Вправи для розвитку мовлення дитини

Реалії сучасного життя такі, що надають підростаючому людині величезний вибір можливостей для дозвілля, що виключає таке необхідне людське спілкування: це інтернет, соціальні мережі, перегляд телевізійних програм замість читання книг.

В результаті на момент надходження дитини в школу, виявляється, що навички зв’язного мовлення у нього знаходяться на неймовірно низькому рівні, а для повсякденного спілкування йому вистачає групи односкладових речень і обмеженого словникового запасу. Щоб забезпечити дошкільнику безпроблемне вступ до навчального закладу, батьки змушені звертатися до фахівців-педагогів.

Між тим заняття з розвитку мовлення в домашніх умовах не є привілеєм дипломованих фахівців, а під силу звичайним батькам. Приділивши всього 15-20 хвилин на день занять, батьки істотно поліпшать якісні показники зв’язного мовлення дитини.

Вправи для розвитку мовлення можна знайти в різних посібниках і довідниках, присвячених дошкільного виховання. Але для того, щоб домашній урок був ефективним, важливо розуміти, які типи завдань існують і як їх повноцінно використовувати, проводячи заняття з розвитку мовлення в домашніх умовах.

Освоєння нових лексико-тематичних словникових груп

Завдання, пов’язані з вивченням слів різноманітної тематики, необхідні в першу чергу для поповнення словникового запасу дитини, розширення його мовленнєвих здібностей, відходу від звичної для нього односкладною (ситуативної) мови.

Урок, присвячений лексико-граматичної групи «Осінь»

Наочний матеріал:

 • картинки з книг або навчальних посібників;
 • картки дитячого лото;
 • сімейні фотографії на осінню тематику;
 • вірші російських поетів про осінь.

Покажіть дитині картинку з книги або фотографію із сімейного архіву, що зображає осінній час року. Проаналізуйте типові ознаки осені. Пригадайте, як називаються осінні місяці. Пофантазуйте, одночасно тренуючи логічне мислення: що буде, якщо не опаде листя, птахи залишаться зимувати і не полетять у теплі країни, а зайці не змінять свої шубки з сірих на білі?

Оберіть кілька картинок чи фотографій, що зображують, як проходить осінь в різних місцях: лісі, місті, селі. Які події відбуваються в цей час року, чим відрізняється осіння пора в лісі від осені в місті?

Разом з дитиною вибрати з наявних карток дитячого лото предмети, які, напевно, стануть в нагоді в осінньому місті або лісі: парасольку, гумові чоботи, плащ, кошик для грибів і т. д. Попросіть юного учня розповісти, коли йому можуть знадобитися ці предмети, як їх треба використовувати.

Читаємо вірші про осінь

Прочитайте кілька віршів російських поетів про осінній порі: А. Плещеєва «Осінь», В. Буніна «Листопад», Б. Пастернаку «Золота осінь». Поясніть дитині значення незнайомих йому, застарілих слів (терем, небо, блакить, вінець, флігель). Спробуйте разом з дитиною підібрати синоніми до цих слів, використовуючи сучасну лексику.

Урок, присвячений лексико-граматичної групи «Професії»

Для цього заняття знадобляться:

 • Картинки із зображеннями людей різних професій: лікар, міліціонер, перукар, кухар, шофер.
 • Картинки з дитячого лото, зображують інструменти праці, необхідні людям різних професій: фонендоскоп доктора, ополоник кухаря, міліцейський жезл міліціонера, палітру з фарбами художника.
 • Тексти віршів Дж. Родарі «Чим пахнуть ремесла» і В. Маяковського «Ким бути?».

Розкажіть дитині про різноманіття професій. Поясніть, що кожна професія належить до якої-небудь сфері життя людини, наприклад, освіти, медицини, будівництва, мистецтва чи спорту. Покажіть тематичні картинки, що зображують працівників різних професій. Обговоріть разом з дитиною, чим зайняті люди на картинках.

Розвиваємо уміння аналізувати

Оберіть кілька картинок з людьми різних професій. Наприклад, фотографії або зображення спортсменів: гімнастів, шахістів, баскетболістів.

Поруч покладіть кілька картинок, що зображують представників творчих професій: піаніста, фокусника, співака, балерину. Попросіть дитину розсортувати картинки на дві групи. Нехай він прокоментує свій вибір, пояснить, чому, на його погляд, схожі і чим відрізняються представники цих професійних сфер.

Підказка

Загальна: працівники мистецтва і спортсмени виступають на публіці, представляють країну на конкурсах, користуються популярністю глядачів та вболівальників.

Відмінності: спортсмени демонструють чудеса спритності, витривалості і результати наполегливих тренувань, а працівники мистецтв діють на почуття глядачів, примушуючи їх дивуватися і задуматися.

Читаємо вірші

Прочитайте дитині вірші Дж. Родарі і Ст. Маяковського. Зверніть увагу на слова, зміст яких може бути неясний (скипидар, здоба, рубанок, фасад, пропелер). Обговоріть ті професії, які зацікавили дитину найбільше.

Урок спрямований на відпрацювання навичок словотворення

Вправи по роботі над утворенням різних словоформ бажано включати в будь-який домашній урок з розвитку мовлення, а якщо він буде орієнтований на освоєння нової лексико-тематичної групи, тоді можна використовувати ті слова, які вивчаються в його контексті.

Освіту якісних прикметників (позначають властивості предмета).

З м’яса роблять … продукти (м’ясні). Можна перерахувати види м’ясної продукції: (ковбаса, шинка, сосиски)

З дерева роблять… предмети (дерев’яні). Які?

З паперу роблять… продукцію (паперову). Яку?

Утворення форм множини.

Відберіть кілька карток дитячого лото із зображеними на них предметами в однині і множині (підійдуть картки математичного лото).

Потренуйтеся, складаючи словникові ланцюжка:

Одне яблуко – яблука – багато яблук.

Один гуска – гуси – багато гусей.

Одна тарілка – тарілки – багато тарілок.

Освіта зменшувально-пестливих форм, назв дитинчат тварин:

Ключ – ключик, кіт – котик, стіл – столик, килим – килимок;

Лев – левеня, сова – совеня, заєць – зайченя, кот – кошеня;

Зверніть увагу дитини на те, що є цілий ряд назв дитинчат тварин, які позначаються іншим, не схожим на назву дорослої тварини, словом. Наприклад:

Свиня – порося, собака – цуцик, корова-теля, курка-курча.

Логопедичні вправи

Заняття з розвитку мовлення краще починати з комплексу вправ з артикуляційної гімнастики. Крім цього урок з розвитку зв’язного мовлення повинен включати в себе методики, що сприяють розвитку правильної артикуляції, тренування мовленнєвого дихання та відпрацювання звуків, вимова яких викликає труднощі.

Як правило, найбільш важкими в вимові звуків для дошкільника є звуки «р», «л», «з», «ш», саме тому постановці їх правильної артикуляції слід приділити максимум уваги.

Чудовим мовним матеріалом для закріплення правильного вимови складних комбінацій звуків є скоромовки. В них представлені поєднання найбільш складних для виступаючи звукосполучень. Роботу зі скоромовками краще починати вже після того, як дитина освоїв вимова звуку «р», звуку «л», звуку «с», шиплячих «ш» і «щ» в окремих складах і словах.

Фактори ефективного мовленнєвого розвитку дітей

Педагоги виділяють ряд факторів, що роблять безпосередній вплив на процес формування зв’язного мовлення:

 • можливість і інтенсивність спілкування між дошкільням і дорослими;
 • рівень культури мовлення в тій мовному середовищі, де зростає дитина;
 • роль художньої літератури у вихованні та освіті дошкільників;
 • залучення до різних видів мистецтва: театру, балету, опери;

Ці засоби розвитку мовлення є найбільш значущими не тільки в процесі мовного виховання людини, але і в справі його загального розвитку як інтелектуального, так і емоційного.

Заняття з розвитку мовлення є необхідним компонентом у дошкільній освіті дитини, стимулюють його до пізнання навколишнього світу, вчать самостійно думати, аналізувати і міркувати.

Для того щоб урок розвитку мовленнєвих навичок проходив цікаво, приносив задоволення і користь маленькій людині, намагайтеся не виконувати запропоновані завдання формально, використовуючи схему «питання – відповідь».

Пам’ятайте, що успіх гарантований у тому випадку, коли позитивне ставлення дорослих, їх інтерес до проведених занять, очевидний і для дітей.

Лекція з розвитку мовлення дитини:

Залишити коментар