шлуночках або перегородках за розмірами відхиляються від норми;
 • при вроджених вадах серця;
 • з-за стенозу клапанів або їх недостатності;
 • при малих аномалій розвитку – неправильному розташуванні сосочкових м’язів або сухожильних струн – якщо вони відхилені від нормального положення, то утворюються завихрення в кров’яному руслі;
 • якщо є вроджений дефект – протока в області між серцевими перегородками або зайвий посудину між артеріями.

Під час внутрішньоутробного періоду – поки не працюють легені – плоду необхідні протоки між шлуночками. Але вони повинні закриватися при першому подиху. З’являється порок серця при недорозвиненні або патології серцево-судинної системи.

Класифікація шумів

Функціональні шуми або безпечні виникають у 40% дітей. Вони виявляються в перші дні після народження і проходять самостійно, поява їх обґрунтовано адаптацією організму до позаутробних умов існування. При апаратному обстеженні не виявляється ніяких патологій.

Патологічні шуми. Їх наявність можуть супроводжувати такі симптоми: ціаноз, задишка, утруднене або прискорене дихання; або тільки прослуховуватися при обстеженні. Якщо апаратна діагностика не виявила значних змін, дуже часто лікарі приймають позицію спостерігачів – так виражено протікає адаптація або виявляють себе приховані вади розвитку. Немовля обстежують через 1-2 тижні після народження – в залежності від загального стану і потім приймається рішення – потрібно лікування чи ні.

Вроджені шуми виявляються в перші години життя дитини. Їх причини – вади розвитку – з’ясовуються. З незначним вадою люди можуть жити все життя. Якщо ж супутні симптоми при шумах в серці у новонародженого – дихальна і рефлекторна недостатність, ціаноз або синюшність шкіри, затримка в розвитку, то лікування необхідно починати відразу ж після виявлення патології. У більшості випадків проводяться оперативні втручання.

Шуми в серці можуть мати і набутий характер – дитина може захворіти одразу ж після появи на світ, або отримати ускладнення від інфекції в перший рік життя.

На тлі інфекції запальний процес охоплює серцеві клапани, що викликає порушення функції серця. Однією з таких набутих патологій є ревматизм.

Діагностика захворювань

Навіть невеликий шум в серці у новонародженого вимагає серйозної уваги. Якщо у немовляти його
виявили при народженні, обов’язково починаються діагностичні заходи, щоб визначити механізм виникнення патології.

Вивчається анамнез – генетичні фактори, шкідливі звички батьків, аналізується перебіг вагітності – якщо є можливість появи кардіологічного захворювання, його потрібно виявити з самого початку.

Немовля направляють на консультацію до кардіолога і апаратні діагностичні процедури – ЕКГ, УЗД, рентген серця, Ехокг з доплерографією – проводяться повторно.

Які необхідні обстеження, визначає лікар. При виявленні патологій розробляється терапевтична схема і призначаються необхідні лікувальні заходи.

Усунення порушень роботи серцево-судинної системи

Певної схеми лікування шумів в серці не існує. Рішення приймає лікар по кожному маленькому пацієнту індивідуально, на підставі оцінки клінічної картини.

Умовно немовлят першого року життя ділять на 3 категорії.

 • 1 – патологія серця несумісна з життям. Їх відразу ж направляють в кардіологічний
  стаціонар для проведення необхідного лікування. Якщо коригування внутрішньоутробної патології виявилася успішною, надалі таким дітям призначається підтримуюча терапія і їх ставлять на облік до кардіолога;
 • 2 – проведення оперативного втручання заважають супутні патології. Новонароджених 1 і 2 групи серед всіх немовлят досить багато – близько 15%. Дуже прикро, що більшість батьків самі винні в подібному результаті – шкідливі звички на тлі нездорової спадковості або набутих захворювань виникають патологію у формуванні і розвитку серцево-судинної системи у плода;
 • 3 — група найчисленніша. Кардіологічні порушення у немовлят мінімальні, і – якщо при диспансерному спостереженні та лікуванні розвиток порушень вдається загальмувати – надалі діти можуть вести нормальний спосіб життя.

Батькам не варто впадати в паніку при виявленні шумів в серці у немовлят. При сучасному рівні розвитку медицини більшість порушень розвитку коригуються в перший рік життя з допомогою медикаментозного лікування або кардіологічних операцій.

Надалі потрібно буде мінімальною коригування, і дитина стане вести звичайне життя. Якість її повністю залежить уваги і економічних можливостей батьків.

Залишити коментар