Вальгусна деформація стопи у дітей: лікування

Багато батьків намагаються навчити малюка ходіння як можна раніше. При цьому вони не підозрюють, що такий поспіх може спровокувати деякі захворювання і неправильне розвиток дитини. Найпоширенішою патологією вважається вальгусна деформація стопи у дітей. Про причини, симптоматиці і способи її лікування сьогодні і піде мова.

Слово надається лікарю-ортопеду

Нерідко в обивательських розмовах молодих батьків ми чуємо, як вони хваляться, що їх малюк почав впевнено ходити вже в 9-10 місяців, у той час, коли його однолітки ще спокійно пересуваються шляхом повзання або в ходунках. При цьому багато батьків навіть не підозрюють, що слабкість м’язових тканин і опорно-рухового апарату може спровокувати у дітей розвиток такої недуги, як плоско-вальгусна деформація стопи.

Не помітити відхилень від норми при ходьбі малюка практично неможливо, тому батьки починають бити тривогу ще на початковій стадії розвитку патології. Плоско-вальгусна деформація стопи у дитини характеризується неправильним розвитком її склепіння. Деякі люди в повсякденному житті нерідко говорять, що, наприклад, у Петрова ноги нагадують букву «Х». Ось саме таке просторічне вираз і характеризує настільки небезпечний і підступний недуг.

Крім цього, у дитини розвивається плоскостопість. Дивлячись на ніжку малюка, ви просто не побачите вигинів, тобто повноцінний звід стопи буде повністю відсутнім.

У медичній практиці профільні лікарі виділяють дві форми вальгусной деформації:

 • вроджену;
 • придбану.

Якщо малюк вже з’явився на світ з викривленням зводу стопи, то це означає, що патологія розвивалася всередині материнської утроби. Набута форма найчастіше з’являється в результаті неповноцінного розвитку опорно-рухового апарату або гіпотонії м’язової тканини.

Зумовити розвиток деформації склепіння стопи можуть наступні захворювання:

 • гострі респіраторні патології;
 • бронхіт;
 • пневмонія.

Якщо малюк часто страждає вищепереліченими недугами, то вальгусна деформація стопи може стати цілком закономірним ускладненням. Проте зневірятися батькам не варто, оскільки така патологія піддається успішному і часто безболісного лікування.

Нерідко порушення будови зводу стопи зумовлене і розвитком більш небезпечних недуг нейромышечного типу, зокрема:

 • поліомієліту;
 • миодистрофии;
 • церебрального паралічу;
 • полінейропатії.

Надмірна маса тіла також може стати причиною розвитку деформації стопи. Справа в тому, що хребетний стовп малюка і його кістки не витримують такого навантаження, в результаті чого і відбувається деформація.

Як розпізнати недугу?

Перш ніж ми розглянемо основну симптоматику розвитку вальгусной деформації стопи і способи її лікування, хотілося б звернути увагу тат і мам на те, що таке захворювання має чотири стадії. Перші три стадії піддаються успішному терапевтичному лікуванню, а симптоматика в будь-який період вважається яскраво вираженою.

Що стосується четвертої стадії розвитку патології, то поряд з терапевтичним лікуванням може знадобитися хірургічне втручання, оскільки в процес деформації стопи уражаються колінні суглоби. До лікування ми повернемося пізніше, а зараз давайте поговоримо про характерною симптоматикою.

Як же розпізнати, що у дитини неправильно формується звід стопи? Про це вам розкажуть наступні ознаки:

 • Хода крихти, на ваш погляд, недосконала, коліна зведені постійно разом, а за формою ноги нагадують букву «Х».
 • Навіть в горизонтальному положенні при зведенні ніг кістки гомілок не торкаються один одного.
 • Зверніть увагу на п’ятки малюка: при деформації вони будуть роз’їжджатися в протилежні сторони.
 • При розвитку дефекту крихітка настає тільки на внутрішню частину стопи, при цьому взуття стоптуються аналогічно, що видно неозброєним оком.
 • У дитини при деформації склепіння стопи видно ще один дефект – плоскостопість. При ходьбі частину вигину повністю стосується поверхні.
 • По мірі розвитку недуги малюк може скаржитися на больові відчуття і швидку втому, особливо після фізичної активності або тривалої ходьби.
 • Малюк може навіть кульгати огляду на неправильне формування зводу стопи.

Якщо ви помітили один з перерахованих вище ознак, то ігнорувати його не можна. Зверніться до профільного лікаря і пройдіть комплексне обстеження. У більшості випадків такий дефект усувається в короткі терміни терапевтичним шляхом і стопи дитини розвиваються правильно.

Допоможе масаж?

Масаж при вальгусной деформації стоп у дітей допомагає в переважній кількості випадків виправити дефект. Якщо у дитини діагностовано вроджена патологія, то перші масажні дії можна виконувати у віці 1,5-2 місяців. Найкраще справу довірити фахівцеві, який знає, як правильно робити масаж, щоб процедура була ефективною і безболісною.

Як показує медична практика, у віці до двох років саме масаж стає пріоритетним способом лікування вальгусной деформації стопи у дітей. На початковій стадії захворювання для виправлення зводу стопи достатньо 12 сеансів. В інших випадках рекомендується проводити курс, що складається з 20 масажних процедур. Тривалість однієї маніпуляції варіюється від 10 до 20 хвилин. При необхідності лікар-ортопед може порадити пройти лікувальний курс повторно.

Під час виконання масажних дій використовуються такі методики:

 • погладжування;
 • розтирання;
 • пощипування;
 • поплескування;
 • биття і пр.

Профільний доктор, який буде робити масаж, обов’язково розповість батькам, як підготувати дитину до процедури. Будьте готові, що в перший час малюк буде вередувати і плакати. Це зовсім не означає, що він відчуває больові відчуття, найімовірніше, йому просто неприємно і дискомфортно.

Лікуємо дефект стопи правильно

Лікування плоско-вальгусної деформації стопи у дітей обов’язково має бути комплексним і грамотним. Ось чому так важливо звертатися за кваліфікованою допомогою до ортопеда. Комплекс заходів, спрямованих на лікування такого дефекту склепіння стопи, включає в себе наступні процедури:

 • масажі;
 • ванночки для ніг;
 • електрофорез з додаванням кальцію;
 • плавання;
 • воскове обгортання;
 • магнітні терапевтичні маніпуляції;
 • голковколювання.

Дуже важливо для подальшого правильного розвитку стопи та виправлення наявного дефекту вибирати підходящу взуття для дитини. Стопи маляти повинні постійно бути в комфорті, без зайвого натискання або викривлення. При постановці такого діагнозу мами і тата в першу чергу повинні подбати про вибір підходящих кросівок або сандалій для свого чада.

Задник у правильній взуття обов’язково повинен бути жорстким, а супінатор – високим. Взуття, яку в побуті називають ортопедичної, потрібно носити тільки в період лікування. Постійно носити її не потрібно, оскільки м’язові тканини і суглоби повинні розвиватися і зміцнюватися.

А що каже Комаровський?

Євген Олегович Комаровський – відомий у багатьох країнах пострадянського простору доктор-педіатр. Він вважає, що вальгусна деформація стопи у дітей – несерйозна патологія, яка успішно піддається терапевтичному лікуванню на початковій стадії розвитку.

Педіатр радить в першу чергу не грати на випередження з природою і дотримуватися всі стадії розвитку дитини поетапно. Так, він настійно рекомендує вчити малюка ходити не раніше семи місяців, оскільки до цього віку опорно-рухова система дитини не здатна витримувати великі навантаження. Також лікар говорить батькам, що самостійно виправляти видимий дефект не потрібно, а для цього в будь-якому медичному закладі працюють кваліфіковані педіатри і ортопеди.

Крім перерахованих вище способів лікування і, звичайно ж, масажних процедур, малюк повинен систематично ходити босоніж по траві, каменям і т.п. Для цієї мети краще всього придбати спеціальні килимки. Таким чином, ви не тільки допоможете правильному розвитку стопи дитини, але і захистіть його від ран і пошкоджень, які він може отримати при ходьбі по асфальтованому покритті або кам’яній доріжці на природі.

На будь-якій стадії така патологія стопи, як вальгусна деформація, підлягає лікуванню. Часто батьки помічають відхилення, як тільки дитина починає робити перші кроки. Не варто ігнорувати такі сигнали і сподіватися, що все само пройде. Своєчасна діагностика і допомога ортопеда дозволять вашій дитині відчути справжню радість під час пізнання навколишнього світу. Будьте здорові!

Залишити коментар