Харчова селітра і області її застосування

Харчова селітра, або як її ще називають натрієва, представлена як кристалічна тверда речовина, у якого може бути білий колір, але іноді зустрічається з сірим або жовтим відтінком. На смак вона гіркувато-солона і добре може розчинятися у воді, найлегшою вважається калієва. Крім цього, вона виступає як окислювач з дуже сильною дією.

Сире з’єднання є бруднуватою масою, і для того, щоб з неї отримати чистий продукт, її необхідно рекристаллизировать. Вже в більш чистому вигляді продукт являє собою безбарвні блискучі ромбоедричні кристалики, які за своїми властивостями дуже гігроскопічні.

Де застосовується харчова селітра

Натрієва селітра вважається одним з азотних добрив, яке широко використовують у сільській промисловості. Її застосування відбувається на землі, призначеної для вирощування картоплі, різних видів буряків, овочів і ягід, а також у це число входить величезна кількість декоративних насаджень.

Крім цього, речовина вважається фізіологічно лужним добривом, здатним трохи змінити властивості грунту.

Саме з-за цього вона виробляє ефективну дію на території з кислою грунтом.

Застосування харчової натрієвої селітри проходить під час основної посадки в першому місяці весни. В основному це відбувається тоді, коли починають садити різні види буряків, а добриво додають в землю разом з насінням.

Інші застосування

Застосування натрієвої харчової селітри широко поширене і в інших сферах життя.

Вона виступає:

  1. Компонентом у розчинах, які використовують для кислотного травлення труби з нержавіючої сталі;
  2. Інгредієнтом для сольових мастил труб;
  3. Прискорювачем варіння, освітлювачем скла, засіб для знебарвлення;
  4. Компонентом гартівних ванн у металообробній промисловості;
  5. Елементом для ракетного палива;
  6. Компонентом рідкого сольового хладагента.

Використання в харчовій промисловості

В останні кілька десятиліть величезним кроком вперед стало впровадження натрієвої селітри в харчову промисловість. Мова йде багатьох м’ясних продуктах: у першу чергу про ковбасах і делікатесних продуктів копчення.

Саме ця сіль здатна надати рожево-червоне забарвлення продукту з м’яса навіть після термічної обробки, а також подовжує термін його придатності та може зробити смак більш виразним.

Калієва широко використовується в приготуванні м’ясних і рибних продуктів, а також сиру.

Для м’яса і риби вони корисні в процесі в’ялення і копчення, адже з їх допомогою можна добитися привабливого вигляду продукту, а також завдяки антибактеріальній властивості позбавиться від багатьох неприємних моментів, і продовжити термін зберігання.

Харчова калієва селітра та здоров’я

Застосування калієвої харчової селітри нешкідливо в обмежених дозах для дорослого людського організму, але заборонено у продуктах харчування для дітей. Крім цього, харчова добавка має канцерогенну властивість, тому людям, у яких погано функціонує нервова, статева і сечова системи, варто обмежити себе у вживанні продуктів з калієвої селітри.

Кількість нітратів, що потрапляють в організм через продукти в обмежених дозах, практично не несе шкоди для здоров’я, але все ж, не рекомендується вживати їх в їжу щодня.

Чому необхідно застосування харчової селітри

Калієва використовується в посолі сыровяленой ковбаси, для шинки і копчення м’яса і сала. Для варених та інших видів ковбас вона здатна надати червонуватий відтінок, адже без її додавання готовий продукт виглядав би як звичайне варене м’ясо, тобто неапетитно – злегка сірого кольору.

Крім цього, за допомогою харчової селітри для копчення можна позбутися від патогенних бактерій, і зменшити їх зростання.

Таким чином, це запобіжить поява в їжі бактерій ботулізму.

Такий факт надзвичайно важливий за умови копчення або соління м’яса в домашніх умовах. Але не варто переживати про те, що калієва неймовірно шкідлива. Якщо використовувати її приготування продукту за рецептом, то ви ні в якому разі не переборщіть. Краще всього, якщо на кухні знайдуться точні ваги. Але якщо кидати харчову добавку «на око», то все ж, можна перестаратися.

Якщо смак ковбаси чи м’яса стане солоним – значить, ви все ж таки переборщили. Звичайно ж, є цей продукт буде вже неможливо не тільки через солоного смаку, але і тому, що це шкідливо і небезпечно для здоров’я. Перевищений допустимий кількість харчової селітри для копчення та соління – це отрута, і варто завжди про це пам’ятати!

Аміачна селітра

Використовують аміачну селітру виключно як популярний і високоефективне добриво, і до харчової промисловості вона ніякого відношення не має. Варто відзначити, що вона містить близько 35% азоту, в той момент як натрієва тільки 15%. Але і дію вона надає більш сильний. Завдяки тому, що азотне з’єднання може дуже швидко розчинятися у воді, вона також миттєво діє на рослину.

У весняну пору азотне з’єднання використовують як підгодівлю для багаторічних рослин, які приносять плоди, а також для декоративних рослин, газонів з травою.

Найкраще удобрювати нею землю після того, як зійшов сніг, при цьому розподіляти необхідну кількість рівномірно по всій площі.

Отже, калієва і натрієва селітри потрібні в харчовій промисловості, а деколи їх застосування просто необхідно. Однак уважно потрібно звертатися з цією добавкою при процесі копчення і в’ялення ковбаси, м’яса або сала (особливо в домашніх умовах!), дотримуватися всі необхідні норми і слідувати виключно рецептом.

Крім цього, використовується натрієва селітра і в сільському господарстві в якості добрива для багатьох культур, дерев і інших рослин. Вона допомагає їм швидше рости і зводить до мінімуму появу різних шкідників. Але і тут потрібно чітко слідувати інструкції, що додається до добрив.

А ще ми повинні пам’ятати, що харчові добавки увійшли в наше життя, щоб у якійсь мірі полегшити її. Але у всьому потрібна міра, інакше можна завдати здоров’ю непоправної шкоди.

Залишити коментар