Як діагностувати і лікувати гіперпластичний гастрит?

Хронічний або гострий гіперпластичний гастрит – одна з найбільш важких форм гастриту, захворювання, що уражає слизову оболонку шлунка. Під час хвороби слизова розростається, вогнища локалізуються в окремих частинах органу або патологія поширюється на всю порожнину шлунка.

За симптомами захворювання нічим не відрізняється від звичайного гастриту і діагностується тільки після ФГС-обстеження. Початкова стадія найчастіше протікає без вираженої симптоматики.

Розвиток гастриту гиперпластического

Причиною розростання слизової є зовнішні і внутрішні фактори в сукупності. Під впливом зовнішніх факторів в шлунок потрапляють роз’їдають слизову речовини – продукти, що стимулюють підвищене виділення жовчі, панкреатичного соку і соляної кислоти. Якщо такий харчовий режим постійний, клітини слизової не встигають регенеруватися і процес оновлення порушується.

Клітини диференціюються в формі кишкового епітелію, виявляється гіперплазія.

Оскільки кожна органічна тканина виконує тільки свої функції, кишкові клітини в шлунку не всмоктують поживні речовини, тому ендокринна і кровоносна система «не розуміє», що відбувається, і дає сигнал до вироблення підвищеної кількості соляної кислоти.

Соляна кислота руйнує здорову слизову оболонку, викликаючи атрофовані ділянки. Шлунковий сік перестає виділятися в необхідній кількості – процес перетравлення їжі порушується.

Класифікація захворювання, його симптоми

Розрізняють кілька форм гиперпластического гастриту.

Зернистий. Патологія стосується дрібних вогнищ слизової шлунка, які за виглядом нагадують зерна – це видно вчасно ФГС-обстеження. Зазвичай пошкодження розташовуються на передній стінці, у рідкісних випадках з’являються на задній. Диференціюється як антральний гіперпластичний гастрит.

Гігантський гастрит або хвороба Менетріє. Для нього характерні множинні доброякісні новоутворення у вигляді аденом. У більшості випадків на їх поверхні виявляються ерозії. Захворювання поширюється на антральний відділ.

Бородавчастий гастрит – з назви зрозуміло, що новоутворення поодинокі, за формою нагадують бородавки. Також приводить до дегенерації слизової антрального відділу шлунка.

При поліповому гастриті ділянки атрофії чергуються з поліпами і гипертрофическими складками. У більшості випадків новоутворення локалізуються на задній стінці шлунка.

Хронічний гіперпластичний гастрит по симптоматиці нічим не відрізняється від звичайної форми з підвищеною кислотністю. Хворого турбують – більшою мірою після їжі – біль, метеоризм, печія.

При загостренні стану виникають такі симптоми:

 • гострий біль у ділянці епігастрію;
 • розлад кишечника;
 • підвищене слиновиділення;
 • блювота і нудота;
 • підвищення температури.

Атрофічний гіперпластичний гастрит – найнебезпечніша різновид хвороби. Початок цієї форми хвороби протікає без виражених симптомів і в подальшому може розвиватися без хворобливих відчуттів.

Це дуже небезпечний ознака – він говорить про початковій стадії переродження в ракові утворення.

При антральному атрофічному гастриті слизова оболонка запалюється в пілоричному відділі шлунка, який виходить в кишечник.

Поступово атрофічний процес поширюється на весь орган. Залози, розташовані в пілоричному відділі, заміщуються фіброзною тканиною, і захисна слиз перестає вироблятися, що призводить до поразки всього органу соляною кислотою. При атрофічному гиперпластическом гастриті виникають великі ділянки гіперплазії, дегенеративні зміни охоплюють антаральный відділ. Є ризик переродження хвороби цієї форми в карциному шлунка.

Діагностика хвороби

Для діагностики гиперпластического гастриту проводиться ФГС – дослідження. У рідкісних випадках проводять рентгеноскопію із застосуванням контрастної речовини.

Для лікування атрофічного гиперпластического гастриту необхідно обов’язково диференціювати злоякісний процес – зразок тканини для гістологічного обстеження відщипують під час ФГС.

Лікування гастриту гиперпластического

Рідко коли захворювання починають лікувати на ранній стадії – зазвичай до офіційної медицини
звертаються, коли гастрит вже хронічний. Основним терапевтичним заходом в комплексному лікуванні хвороби є дієта стіл за Певзнером 1.

Перед призначенням лікарських препаратів проводиться обстеження на хелікобактер пілорі – аналіз крові з вени. Терапевтична схема коригується залежно від присутності цих патогенних мікроорганізмів.

Якщо захворювання спровокувала патогенна флора, то призначається комплекс антибіотиків. Обов’язково застосовуються антацидні засоби, інгібітори протоновой помпи, ліки, які нормалізують кислотність шлунка, ферментні препарати. У випадку атрофічного гастриту, викликаного аутоімунними захворюваннями, використовуються глюкокортикостероїди.

Для видалення поліпів і розрослися атрофічних ділянок може знадобитися оперативне втручання, яке в даний час проводиться за допомогою ендоскопічних методів.

Дієта при гастриті гиперпластическом

Для гострого періоду призначаються столи за Певзнером 1а і 1б. Стіл 1а. Вуглеводні продукти дратують кишечник хворого, тому в складі денного меню не більше 200 г вуглеводів і 100 г білків і жирів – всі вважається в чистому вигляді.

Прохолодна їжа – нагрівання не вище 50?С, холодна їжа виключається. Режим харчування – дробовий – 6 прийомів на день. Їжа м’якої консистенції, без спецій і солі.

Раціон складають з молочних супів з крупами, манкою, гречкою, вівсянкою:

 • Пісне м’ясо або риба раз на добу; овочі не кислі, пюре з дитячого харчування;
 • Солодке: мед, цукор, кисіль, желе молочне;
 • Яйця всмятку, бовтанка з муки для дитячого харчування, слабкий чай.

Стіл 1б. Дратує кишечник їжі слід уникати, але раціон вже можна розширити. Калорійність 2400 ккал/добу. Вуглеводів до 350 г, жирів до 100г. До джерел вуглеводу, переліченим у 1а, додаються підсушені бісквіти і вчорашній білий хліб.

У день випічки до 100г.

 • Дозволяється сметана, приправи з сметани без прянощів, сир – все як і раніше перетирається через сито;
 • Не допускаються кислі страви або продукти з кислинкою;
 • М’ясні продукти: кролятина, птиця, пісна яловичина. Всі готують тільки варене і тушковане, ніякого відкритого вогню або смаження;
 • Десерт: фруктове желе, кисіль, слабкий чай, відвар шипшини;
 • Ніяких спецій.

Вітаються відвари, які допомагають стабілізувати загальний стан: відвари шипшини, звіробою, полину, за 30 хвилин до їжі. Коли здоров’я хворого достатньо стабілізувалося, переходять на дієтичний стіл №1. Стійка ремісія після гиперпластического гастриту настає протягом 3-5 місяців.

Меню складається з продуктів, типових для даної місцевості, їжа також не повинна подразнювати слизову оболонку травних органів, тобто температура страв залишається постійною. Дорослій людині, що займається фізичною працею, потрібно на добу не менше 2800 ккал. В денному меню 100 г білків, 100 г чистих жирів, і вуглеводів – 400-500г.

Калорійність дієт №1 і її різновидів – 1а і 1б коригується індивідуально, залежно від загального стану пацієнта і професійної зайнятості.

Дотримуватися дієти №1 необхідно ще протягом півроку, і надалі уникати вживання продуктів, що збільшують секрецію травних органів. Бажано відмовитися від шкідливих звичок – куріння та алкоголю, так як їх впливу дратують слизову.

Гіперпластичний гастрит вважається небезпечним захворюванням і без відповідного лікування слизова шлунка може метастазироваться.

Залишити коментар