Вигин жовчного міхура: симптоми, дієта, лікування дитини та дорослого

Жовчний міхур є одним з найбільш життєво важливих органів людини. Основною його функцією є накопичення і виведення жовчі, необхідної для повноцінного переварювання їжі.

Останнім часом до гастроентерологів все частіше звертаються пацієнти зі скаргами на нездужання, їх причиною є вигин жовчного міхура.

Пристрій і функції жовчного міхура

Будова жовчного міхура має досить простий вигляд.

Він схожий на порожнисту грушу, у ньому виділяються такі складові:

 • дно;
 • тіло;
 • шийка.

З шийки виходить протока, яка з’єднує орган з печінкою, утворюючи загальний канал для циркуляції жовчі.

Печінка синтезує жовч безперервно, тому так важливо мати здоровий орган, який послужить як резервуара. У жовчному міхурі секрет зберігається в більш згущеному вигляді, так як обсяг органу не дозволяє вмістити все, що кількість вироблюваної жовчі. В порожнині міхура під впливом ферментів з неї виводиться вода, що посилює її концентрацію.

Саме в такому загущенном вигляді шляхом скорочення м’язової тканини стінок жовчного міхура секрет надходить у тонкий кишечник.

Сама жовч в надмірній кількості дратує кишечник, шлунок і печінку через те, що продукти її розпаду містять токсичні речовини. Нормально функціонуючий жовчний міхур виключає цю проблему.

Порушення в роботі жовчного міхура

Однак орган під впливом різних факторів може деформуватися, в основному такі зміни відбуваються в області з’єднання дна та тіла жовчного міхура. У таких випадках діагностують вигин в тілі жовчного міхура.

В гастроентерологічної практиці зустрічаються випадки, при яких виникає вигин шийки жовчного міхура. Іноді відбувається перетяжка органу відразу в декількох місцях, після чого він може мати абсолютно будь-яку форму.

Причини захворювання

Деформація органу може бути викликаний безліччю причин, в залежності від яких спостерігаються відмінності в прояві симптомів захворювання.

Здебільшого дефект зустрічається серед людей похилого віку, однак вигин жовчного міхура у дитини – не таке вже рідкісне явище.

 1. Захворювання органа, що зачіпає стінки жовчного міхура. Нерідко вигин виникає при наявності холециститу, особливо ризик підвищується, якщо хвороба має гострий або хронічний характер. Наявність каменів в порожнині жовчного міхура також сприяють деформації органу.
 2. Застої жовчі;
 3. Підняття важких предметів і різка рухова активність, що тягнуть за собою деформацію органу з своєї осі;
 4. Спайки на жовчному міхурі;
 5. Збільшений розмір органу;
 6. Неправильне харчування, в результаті якого орган деформується під впливом надлишків жиру, що відклалися на його стінках.

Такі причини набутого вигину жовчного міхура.

Вроджений вигин міхура

Існує і вроджений вигин жовчного міхура. Лікарі не відносять це явище до патології, а вважають індивідуальною особливістю організму. Зазвичай така будова органу не веде до порушення виконуваною нею функцією і не завдає відчутного дискомфорту.

Діагностується вроджений вигин жовчного міхура у новонародженого під час планових ультразвукових обстежень внутрішніх органів дитини.

Як розпізнати наявність захворювання

Людина часом не здогадується про існування такого явища, як вигин жовчного міхура, симптоми якого можуть не проявляти себе довгий час. Більш того, в деяких випадках захворювання може зникнути без терапевтичного впливу.

До загальних симптомів належать:

 • біль з правого боку ребер, що віддають в хребет або лопатку;
 • прискорене серцебиття;
 • зниження апетиту;
 • блювання;
 • порушення в роботі шлунково-кишкового тракту;
 • нестача повітря, хворобливе дихання;
 • підвищене слиновиділення;
 • нудота.

Якщо вигин і перетяжка жовчного міхура виникли внаслідок запалення, симптоми торкнуться самопочуття людини. Пацієнти зазвичай відзначають зміна відтінку шкіри на сіруватий, поява відчуття гіркого присмаку і посилену пітливість.

Якщо виникла деформація шийки жовчного міхура, то больові відчуття поширюються на всю область живота.

В такому стані людина відчуває наступні симптоми:

 • раптове підвищення температури,
 • сильну слабкість,
 • здуття живота, що посилюється після їжі.

Пацієнту необхідно терміново звернутися за медичною допомогою, адже ці симптоми можуть свідчити про потрапляння жовчі в шлунок, що спостерігається при відмиранні шийки жовчного міхура.

Незважаючи на те, що іноді деформація органу носить тимчасовий характер, при прояві будь-якого з перерахованих симптомів слід відвідати лікаря.

Лікування деформації жовчного міхура

Будь-яка форма захворювання діагностують при допомозі ультразвукового дослідження, при якому лікар, вивчивши симптоми, анатомічні особливості органу і точне місце розташування вигину жовчного міхура, зможе розробити стратегію терапії. Зазвичай лікування займає тривалий час.

Вигин жовчного міхура, лікування якого можна здійснювати декількома способами, цілком піддається корекції.

Гарного ефекту для пацієнта допомагає домогтися комплексна терапія.

 1. Фізіотерапія. Для позбавлення від симптомів захворювання досить ефективно застосовують електрофорез з додаванням новокаїну. Непогано працюють у даному напрямку ультразвукові методи і ЛФК.
 2. Зміна харчових звичок. Дієта при жовчному міхурі з вигином сприяє полегшення неприємних симптомів і поступовому відновленню нормального функціонування органу. Основний принцип дієти полягає в дробових прийомах їжі. Така система харчування запобігає застої жовчі, забезпечує її нормальний відтік і підходить для дитини.
 • Дієта передбачає зниження розмірів порцій, а також включення в меню їжі, багатої рослинним білком і жирами.
 • Обов’язковою умовою є дотримання питного режиму.
 • Згідно з правилами дієти, переважають запечені страви і відварені продукти.
 • Категорично заборонено пацієнту тваринні жири, гостра їжа, незбиране молоко, кондитерські вироби, продукти, що мають у складі ефірні масла, і соління.
 1. Рецепти народної медицини. Таке лікування сприяє нормалізації жовчного відтоку. В якості народних засобів використовуються відвари і настої цілющих трав, здатні чинити на організм м’яке жовчогінну дію. У список лікарських рослин входить м’ята, кукурудзяні рильця, ромашка, календула та інші. Народні способи добре допомагають вилікувати вигин жовчного міхура у дитини 6 років і молодше. Трави на дитячий організм діють м’яко і результативно.
 2. Медикаменти. Багатьох пацієнтів хвилює питання, як лікувати вигин жовчного міхура за допомогою зручних у застосуванні таблеток. Медикаментозне лікування передбачає курсове вживання жовчогінних препаратів. Середня тривалість курсу знаходиться в межах двох тижнів. Для закріплення перших результатів лікування знадобиться не менше чотирьох курсів.

Одним з найпопулярніших в даному напрямку є Фламін на основі екстракту безсмертника. Хороші результати показує вживання Одестона, який ефективно бореться зі спазмами жовчних проток і налагоджує відтік секрету в тонкий кишечник.

Також в список діючих лікарських препаратів включені Аритохол, Циквалог і Хофитол, які мають жовчогінну властивість і знімають неприємні симптоми з боку травної системи.

У разі виявлення вродженого вигину жовчного міхура лікування не призначається, за умови, що пацієнта не турбують больові симптоми.

При ранній діагностиці та ефективної терапії прогноз на одужання в більшості випадків сприятливий. У разі наявності перетяжки, повністю перекриває відтік секрету, надія на легке одужання відсутня. Подібне явище може призвести до розриву жовчного міхура. В таких випадках неминуче хірургічне втручання і видалення органу.

Профілактика

 • Кращою профілактикою деформації є дієта, заснована на принципах здорового харчування (застосовно до дитини).
 • Своєчасне лікування запальних захворювань внутрішніх органів суттєво знижує ризик виникнення перетяжок.
 • Не варто піддавати організм важким фізичним навантаженням, щоб уникнути закручування жовчного міхура, особливо якщо мова йде про дитину.
 • Також в якості профілактичного заходу можна іноді вживати трав’яні чаї з додаванням лікарських рослин сприятливо впливають на роботу органу.

Залишити коментар