У подорож з дитиною

Життя будь-якої родини сильно змінюється, коли в ній з’являється маленька дитина – це факт, який важко заперечити. Подорожі та поїздки, настільки улюблені молодими батьками до народження дитини, тепер відходять на другий план, «поки малюк підросте».

Але не всі мами і тата готові відмовитися від активного способу життя, який вели до появи дитини. У соціальних мережах з’являється все більше батьківських спільнот, члени яких розповідають про свої подорожі з малюками до року не тільки на комфортабельні курорти. Піші та велосипедні тури по горах, поїздки на машинах через кілька країн, подорожі в екзотичну місцевість – ось далеко не повний список того, куди не бояться відправитися на відпочинок батьки з однорічною дитиною.

«Божевільні!» — переконані люди старшого покоління. «Безвідповідальні!» — може поскаржитися дільничний педіатр. Тим часом, кількість батьків, які вирішили відправитися в подорож з маленьким або немовлям, за кордон, стає все більше.

Подорож з немовлям, так чи ні?

Молодим мама і татам важко уявити, як вони поїдуть куди-небудь з таким маленьким дитиною – адже «якщо раптом що трапиться…», хто тоді допоможе, в іншій країні, без улюбленої бабусі поруч і свого лікаря педіатра?

Однак батьки, які подолали свої страхи і відправилися в подорож з дитиною, якій ще не виповнилося й року, роблять цікаві спостереження. Малюк, колишній до подорожі досить примхливим, що вимагає максимум батьківської уваги, тривалого носіння на руках у поїздці стає набагато більш поступливим, більше спить, і посміхається. З чим це може бути пов’язано?

Все дуже просто. Справа в тому, що подорож впливає не тільки на маленьких дітей, але і їхніх батьків. Повне занурення в рутину догляду за малюком, не найкращим чином позначається на емоційному стані батьків, особливо мами. Зміна звичної картинки перед очима, нові враження, яскраві емоції – найкращий відпочинок для всіх членів молодої сім’ї.

Батьки отримують хорошу дозу позитиву, і настрій мами також змінюється. Дитина теж розслаблюється, адже він дуже чуйно відчуває її емоційний настрой. Тоді не дивно, що подорожуючи з дитиною, якій не виповнилося і року, мами виявляють, як змінюється в кращу сторону поведінка юного мандрівника – він стає спокійніше і з задоволенням розділяє з батьками радість від поїздки.

Що необхідно враховувати, збираючись за кордон з малюками

Для того, щоб подорож з грудним і маленькою дитиною пройшло безпроблемно і доставило всім членам сім’ї максимум приємних хвилин, необхідно враховувати наступні чинники.

Клімат

Різка зміна клімату переноситься без проблем далеко не всіма дітьми. Тому варто подумати, збираючись з ними на відпочинок, є сенс їхати взимку за кордон зі звичного клімату в жаркий Єгипет або Таїланд.

Батьки повинні пам’ятати, що адаптація організму (акліматизація) триває два-три тижні, і тільки після закінчення цього терміну настає той необхідний оздоровчий ефект, на який покладаються великі надії. Тому, плануючи поїздку за кордон, побудуйте свій маршрут так, щоб врахувати всі кліматичні нюанси і отримати максимальну користь від відпочинку.

Харчування дітей до року

Грудне вигодовування. В цьому відношенні подорож навіть за кордон, з малюками першого року життя, що знаходяться на грудному вигодовуванні, не представляє ніяких проблем. Їжі багато, і вона завжди під рукою. З дітьми постарше або з тими, хто знаходиться на штучному вигодовуванні, справа йде не так просто.

Штучне вигодовування. Якщо малюк знаходиться на штучно вигодовуванні, то необхідно взяти з собою достатню кількість суміші, якою він харчується вдома. Пов’язано це з тим, що потрапивши за кордон, можна не виявити молочної суміші потрібного виробника, а звикання до нового виду харчування може спровокувати проблеми в роботі шлунково-кишкового тракту маленьких дітей.

Харчування дітей після року

Якщо подорож передбачає проживання та харчування в готелі, то, цілком можливо, що для малюків там буде організований «дитячий стіл» – тобто спеціальне меню для маленьких дітей. Однак батькам слід звернути увагу, що саме входить в меню «дитячого столу». Найчастіше це страви, дуже далекі від нашого традиційного уявлення про дитяче харчування: картопля фрі, курячі нагетси, бульйони з кубиків, пара видів пасти. Назвати це харчування по справжньому дитячим можна назвати з натяжкою.

Тому не варто підбирати готель, орієнтуючись на наявність в ньому дитячого столу. Дитина після року цілком може харчуватися з дорослого столу, важливо лише, щоб страви, які він буде їсти, були йому знайомі. Віддавайте переваги запеченої і тушкованою їжі, уникайте незнайомій екзотики – морепродуктів (вони можуть викликати алергію і погано засвоюються дітьми), страв з великою кількістю спецій і незнайомих компонентів.

Можна зупинитися в апартаментах і готувати для малюка самостійно. В цьому випадку вірогідність того, що ваш відпочинок ускладниться проблемами з травленням у дітей, дуже низька. Потрібно стежити за свіжістю вживаних продуктів, уникати незнайомих інгредієнтів.

Банкове харчування, взяти чи ні? Питання, яке не дає спокою батькам-мандрівникам. Поїздка з однорічною дитиною може викликати серйозні ускладнення, якщо крім звичайних атрибутів (коляски, іграшок) доведеться везти з собою ще й кілька десятків баночок з дитячим харчуванням. Наскільки це необхідно?

Якщо маршрут поїздки пролягає по місцевості, в якій є хоч якісь супермаркети, то банкове харчування самих популярних європейських марок, там можна знайти. Хоча, потрібно розуміти, що ймовірність виявити де-небудь у глибинці Іспанії саме той вид харчування, який віддає перевагу ваша дитина, не дуже висока.

Тому якщо діти дуже прискіпливі в плані їжі, які з улюблених ними «баночок» краще взяти з собою. Якщо ж дитина невибагливий і з радістю пробує щось нове, то ви завжди зможете йому придбати необхідне харчування, прибувши на відпочинок за кордон.

Що необхідно взяти з собою, відправляючись на відпочинок з дітьми?

Для початку, визначтеся з термінами поїздки. У випадку якщо ви зібралися на відпочинок надовго, багато речі (наприклад, манеж, розвиваючий килимок, стільчик для годування) можна з собою не брати.

Все це можна взяти на місці в спеціалізованих фірмах з прокату дитячих речей. В європейських країнах знайти такі фірми не проблема, хоча бажано потурбуватися цим питанням заздалегідь.

Якщо ви їдете на стандартний термін – два тижні, то необхідними помічниками у подорожі з дітьми:

 • зручна коляска-тростина;
 • рюкзак-переноска, слінг (до чого звик дитина);
 • декілька улюблених іграшок;
 • дитяча аптечка;
 • запас зручного одягу по сезону;
 • необхідне харчування (якщо малюк не живиться з загального столу);
 • медична страховка.

Політ на літаку

Практично незамінна частина сучасних подорожей. Багато батьки дуже хвилюються перед майбутнім польотом, їх емоції моментально передається дитині, в результаті чого тригодинний переліт перетворюється в катування для всіх.

Між тим в літаку заколисує далеко не всіх дітей, а якщо у малюка і виникають якісь неприємні відчуття, то відбувається це на зльоті та під час посадки, коли в салоні змінюється тиск. Все інше час польоту дитина може відчувати себе абсолютно нормально, активно грати або спокійно спати.

Легше всіх перенесе політ на літаку дитина до року, який знаходиться на грудному вигодовуванні. Активне смоктання під час зльоту і посадки – відмінна профілактика неприємних відчуттів у вухах. Дітям постарше можна дати перед польотом гомеопатичні засоби від заколисування. Також можуть допомогти смоктальні цукерки на паличці, соки з трубочками, м’які шматочки кисло-солодких фруктів.

Потрібно закапувати в ніс перед польотом на літаку?

Судинозвужувальні краплі типу виброцилл, називін, отривин закопувати перед польотом на літаку, якщо дитина здорова – не треба! Застосування цих крапель виправдано тільки в тому випадку, якщо у малюка на момент поїздки закладений ніс, а перенести переліт неможливо. Краплі необхідно закапати в очищений ніс за 20 хвилин до зльоту.

Що потрібно взяти для комфортного польоту на літаку?

 • вологі серветки;
 • необхідне харчування;
 • запас питної води, соків;
 • комплект змінного одягу (краще взяти кілька комплектів на той випадок, якщо дитина забрудниться або його знудить на зльоті);
 • кілька підгузників;
 • іграшки, олівці, папір;
 • соска (якщо малюк їй користується);
 • сольовий розчин (аквамаріс) для зволоження слизової оболонки носа в разі тривалого польоту, так як в літаку дуже сухе повітря;
 • засіб від заколисування, призначене лікарем.

Що робити, якщо дитина захворіла?

Безумовно, будь-який відпочинок може бути перерваний хворобу кого-небудь з членів сім’ї, в тому числі і маленьких дітей. Тому збираючись у поїздку, необхідно взяти ліки, які нададуть допомогу дитині до прибуття лікаря, і медичну страховку (для надання кваліфікованої допомоги хворому).

З чого складається аптечка:

 • жарознижуючий і знеболюючий (нурофен, панадол, ибуфен);
 • антигістамінний засіб (кларитин, еріус, фенистил);
 • сорбенти (препарати, які сприяють виведенню шкідливих речовин з організму у випадку харчового отруєння) – сорбекс, активоване вугілля, ентеросгель;
 • засоби від розладу: імодіум, ніфуроксазид;
 • зеленка, йод, перекис водню, бактерицидний пластир;
 • пантенол;
 • захисний крем від сонця;
 • цілющий крем у разі виникнення попрілостей – драполен, судокрем, дитяча присипка;
 • звичайний гігієнічний крем для малюків.

Пам’ятайте, що аптечка – не єдиний спосіб допомогти малюкові. Це лише засіб полегшити стан дитини в очікуванні дитячого лікаря.

Медична страховка

Її наявність обов’язкова в будь-якій поїздці з дітьми, за кордон, навіть якщо ваша аптечка включає в себе ліки на всі випадки життя.

Якщо ви купуєте готовий пакет послуг у туроператора, то медична страховка всіх членів поїздки, як правило, туди входить. Якщо ж ви вирішили подорожувати самостійно, без участі туристичних агентств, тоді придбанням медичної страховки потрібно потурбуватися самостійно. Це не проблема, будь-яка страхова компанія запропонує вам кілька видів страхових пакетів, в тому числі для дітей до року. Необхідно розуміти, що поїздка за кордон з дітьми без медичної страховки неприпустима!

Подорожуємо всією родиною!

Незважаючи на велику кількість нюансів, подорож з малюками організувати не так вже складно. Більш того, фахівці з дитячої психології стверджують, що діти, які почали подорожувати в ранньому віці, набагато швидше адаптуються до змін у навколишньому середовищі, легко знаходять спільну мову з однолітками.

Діти, які багато подорожують з батьками, як правило, володіють розвиненою не по роках інтелектом і широким світоглядом, самостійні і впевнені в собі. Відкрийте перед дитиною радість пізнання навколишнього світу, подорожуючи разом!

Передача про путеществиях з дітьми — радить доктор Комаровський:

Залишити коментар