Тремтіння в руках: причини стану, захворювання, які протікають з цим симптомом, можливість подолати тремор самостійно

У людей старшого віку причин тремтіння рук, а іноді і ніг, досить. Тремор кінцівок викликається браком кровообігу, при появі вікових змін, що викликають захворювання, пов’язані з зміною стану центральної нервової системи. У більш молодих причини тремтіння в руках і, іноді, ногах – не рахуючи хронічних хвороб – це втома або емоційні переживання.

Якщо цей стан помічається досить часто, і тремор довго не проходить, необхідно звертатися до невролога.

Причини тремтіння в руках

Медичне позначення тремтіння – тремор – дрібні по амплітуді зворотно-поступальні рухи, управляти якими практично неможливо. Факторів, що викликають тремор верхніх кінцівок, а іноді і нижніх, досить багато.

Слабкість і тремтіння в руках і ногах може бути викликана зовнішнім подразником, який провокує перезбудження центральної нервової системи:

 • хвилюванням;
 • істерикою;
 • стресом;
 • фізичним перенапруженням.

Всі ці дії викликають гормональний сплеск, коли стан стабілізується, кінцівки починають несвідомо судорожно сіпатися.

Що ж викликає тремтіння?

 1. Хвороба Паркінсона – дрібна тремтіння в пальцях рук спостерігається практично постійно, поки кінцівки знаходяться в розслабленому стані. Як тільки необхідно зосередитися і виконати певну дію, тремор заспокоюється. У правшів більше тремтить права рука, у лівшів – ліва;
 2. Атрофічні явища або травми мозочка;
 3. Вікові зміни викликають ессенціальне тремтіння – схильність до неї передається у спадок. Симптоми нагадують Паркінсонізм, однак обидві кінцівки здригаються з однаковою частотою і амплітудою;
 4. Алкоголь і наркотики – таким чином організм дає сигнал про необхідність введення наступної дози;
 5. Може викликати подібну симптоматику прийом деяких лікарських препаратів в якості побічного ефекту. Якщо це з’явилося, потрібно обов’язково повідомити лікаря – такі наслідки можуть серйозно нашкодити станом здоров’я. Препарат потрібно замінити на засіб аналогічної дії;
 6. Розсіяний склероз – миклонус або ритмічний тремор з’являється вже при розвитку захворювання. Кінцівки здригаються в унісон судомних скорочень усього тіла;
 7. Одночасна слабкість в руках і ногах з’являється при судинних змінах, хвороби Вільсона, патологічних змінах в стовбурі головного мозку;
 8. Дрібна тремтіння в пальцях з’являється при цукровому діабеті, додаткові симптоми – загальна слабкість, апатія;
 9. Остеохондроз викликає не тільки виникнення тремору у верхніх кінцівках, але і тремтіння в ногах, запаморочення, м’язової слабкості;
 10. Тривале голодування, зневоднення або тривала дієта;
 11. Поява тремору рук є одним з перших симптомів кліщового енцефаліту, надалі з’являються м’язові спазми, втрата чутливості в кінцівках, головний біль та блювання;
 12. Інтоксикація організму. Цей стан може викликатися неякісною їжею, контактом з
  хімічними речовинами, токсинами, які виділяє хвороботворна флора при інфекційних захворюваннях. Токсини в першу чергу впливають на окремі ділянки головного мозку, що призводить до збою рухової активності, порушення координації. Додаткові ознаки інтоксикації – підвищена пітливість, зниження тиску, підвищення температури, посилене серцебиття, блювота і діарея.

Вилікувати тремтіння в руках неможливо, якщо точно не встановити причини її виникнення. Кожен випадок треба розглядати індивідуально.

Як позбутися від тремтіння в руках

Якщо тремор в руках викликаний серйозним захворюванням, позбутися від нього неможливо без усунення основної причини. Лікування важких захворювань необхідно залишити кваліфікованим фахівцям, а ось подолати тремтіння в руках, викликаний стресом, можна спробувати самостійно.

При нервовому збудженні або стресі нормальний фізіологічний стан – хвилювання, і щоб перемогти тремтіння в руках необхідно навчитися заспокоюватися. Для цього слід переключити увагу, «видихнути», прогулятися на свіжому повітрі, зайнятися аутотренінгом.

Добре випити якесь заспокійливе з натуральної сировини – чай з м’ятою, ромашкою або мелісою.

Є ще спосіб – заздалегідь уявити найгірше розвиток ситуацій і заздалегідь придумати, як у цьому випадку діяти. Це допоможе «підстелити» соломки. Стабілізувати нервову систему допомагають аптечні настоянки на основі кореня валеріани, мар’їна кореня, пустирника.

Самостійно вилікувати тремтіння в руках можливо, якщо точно знаєш, що вона викликана зловживанням шкідливими звичками. Позбутися від алкоголізму і наркоманії можна тільки у випадку, коли сам на це налаштовуєшся і усвідомлюєш, що це необхідно. Медичні препарати допоможуть впоратися з цією проблемою, але мобілізувати силу волі доведеться обов’язково.

Для усунення тремору, викликаного порушенням кровотоку при остеохондрозі, необхідно відновити периферичне кровопостачання. Лікарські засоби призначає лікар, але пацієнтові потрібно додатково займатися ЛФК, включаючи в комплекс силові вправи для тренування м’язів, в тому числі і з вантажами, і заняття, що допомагають відновити дрібну моторику. До останніх відноситься прикладне творчість – вирізання дрібних деталей з паперу та тканин, в’язання, вишивання, робота з бісером або плетіння.

Найбільш часто, для купірування тремору, застосовують такі медичні засоби:

 • неселективні бета-блокатори – «Пропранолин» або «Анаприлін»;
 • седативні – «Гексамідин»;
 • протиепілептичні – наприклад, «Клоназепам» або «Надолол»;
 • протисудомні – «Примідон».

Також призначають інгібітори карбоангідрази – «Ацетазоламід», «Метазоламид» і подібні.

Можуть використовуватися альтернативні методи лікування:

 • голодування;
 • рефлексотерапія;
 • гіпноз;
 • фунготерапія – лікування мухоморами;
 • гірудотерапія – лікування п’явками;
 • апітерапія – лікування бджолами.

У деяких випадках потрібне хірургічне втручання. Якщо симптом тремтіння пов’язаний з порушенням роботи ендокринної системи, то хворому необхідно пройти ретельне дослідження, в основі якого буде УЗД щитовидної залози і визначення показників крові на рівень тиреоїдних гормонів.

Позбутися від тремтіння верхніх кінцівок, спричиненої віковими змінами, практично неможливо, навіть якщо немає захворювань, що викликають цей симптом. М’язова слабкість виникає з віком, і нікуди від цього не дінешся.

Але і літні люди можуть максимально зменшити подібні прояви, якщо почнуть потихеньку тренувати м’язи, повертаючи їм пружність.

Гойдатися в спортзалі, збільшуючи силові навантаження, під силу пенсіонерам, все життя тренуються чи що займалися фізичною працею. Для тих, хто не витрачав часу на фізкультуру, є свої вправи. Вони можуть тренуватися з еспандером, робити «шкільну гімнастику» – згинання та розгинання пальців.

Допомагають відновити периферичне кровопостачання масаж комірцевої зони, розтирання рук, водні процедури – заняття в басейні. Частково купірувати прояви тремору можна в будь-якому віці, якщо не опускати рук» і намагатися вести здоровий спосіб життя.

Залишити коментар