Хибнопозитивний тест на вагітність: причини

Ще півстоліття тому, щоб дізнатися про вагітність, доводилося здати багато аналізів. Сьогодні ж все простіше, адже в продажу з’явилися спеціальні тести. Але і тут є свої мінуси – іноді їх неточний результат. Якщо ви отримали хибнопозитивний тест на вагітність, з’ясувати причини цього буде нескладно, особливо коли знаєш, що і де шукати.

Експрес-метод: як це працює?

Насправді будь-який із запропонованих в аптеці тестів не може визначити наявність вагітності як такої, тобто не розрізняє, имплантировался ембріон в матку чи ні. Смужки реагують лише на певний рівень ХГЛ у сечі. Сам по собі цей гормон міститься в сечі постійно, а після зачаття його рівень починає інтенсивно рости, тим самим попереджаючи про жінку передбачуваної вагітності.

Варто врахувати той факт, що не всі смужки мають високий рівень чутливості. У продажу можна знайти упаковки з позначеннями 10 ммо/мл або 25 ммо/мл Перші мають низьку частотність і покажуть правильний результат лише на 10-15 добу після зачаття. Другі ж можна використовувати через 5-7 днів.

Як людський фактор впливає на результат?

Як показує практика, на 100% неможливо довіритися нічому, що прямо або побічно пов’язано з людським фактором. Домашні тести на вагітність тому не виключення. І якщо навіть не брати в розрахунок неправильне виробництво або зберігання тестів, варіантів втручання ззовні уникнути практично неможливо.

З найбільш поширених помилок можна виділити такі:

  • Знову ж таки на першому плані стоїть недотримання правил. Наприклад, на упаковці чітко зазначено, що тест потрібно проводити тільки вранці і обов’язково використовуючи чисту ємність для збору сечі. І якщо ви знехтували такими порадами, можете отримати помилковий результат.
  • Другий фактор – це психологія жінки. Після багатьох невдалих спроб зачати малюка на черговому тесті на вагітність раптом з’являється слабка друга смужка. Що це може означати? Варіантів два: або сама підсвідомість грає з жінкою злий жарт, або це зовсім не смужка-привид, а лише стик нанесення реактиву.

Як бачите, варіантів одержання помилкового результату може бути багато. Якщо тест показує одну смужку, а при здачі аналізу крові вагітність підтвердилася, його результати вважаються ложноотрицательными. Коли відбувається навпаки: домашня діагностика виявила вагітність, а лікар ні, хибнопозитивний тест. На цьому ми й зупинимося більш докладно.

Уявна вагітність та її причини

З цілком очевидних причин хибнопозитивний тест на вагітність можна отримати набагато рідше, ніж псевдонегативний. У всьому знову «винен» гормон ХГЛ. Справа в тому, що його рівень у сечі ніколи не може підвищитися мимовільно, для цього обов’язково має щось змінитися в гормональному фоні або ж самому організмі, наприклад:

  • Вживання деяких рідин може стати причиною помилкового визначення вагітності. Експрес-тести знаходять рівень ХГЛ не тільки сечі, але і можуть визначити в крові, слині, грудному молоці. Проте покладатися на відповідь такого тесту безглуздо.
  • Менопауза сама по собі характеризується гормональною перебудовою організму. І хоча ХГЛ у крові або сечі саме в цей період міститься мало, деякі особливо чутливі тести примудряються його вловити.
  • Після недавнього викидня або перенесеного аборту покладатися на результати тесту теж не варто, принаймні, до тих пір, поки рівень гормонів не прийде в норму.
  • Прийом гормональних лікарських препаратів або контрацептивів впливає на результат при проведенні домашньої експрес-діагностики. Зазвичай при плануванні вагітності лікарі відміняють прийом таких коштів і по можливості замінюють їх не менш ефективними негормональними аналогами.
  • Деякі патологічні зміни організму і новоутворення репродуктивної системи жінки теж можуть показувати 2 смужки на тесті без підтвердження вагітності лікарем.

Ось так по крупинках ми і прийшли до підсумкового результату: домашні тести можуть помилятися і причин цьому досить багато. При цьому вкрай складно визначити в домашніх умовах, яка з них в тому або іншому випадку є приводом для двох смужок.

Що робити, якщо тест заблукав?

Логічно було б припустити, що отримавши дві смужки на тесті, необхідно звернутися до лікаря і здати для підтвердження аналіз крові. Але спочатку можна спробувати провести повторну діагностику з використанням тесту іншого виробника і більшого рівня чутливості. Для оцінки результатів можна запросити подругу або маму на той випадок, якщо з’явиться смужка-привид.

І ось тільки після повторної маніпуляції можна піти до лікаря, який і обере подальшу тактику. Як правило, якщо хибнопозитивний тест на вагітність вийшов при гормональному збої, проводиться медикаментозна терапія. А ось при підозрах на кісту або пухлина доведеться пройти додаткові тести.

Підводячи підсумки всього вищесказаного, можна подумати, що покладатися на тести не можна. Однак помилки трапляються вкрай рідко. Просто не потрібно ставитися до експрес-тестів, як до можливості самостійно ставити діагноз. Вони були придумані для того, щоб жінка знала і розуміла, коли настав час звернутися до лікаря. Удачі вам!

Залишити коментар