Від яких продуктів краще відмовитися при схудненні?

Між тими, хто дотримується різних програм схуднення, і тими, хто цього не потребує (або хоча б так думає), існує велика несправедливість. І полягає вона не в різниці в зовнішньому вигляді і не в меню, а у відношенні до їжі. Слово «не можна» — одне з найнебезпечніших, ненадійних і депресивних, здатних щодня отруювати нам життя.

Можливо, нам ніколи б і не захотілося купити цю булочку, якби на ній не горіли яскравим неоном слова «Тобі цього не можна!». Але ж відмова від шкідливих звичок харчування — це дійсно шлях до стрункості. Як же бути? Від якої їжі відмовитися, а які жертви ми приносимо абсолютно марно?

Ламаємо стереотипи

Почати слід з заборони продуктів, а з правильного ставлення до цих заборон. Замінити слово «не можна» на слово «не хочу» здається складним, але на практиці все виявляється простіше. Для початку потрібно дізнатися і зрозуміти, що відбувається при попаданні в організм того або іншого продукту. Можливо, після цього він перестане бути таким бажаним. Крім того, потрібно подумки дозволити собі їсти все, що завгодно, навіть шкідливий. Це дозволить позбутися психологічної залежності, відомої всім нам ще з історії з райським яблуком. А тепер розберемо по кісточках» найшкідливіші, на думку дієтологів або за власним помилці, продукти харчування.

Жири

З жирами все не так просто. Сама їх назва міцно асоціюється у нас з тим, з чим ми боремося у власному тілі — з жировими відкладеннями.

Так, це все з однієї опери», але вони є абсолютно необхідними для нормального функціонування організму. І накласти на них повне вето не можна. Без жирів зів’яне і втратить свою красу наша шкіра, неприпустимо знизиться рівень імунного захисту, неминуче почне страждати мозок. Саме з жирними продуктами ми отримуємо необхідні кислоти омега-3, 6, 9. Вони, як і деякі вітамінні речовини, є незамінними, тобто не які виробляє організмом самостійно, а одержуваними ним виключно ззовні, з їжею.

Крім того, без жирів неможливе засвоєння деяких вітамінів, які так і називають — жиророзчинні (А, D, Е, К). Вони просто пройдуть на нашу ШКТ транзитом і не залишать жодного корисного сліду.

Але вони бувають різними. Ті, що нам не потрібні, — це транс-жири. Не будемо вникати в їхні молекулярні особливості, скажемо тільки, що вони мають порушену конфігурацію та не здатні виконувати належним чином функції, покладені на них у складі біологічних структур. Їх безпечне кількість в нашій їжі — не більше 5%. Сюди слід віднести вершкове масло, кулінарний жир, маргарин та ін. Найбільше ми вживаємо їх з фастфудом, чіпсами, бутербродами, смаженої випічкою і т. д.

До корисних жирних продуктів відносяться горіхи, рослинні олії холодного віджиму, жирні сорти риб, насіння (список неповний). Але і їх в нашому раціоні не повинно бути більше 10%, якщо ми не хочемо завдати шкоди фігурі.

Хліб

Хлібобулочні вироби стоять на перших позиціях у списках того, що худнуть виключають зі свого раціону. Довгий час вважалось, що правильно роблять.

Але в світлі сучасних досліджень дієтологи реабілітували хліб. Це найважливіші вітаміни Е, РР і групи В, це фосфор, магній і натрій та інше для нас зовсім не зайве. Приміром, той же вітамінний ряд — це захист від нервових перевантажень, стресу, а недолік таких речовин тягне за собою підвищену стомлюваність, депресивні настрої, дратівливість.

Все це не означає, що тепер потрібно з криком «ура» бігти з авоською в найближчу булочну і починати піднімати собі настрій і стресостійкість неконтрольованим поїданням булок. Хліб, як і жири, ділиться на корисний і некорисний, і булки ми все-таки з жалем віднесемо до другої категорії. Але невелика кількість хліба, особливо многозлакового і цільнозернового, дозволяти собі необхідно щодня. А ось користь і безпеку для фігури хлібців варто поставити під великий сумнів. Та й смак у них не дуже, щоб довго журитися з цього приводу.

Солодке

Відмова від солодкого — найпопулярніший і нерідко найважчий. Але, на жаль, і самий обгрунтований.

Цукор довгий час вважався їжею для мозку — і ось нові результати клінічних досліджень: він заважає концентрації уваги, створюючи ефект туману в голові. По всій видимості, відмова від цукру нічого поганого здоров’ю не принесе.

Ще один «цукровий міф» — його здатність піднімати настрій. На жаль, і це не так. Цукор дійсно дає короткий момент задоволення, але в довгостроковій перспективі знижує здатність виробляти дофамін та інші речовини, що поліпшують настрій. І ми тягнемося за новою порцією солодкого, як наркоман за черговою дозою. Між тим, отримати порцію серотоніну, цього гормону щастя, допомагають зовсім інші продукти: горіхи, яйця, птиця і деякі інші, багаті триптофаном.

Додамо до цього й інші неприємності через цукру: активізацію запальних процесів (особливо у жінок), погіршення вигляду шкіри, зниження імунітету, підвищення ризику хронічних хвороб, погіршення якості сну. А про поповнілу фігуру і говорити не варто.

І все ж…

І все ж якщо дуже хочеться, то, як відомо, можна. Заборона на певні продукти тільки тоді виправданий і приносить користь, коли з цим погоджується розум. І не тільки погоджується формально, але й свідомо перешкоджає їх присутності в їжі. Тільки в цьому випадку можна уникнути зриву, який і зводить нанівець наші муки, і жорстоко мститься за всі заподіяні організму тимчасові незручності. Тому для початку подумки дозвольте собі все. А потім визначтеся, чи треба воно вам чи ні. Нам же ніхто не забороняє, наприклад, стрибати у вікно. Але ми чомусь цього не робимо.

Залишити коментар