Вправи на фітболі для немовлят

Фітбол або швейцарський м’яч, по істині, геніальний винахід. Його придумали як тренажер для оздоровлення дітей та дорослих. Як мовиться, все геніальне просто: великий пружний м’яч сьогодні використовується в багатьох програмах тренувань в залі і вдома.

Існують десятки програм з оздоровлення з використанням фітболу, розраховані на різні групи користувачів. Уявіть собі, що є навіть спеціальні вправи для немовлят від 1 до 6 місяців.

Такий нехитрий тренажер, як фітбол, дозволяє тренувати більшість груп м’язів людського тіла. Найчастіше він застосовується в аеробіки, фітнес, пілатес. З його допомогою можна виправити поставу, поліпшити координацію і підвищити гнучкість. Виникає питання: які вправи на фітболі, з якою метою рекомендовані для немовлят, скажімо, в 1 місяць? Малюк ж абсолютно нездатний самостійно тренуватися, так і тільцем своїм керувати не може!

Цілі і завдання вправ на фітбол для немовлят

Старші діти, хто вже може самостійно рухатися, дуже люблять возитися з величезним м’ячем.

На ньому можна стрибати, гойдатися, лежати животом вниз на спині, котити по кімнаті, піднімати в руках і затиснутим між колін. Є вправи типу планки, а також віджимання від фітболу і безліч інших способів використовувати швейцарський м’яч у тренуваннях.

Практично нічого з перерахованого дитина самостійно робити не може. А от з мамою, цілком. До речі, деякі матусі використовують фітбол навіть під час заколисування дитини. Сиди собі з дитиною на руках, ритмічно великий, укачивай дитину.

Заняття на швейцарському м’ячі дозволяють:

  • зняти м’язовий гіпертонус (це вправа на фітболі дуже корисно для немовлят 2, 3, 4 місяців);
  • розвивати і зміцнювати м’язові тканини ніжок, ручок, спинки, животика;
  • масажувати тільце малюка, стимулювати функціональність органів і систем;
  • запобігти шлункові кольки;
  • поліпшити травлення;
  • розвивати вестибулярний апарат;
  • покращити координацію;
  • запобігти розвиток або прогресування неврологічних проблем.

Тільки в 4 місяці дитина зможе цілком впевнено тримати голівку, до цього часу деякі вправи на фітболі треба виконувати обережно. Як правило, діти добре реагують на гімнастику. Адже вона не виснажує, це весело, досить ефективно. Якщо з перших днів життя правильно розвивати малюка фізично, це дозволить виростити здорового, міцного дитини.

Основні правила ефективних тренувань з фітболом

Що може бути складного в використанні швейцарського м’ячі для тренування?

Є кілька рекомендацій, як уникнути неприємностей під час занять, доставити радість малюкові, а тельцю – користь. Наприклад, набагато ефективніше здійснювати гімнастику в ранкові години, коли малюк ще сповнений енергії і менш вередливий. Можна це робити за півгодини до годування, тоді у дитини поліпшиться апетит. Або після, для стимуляції травлення, але тільки не раніше, ніж через півтори години від моменту годування.

Малюка нічого не має турбувати, він повинен бути спокон, розслаблений. В 3 місяці багатьох малюків переводять на комбіноване або повністю штучне вигодовування, що нерідко супроводжується метеоризмами, запорами, кольками. Такий дитина під час вправ на фітбол може почати вередувати. Деякі діти довго не можуть освоїтися з новим предметом. Тому не варто змушувати дитину займатися. Перші тренування зазвичай нетривалі, з мінімальним комплексом навантажень.

Вправи для немовлят на фітболі в 1 місяць – це комфорт і безпеку при виконанні традиційної гімнастики немовлят. Багато матусь з часом розробляють власний комплекс занять, перетворюючи тренування в веселе і корисне розвага. Які вправи на фітболі для грудничка можна включити в гімнастику в 2 місяці? І наскільки вони відрізняються від вправ для немовляти, наприклад, в 6 місяців?

Гімнастика для немовлят з використанням швейцарського м’яча

Далі будуть запропоновані варіанти вправ на фітбол для немовлят, які ускладнюються хіба що з віком, але в цілому, що в 3 місяці, що у півроку, що в місячному віці, техніка залишається аналогічною. Гімнастику потрібно робити кожен день. Це дозволяє підтримувати малюка в хорошому фізичному стані, розвивати м’язи і суглоби, стимулювати метаболічні процеси.

Рух – це життя! З цим не посперечаєшся. Сучасні матусі вже давно відійшли від практики тугого сповивання. І, як свідчать останні спостереження педіатрів, дітки набагато раніше проявляють інтерес до пізнання світу, швидше вчаться повертатися набік і розгортатися ні животик. У них швидше розвивається дрібна моторика, раніше починають повзати, а потім ходити.

Багато чого, звичайно, залежить і від мами. Якщо не нехтувати правилами догляду за малюком, і з перших днів життя робити гімнастику, маленький «першовідкривач» швидше проявить інтерес до більш складним завданням.

«Гойдалка»

Малюк лежить животом на м’ячі з упором на маленькі лікті. Однією рукою мама злегка притискує дитини за спинку, другий бере ближню до собі ніжку.

І поїхали. Покотили м’ячик вперед. Направляюча рука та, що на спинці. Відкотилися у вихідне положення, вже направляюча рука з ніжкою. Знову вперед, і знову назад. Рухи повинні бути легкими, плавними, ритмічними.

Це вправа дуже корисно для стимуляції м’язів шийно-плечового відділу. Дитина навчається тримати голівку. Грудничка 1 місяць від роду можна не тримати за ніжку, а підтримувати обома руками за талію. Ви побачите, як при прокаті м’яча вперед малюк буде ворушити ніжками, прогинати спину, «включати» в роботу м’язи спини і нижніх кінцівок.

«Карусель»

Це вправа дуже схоже на попереднє. Тільки рухи відбуваються не по прямій, а по колу з невеликою амплітудою. За годинниковою стрілкою і проти. Хороша вправа для тренування вестибулярного апарату. Уважно спостерігайте за дитиною, її реакцією і станом.

«Пружинка»

Положення малюка незмінно. Рухи з м’ячем аналогічні «Гойдалок» і «Каруселей» з однією поправкою – надаємо м’ячу вібрацію. Для цього рука, що на спинці викликає погойдування м’яча. Всі дії відбуваються одночасно.

«Аверс і реверс»

Тепер все те, що Ви робили в перших трьох вправах, повторіть з малюком, лежачи на спинці. Акуратно притримуйте дитину. Не робіть різких рухів. Слідкуйте за реакцією і сприйняттям. Якщо дитині не подобається, зупиніться, змініть позу або взагалі припиніть тренування. Перший час гімнастика з фітболом буде займати не більше п’яти хвилин, поки малюк повністю не освоїться, тобто трохи підросте і зміцніє. Потім буде легше і Вам, і Вашому чаду.

«Злови!»

В 4 місяці дитина вже активно хапає все навколо, і вправи на фітболі можна включити додаткові завдання. Перед м’ячем розташуйте різні дитячі іграшки, які дитина вже знає. Дитину кладуть на м’яч животиком. Мама притримує за талію з двох сторін. Тепер котите малюка по м’ячику вперед, щоб ручками він міг дотягнутися до іграшок. Потім назад. Вперед-назад, вперед-назад. От побачите, з часом малюк все сильніше хотіти схопити яку-небудь іграшку, і обов’язково доб’ється свого.

Вправа на розкриття долоньок

Водите ручки дитини долоньками по поверхні м’яча. Це розвиває тактильні відчуття, призводить до кращого розкриття долоньок. Для суглобів пальчиків проста тренування.

«Метелик»

Сядьте на ліжко, додайте фітбол між ніг. Укладіть малюка обличчям вниз. Акуратно розводьте маленькі ручки в сторони. Тепер кругові рухи вперед, як би крокуючи по м’ячу ручками.

Переверніть дитину на спинку. Кругові рухи ручками. Додайте до них «обнімашки». Ця вправа сприяє розвитку плечового суглоба.

«Велосипед»

Малюк «їде» на м’ячі, а мама в цей час його ніжками «крутить» уявні педалі. Спочатку ритмічно, потім з натяжкою по черзі на кожну ніжку.

«Бокс»

Укладіть дитину спиною на м’яч, його долоньки в Ваших. Тепер «боксуємо» ручками без різких рухів.

«Танцюрист диско»

Вправа виконується лежачи на спинці. Візьміть ліву ногу і праву ручку. Наближайте їх один до одного, згинаючи в лікті і коліні. Раз-два, раз-два. Змініть сторону.

«Коник»

Стрибки на фітболі стоячи. Притримуйте малюка. Тепер легка «пружинка». Цю вправу можна робити тільки тоді, коли малюк тримає голівку, або притримуйте його за спинку по всій довжині. Зміцнюються м’язи, кістки і суглоби нижніх кінцівок, малюк впевненіше стає на стопу. Згодом вправу можна ускладнити, збільшивши амплітуду стрибка вгору. Завдання виконуйте тільки вдвох, постійно тримаючи малюка на такому нестійкому круглому тренажері.

Швейцарський м’яч – унікальний тренажер, простий і, разом з тим, універсальний. З його допомогою можна придумувати всілякі вправи для немовлят і дітей старшого віку. По суті, вправи на фітболі – це та ж гімнастика для немовлят, тільки зручна її форма.

Залишити коментар