Видалення аденоїдів: методи лікування та реабілітація

Питання про необхідність видалення аденоїдів турбує практично всіх батьків, які з ним зустрічалися. Це обумовлено як страхом і хвилюванням щодо самої операції, так і можливими ускладненнями, застосуванням знеболюючого і т. д.

У дитини аденоїди: потрібно видаляти чи ні?

Відразу варто відзначити, що лікарі розходяться в думці з цього приводу. Багато з них рекомендують лікувати захворювання за допомогою різних народних і медикаментозних засобів, інші – немає, тобто категорично проти консервативних методів, визнаючи лише хірургічне втручання. Такий вид операцій називається аденотомія.

Необхідність втручання

Лікарі, які виступали за оперативне втручання, рекомендують проводити такі як можна раніше, але тільки за наявності показань. Часто досить важко переконати батьків у необхідності вжиття радикальних заходів. Останні відмовляються сприймати те, що аденоїдні розростання – це не набряк, який може зникнути, а цілком сформоване анатомічне утворення.

Проте потрібно відрізняти патологічне розростання аденоїдів від аденоїдиту – хронічного запалення.

Останнє можна усунути консервативними методами. Рішення про необхідність радикальних заходів повинні приймати батьки спільно з лікарем тільки в тому випадку, коли щадні лікувальні заходи виявилися малоефективними, або в ситуації, коли аденоїдит поєднується з аденоидными вегетациями.

У малюків досить часто спостерігається одночасне зростання піднебінних мигдалин (гланд) і аденоїдів. Подібні випадки, як правило, теж вимагають хірургічного втручання. В іншому випадку, коли є свідчення, але заходи не вживаються, висока ймовірність розвитку ускладнень, наприклад, порушується носове дихання, що, в свою чергу, призводить до поганого розвитку верхньої щелепи, зростання нервового зубного ряду, формування витягнутого обличчя. Надалі може виникнути гіпоксія (кисневе голодування), яке позначиться на самопочутті малюка (підвищена стомлюваність, головні болі, труднощі з навчанням). Висока ймовірність регулярних ГРВІ і нежиті, отитів.

Видалення аденоїдів у дітей під місцевим і загальним наркозом

Ще зовсім недавно операції проводилися без застосування анестезії, однак сучасна медицина передбачає застосування такої. В Європі практично всі клініки виконують подібні заходи з використанням загального знеболювання (наркоз).

Вітчизняні фахівці перейняли досвід зарубіжних колег і більшість клінік виконують аденотомію під загальним наркозом. Це цілком доцільно, так як малюкові легше перенести подібний захід, однак анестезія, як відомо, може супроводжуватись різними ускладненнями.

Крім загального наркозу застосовується і місцевий. Останній передбачає розпилення або змазування слизової глотки знеболюючими речовинами. Цей варіант досить ефективний, але малюк залишається в свідомості і сприймає те, що відбувається навколо. Він може злякатися при вигляді крові, що негативно позначиться на психіці. Тому місцеве знеболююче часто застосовується одночасно з внутрішньом’язовим введенням седативних (заспокійливих) коштів. Тоді дитина знаходиться у свідомості, але стає сонливою, що дозволяє пом’якшити емоційне напруження.

Варто відзначити, що аденотомія може проводитися без знеболювального. Це пояснюється тим, що в розрослися тканинах немає нервових волокон, відповідно, болю не виникне.

Видалення аденоїдів лазером

Даний метод має безліч переваг перед класичним хірургічним втручанням. Наприклад, наслідки для пацієнта практично непомітні. Крім того, ця процедура є малоінвазивною.

До переваг методу належить стерильність операції, мінімальний ризик розвитку кровотечі, висока точність маніпуляцій і короткий період відновлення.

Як видаляють аденоїди у дітей лазером

Методику можна застосовувати практично у будь-якого пацієнта з таким захворюванням. Сам лазер має аналгетичну ефектом, що дозволяє застосовувати місцевий наркоз. Крім цього, фахівець може в кожному конкретному випадку вибрати тип апарату.

Приміром, вапоризація дрібних аденоїдів можлива з застосуванням вуглекислого лазера. Подібна процедура називається лазеротерапія, тому що патологічне розростання тканин не видаляють, а розгладжують.

При дуже великих розмірах аденоїдів можна застосовувати коагуляцію, внутрішньотканинну деструкцію. Однак не завжди достатньо однієї процедури. Операції під загальним наркозом виконують рідко, в основному обходяться місцевим.

Також можлива комбінація стандартного хірургічного втручання і лазера. В ході однієї операції застосовують обидва методи: аденоїди видаляють звичайними інструментами, а залишки патологічно змінених тканин коагулюють лазером.

Застосування подібної технології забезпечує ефективну чистоту слизової оболонки, запобігає рецидивам захворювання. Відновлення відбувається швидко і, як правило, без ускладнень.

Післяопераційний період у дитини після видалення аденоїдів

Після проведення хірургічного втручання може піднятися температура (через добу).
Зазвичай вона не перевищує 38°C. Збити її можна будь-якими жарознижувальними засобами, але заборонено використовувати аспірин, так як він розріджує кров, відповідно, може спровокувати кровотечу.

Також може виникнути одне — дворазова блювота зі згустками крові. Іноді після операції спостерігаються болі живота або розлади стільця. Це пов’язано з попаданням крові в ШКТ.

Подібні явища проходять незабаром самостійно. Поліпшення носового дихання спостерігається практично відразу після операції, а в наступні кілька днів може виникнути гугнявість, закладеність носа, «хлюпання» в носі, що пов’язано з набряком. Набряклість слизової спадає до 10-го дня після операції.

Післяопераційний період передбачає виключення фізичних навантажень на строк до 1 місяця. Протягом перших 3 діб не можна використовувати гарячу воду для водних процедур. Необхідно обмежити перебування на сонці, в жарких приміщеннях.

Також реабілітаційний період вимагає дотримання дієти (від 3 до 7 днів). З раціону виключають тверду, грубу і гарячу їжу. Їжа повинна бути рідкою, але вітамінної та калорійною.

Щоб рана після краще затягнулася, необхідно використовувати назальні краплі. Протягом щонайменше 5 діб застосовуються судинозвужувальні препарати (пр. тизин, нафтизин, глазолин, санорин, назол). Також протягом 10 днів використовують в’яжучі і підсушують розчини (пр. коларгол, протаргол). Крім цього, потрібно займатися з дитиною спеціальної дихальної гімнастикою.

Чи можна видаляти аденоїди дитині влітку?

Операція в обов’язковому порядку є плановою, тобто її виконують, коли у малюка немає гострих захворювань або загострення хронічних.

Так як діти з таким діагнозом часто і тривало хворіють, то знайти відповідне час в холодну пору року досить складно.

Однак влітку подібні заходи не проводять, так як є висока ймовірність кровотеч і нагноєнь. Тому лікарі рекомендують вдаватися до хірургічного втручання в кінці літа або на початку осені.

Можуть аденоїди вирости знову після хірургічного втручання?

Рецидиви не виключаються.

Повторне розвиток захворювання можливо з таких причин:

  1. Якість проведеної операції. Якщо патологічні тканини видаляються не повністю, то висока ймовірність повторного зростання. Тому видалення аденоїдів має проводитися у спеціалізованому стаціонарі кваліфікованим лікарем-хірургом;
  2. Чим раніше проведена операція, тим вище ризик рецидиву. Хірургічне втручання рекомендується після досягнення дитиною 3-річного віку. Але при наявності абсолютних показань цей фактор не грає ролі;
  3. Рецидиви найбільш часто зустрічаються у дітей, які страждають алергією;
  4. Існує таке поняття, як схильність до розростання аденоїдної тканини. В такій ситуації нічого не можна зробити, тому що цей фактор закладається генетично.

Батьки в першу чергу повинні прислухатися до рекомендацій лікаря, адже тільки він може відрізнити патологічне розростання від їх хронічного запалення. Можна спробувати лікування аденоїдів консервативними методами, але якщо такі не дають результатів, не варто зволікати з операцією, так як можливий розвиток ускладнень.

Сучасна медицина пропонує щадні методи видалення аденоїдів, тому не потрібно боятися операції, адже вона спрямована на поліпшення якості життя малюка.

Залишити коментар